Zdražování hypoték: Co dělat před koncem fixace

hypotéka

Hypotéky nyní enormně zdražují, a to zejména kvůli monetární politice centrální banky, která v reakci na rekordní míru inflace v ekonomice zvyšuje úrokové sazby. Podíváme se dnes na rady, co dělat před koncem fixační doby vaší hypotéky, aby vás nepřekvapila nová výrazně vyšší sazba. Pojďme na to!

Krok č. 1: Vyžádání si nabídky

Nejdůležitější je hlídat si, kdy vám končí fixace stávající úrokové sazby u hypotéky. Před uplynutím této doby nečekejte na banku s nabídkou, ale oslovte ji sami. Takto můžete učinit i rok před koncem období. Při vašem dotazu si pak vyžádejte návrh podmínek vašeho úvěru v dalším období.

Krok č. 2: Oslovte i jiné banky

Stejně tak jako oslovení stávající bankovní instituce je důležité, orientovat se v podmínkách konkurenčních bank. Proto je dobré podívat se na nabídky ostatních poskytovatelů hypoték. Samotné poptání nabídky není závazné, často nikterak zpoplatněné.

Krok č. 3: Pozor na poplatky

Jedna věc je sledování nové úrokové sazby a je pravda, že při srovnávání více nabídek se každá desetina procenta počítá. Stejně tak však porovnávejte další parametry – zejména poplatky. Nejčastěji jsou zde poplatky za sjednání hypotéky nebo za mimořádné splátky. Výhodnost nabídky tedy neurčuje jen jedno číslo úrokové sazby, nýbrž celý balík poplatků, úroků a dalších podmínek. Nejlepší je sledovat RPSN a celkový přeplatek hypotéky.

Krok č. 4: Nyní volte spíše kratší fixaci

Když byly dlouhodobě nízké úroky u hypoték, bylo lepší volit delší fixační doby. Nyní jsou však úrokové sazby buď před vrcholem nebo na něm. Nyní je tedy, například dle Veroniky Hegrové z hyponamiru.cz, která odpovídala serveru blesk.cz, nejlepší volit pětiletou fixaci. Právě v této době se očekává návrat úrokových sazeb ke 3 či 4 procentům. Při konci fixace by vám tedy, pakliže se tak opravdu stane, měla banka nabídnout nižší sazbu pro další období.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/718925/zdrazovani-hypotek-zvysuje-vysi-splatek-5-rad-jak-zvladnout-konec-fixace.html, https://www.hyponamiru.cz/hypoteky/refinancovani-hypoteky/?utm_source=adwords&utm_medium=ppc&utm_kw=&utm_mt=&utm_grp=123365585991&utm_tgt=dsa-1142583971482&utm_cre=611320924524&utm_net=g&utm_cid=12689924877&utm_dev=c&gclid=Cj0KCQjwuaiXBhCCARIsAKZLt3lj_gwDVh8054OVNo83cFiIJVBV2GRx1SUVD1pPjEMOOtOdvR2lzz0aAqgaEALw_wcB&gclid=Cj0KCQjwuaiXBhCCARIsAKZLt3lj_gwDVh8054OVNo83cFiIJVBV2GRx1SUVD1pPjEMOOtOdvR2lzz0aAqgaEALw_wcB

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.