Úsporný tarif pod drobnohledem: Některé nejasnosti vyvolávají rozpaky

Energie

Podle projevu premiéra Fialy, který byl mimochode vážný, sofistikovaný a vyvážený, bude jakýmsi bičem na skokový nárůst cen energií nový úsporný tarif. Ten by měl vést k výraznému zlevnění faktur za elektřinu. Super, budeme mít zbraň na to, abychom nemuseli platit desítky tisíc za něco, co dříve stálo pouze tisícovky. Úsporný tarif ale ukrývá několik nejasností. Jakých? Na to se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Kompenzovat nejde všechno, ale úsporný tarif bude pro všechny

Tak trochu protiklad. Jak pan premiér, tak i ministr průmyslu Jozef Síkela tvrdili, že není možné kompenzovat všechno a všem. Úsporný tarif ale bude fungovat plošně a bude se týkat faktur všech lidí.

Ještě není hotovo

Další důležitý aspekt. Počítat je ovšem třeba s tím, že samotné schválení úsporného tarifu musí projít minimálně zkráceným legislativním procesem. O faktu, že opozice, bude mlčet, není třeba nijak pochybovat.

27 miliard z 66

Přesně s takovým množství peněz počítá ministr Síkela. Celá topná sezona bude stát 66 miliard korun.Není 27 miliard nějak málo? Jinak ale přichází také odpuštění poplatku na podporu obnovitelných zdrojů. To činí 23 miliard korun. Ve finále by tedy zlevnění faktur za energie mělo být vcelku citelné. Uvidíme.

Veřejná podpora, kterou nemusí Brusel

Razítko EU bude v případě úsporného tarifu nezbytností. Napumpování takovéhoto množství peněz není nic jiného než veřejná podpora, kterou Evropská unie moc nemusí. V krizových případech snad budou evropští komisaři poněkud shovívavější. Ulevit domácnostem je ale třeba.

Podpora centrálního vytápění je v mlze

Další háček. Na 4 miliony lidí, kteří jsou napojení na centrální vytápění, se tak nějak nemyslelo. Ujištění o podpoře centrální kotelen a tepláren ale přišla. Nezůstane však pouze u nich?

Kde vezme vláda 66 miliard korun?

To neví vůbec nikdo. Nebylo by od věci znát původ peněz. Tak třeba nám to příště někdo vysvětlí.

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-komentar-vlada-vytahla-energetickou-bazuku-vystreli-vcas-207097

https://www.denik.cz/ekonomika/usporny-tarif-energie.html

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vlada-vycleni-na-energetickou-pomoc-66-miliard-korun-40400943  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.