Zdravotnicky zaměřené blockchainy

3. října 2020 uspořádala společnost Maxonrow svůj první hackathonu s názvem MAXathon. Ve světě kryptoměn nic výjimečného- tedy až na jeho zaměření, ke slovu totiž přišly zdravotnicky zaměřené blockchainy.

Své nápady představili porotcům účastníci z více než 30 zemí světa. Šlo o sedmnáct předem vybraných týmů, které postupně představily své zdravotnicky zaměřené blockchainy porotě. Pět nejlepších si pak rozdělilo výhru ve výši krásných 15 000 eur.

Jak přiblížit kryptoměny lidem

Pro většinu z nás je slovo blockchain jen prázdným pojmem, o němž asi tak matně tušíme, že nějak souvisí s kryptoměnami. Pojďme se tedy pro začátek podívat na celou problematiku trochu blíž. Blockchain bychom mohli nejjednodušeji popsat jako distribuovanou databázi. Nejlépe bychom to asi přirovnali k nekonečně obsáhlé knize účetních záznamů. Sám o sobě je soběstačný. Umožňuje tak výměnu informací na internetu i mezi lidmi, kteří by k sobě za normálních okolností neměli žádnou důvěru. Žádný centrální správce (banka, notář MMO hra apod.) jednoduše neexistuje, vše si spravují sami uživatelé.

Můžete to dělat i vy. Těžit kryptoměnu (ověřovat transakce) je jednoduché. Stačí k tomu tzv. nod, což je vlastně kopie blockchainové databáze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zpátky ke zdravotnictví

Pět výherců, o kterých jsme mluvil výše, nebylo náhodných. Společnost Maxonrow totiž svůj první hackathon MAXathon nejenom zorganizovala, ale také vytvořila hned pět různých výzev k vyřešení. A v každé kategorii potom určila výherce. A jaké zdravotnické blockchainy jsou tedy teď k mání?

Fyzické distancování („Physical Distancing“)

První zadání se nakonec nejlépe povedlo týmu „Move-Safe“. Algoritmus vytvořený pod jejich taktovkou vyhodnocuje bezpečnostní skóre a vytváří mapu v reálném čase. Jde o skvělého pomocníka, který umožňuje lidem vyhnout se přeplněným místům.

Vytvoření systému na vydávání pověření a certifikátů („Credential and Certificate Issuance“)

Téma druhého zadání bylo o něco složitější. Ocenění na konec dostal tým „VeCura“. Jeho řešení využívá blockchain Maxonrow k ukládání výsledků testů do blockchainu.

Materiální zabezpečení („Welfare“)

Třetí zadání bylo nejlépe splněno týmem „Well and Fair“. Pod jeho rukama vznikla aplikace, skrze níž je možné, aby kdokoliv zažádat třeba o dotaci nebo ekonomický balíček, který bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám.

Virtualizace nové normy („Virtualizing the New Norm“).

Čtvrtý úkol se týkal virtualizace nové normy. Vítězným řešitelem se na tomto poli stal tým „010“. porotě představil projekt, umožňující vytváření požadovaných procesů komukoliv, a to i s nulovou znalostí kryptografie.

Uživatelské prostředí a uživatelská přívětivost („UI/UX“)

A máme tu finální ocenění. To si odnesl tým „Med-Chain“ se svou platformu se strojovým učením. Je určena pro lékařské organizace, pro které se nabízí jako nejlepší řešení dodavatelských řetězců.

O MAXathonu

Projektů se nakonec sešlo přes 40. Během měsíc trvajícího hackathonu byli všichni účastníci doprovázeni navíc i devatenácti mentory, se kterými mohli konzultovat své projekty. Sešla se tu i mnohá známá jména, například Robert Wiecko, provozní ředitel Dash.org, Malte Schoenfeld, Manažer rozvoje podnikání ve společnosti Audi, Holger Schmidt, partner ve společnosti Strategy& a další.

Vzato kolem a dokola – MAXathon zaznamenal velký úspěch u všech blockchainových nadšenců. A na jeho konci vzniklo i mnoho jedinečných řešení, usnadňujících nelehký život během pandemie. Společnost Maxonrow hodlá pokračovat v plánování podobně zaměřených akcí i nadále. Určitě se tedy můžeme těšit i na mnohé další novinky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.