Levné jízdenky v Německu způsobily chaos, u nás by to bylo ještě horší

vlak

Ještě do konce srpna budou moci Němci využívat regionální jízdné za pouhých devět euro. Takto levné jízdné mělo cestující motivovat hlavně k využívání železnice místo aut, stejně jako jim ulevit v době extrémně vysoké inflace.

Jak dopadl německý experiment?

Více než 30 milionů Němců tyto výhody využilo, a právě proto se německé dráhy začaly potýkat s obrovským tlakem cestujících při nástupech do vlaků. Akce byla tedy úspěšná prakticky ve všech ohledech. Lidé na levné jízdné využívali na maximum, ušetřili tím značné částky a z červnových dat plyne, že se díky železniční dopravě, která byla využita v maximální možné míře, snížil počet kolon aut a odpadly mnohé dopravní zácpy.

Letní německá jízdenka zahrnovala přitom jen regionální spoje, i tak byl zájem obrovský. Víc, než na způsob dopravy, lidé totiž více koukali na své peněženky. To sebou však neslo kromě úspěchů i nemalé problémy. Přeplněná nádraží, nemožnost sednout si ve vlaku a všeobecný chaos jsou na německých železnicích běžnou realitou v posledních třech měsících.

vlak

Foto: Pixabay

Inspirace pro Česko?

Německo desítky let pracovalo na tvorbě dokonalé železnice a jeho železniční síť se tak pyšní opravdu velkou kapacitou. I tak se Němci potýkali s řadou problémů. Ta česká je sice velmi hustá, přesto ale nedosahuje podobných parametrů. Lze tak předvídat, že převod podobné akce do českého prostředí, tj. jízdenka za nějakých 200-250 Kč, která by pokryla veškeré cestování vlakem na dobu tří měsíců, by železnici zatížila neúměrně.

Proti tlaku na zavádění podobných úlev v době všeobecného zdražování tak stojí objektivní realita. Cenou z úspory by byla zpoždění a dramaticky nižší komfort cestování.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/verejna-doprava-cesko-nemecko-experiment_2208020716_cen

https://www.e15.cz/zahranicni/nemecky-9-euro-ticket-cesta-skoro-zdarma-ale-do-vlaku-se-nevejdete-1391204

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.