Ze Španělska přišla první větší objednávka na civilní vzducholodě

Vzducholoď

Budoucnost letecké dopravy je otázkou, nad kterou si lámou hlavu laici i odborníci. Podíl, který má letecká doprava na globální klimatické změně, je nepopiratelný. Z toho plyne potřeba přijít poměrně rychle s alternativními technologiemi, které emise z letecké dopravy produkuje. Jednou z cest, kudy by se letecká doprava mohla ubírat, je vzkříšení vzducholodí jako náhrady letadel na některých specifických trasách. Touto cestou chce jít jedna španělská společnost, která si nyní objednala hned deset civilních vzducholodí.

Španělská objednávka

Zdá se, že tím, kdo zkusí v oblasti civilní letecké dopravy s tímto staronovým konceptem uspět, bude Španělsko, konkrétně letecká společnost Air Nostrum. Ta se chystá vypustit do oblak vzducholodě, které by měly nově vzlétnout v roce 2026. Španělsko si nyní objednalo od britské společnosti Hybrid Air Vehicles (HAV) deset kusů vzducholodí. Tyto moderní stroje samozřejmě nejsou plněné vodíkem jako vzducholodě předválečné. Namísto toho využívají helium, takže jim nehrozí osud vzducholodi Hindenburg.

Výhody vzducholodí

Vzducholoď funguje jinak než běžné letadlo a může se vznášet ve vzduchu třeba i několik dní bez doplnění paliva. Do jedné vzducholodě typu HAV se přitom vejde na 100 lidí. Podstatné je, že tato moderní doprava dokáže snížit emise až o devadesát procent.

I odbavení vzducholodi bude o snazší než u běžných letadel. Díky možnosti kolmého vzletu potřebuje výrazně méně prostoru než klasické letadlo. Vzlétat a přistávat může vzducholoď prakticky kdekoliv.

Vzducholoď

Foto: Pixabay

Kam budou vzducholodě létat

Nové vzducholodě budou tedy za čtyři roky součástí běžné dopravy. Společnost zatím neoznámila na jaké linky je plánuje nasadit. Mělo by ale jít o kratší linky. Jako příklad je uváděn let Oslo – Stockholm. V tomto případě by měl let trvat něco kolem 6,5 hodiny. Bude se tedy jednat o řešení pro ty, kteří nijak zvlášť nepospíchají.

V anglickém metropolitním hrabství South Yorkshire, kde společnost HAV sídlí, nyní dojde k rozšíření výroby. Práci dá španělská objednávka až 1800 lidem.

Vzducholoď HAV Airlander 10 má za sebou samozřejmě řadu zkušebních letů. V roce 2016 nezvládla dobře přistání a narazila kokpitem přímo do země. Havárie se nicméně obešla bez zranění i ztrát na životech.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/hybridni-vzducholod-airlander-10-spanelske-aerolinky-objednavka.A220616_165910_eko-zahranicni_rie

https://www.flyingmag.com/spanish-airline-group-reserves-orders-for-10-massive-airships/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.