Co byste měli vědět o refinancování hypotéky

S termínem refinancování hypotéky se všeobecně hodně operuje. Znáte však přesný proces, který tento pojem označuje? Dnes se na tuto problematiku zaměříme. Jak vše probíhá? A jaká jsou vaše práva?

Jak refinancovat?

Co znamená refinancování hypotéky? Jde vlastně o splacení dosavadního hypotečního úvěru, přičemž si na toto splacení vezmete druhou hypotéku. Ve výsledku to tedy znamená, že máte pořád hypotéku, ale například již za pro vás lepších podmínek. Nejčastějším důvodem pro refinancování bývá nabídka lepšího úroku. Refinancování vám také umožní, pokud se vám to hodí, zvýšit objem čerpaného úvěru. Pokud se tedy nacházíte v životní situaci, kdy potřebujete více peněz z hypotéky, i toto může být cesta. Přirozeně si také u nového hypotečního úvěru sjednáváte další podmínky, tedy zejména splátky, čas splácení a podobně.

Kdy refinancování lze uskutečnit

Refinancování můžete požadovat před koncem fixace vašeho úvěru. Tedy před skončením období, kdy je vaše úroková sazba zafixovaná. Tuto dobu si volíte při sjednávání smlouvy o hypotéce. Nejčastěji jde o 3-5 let. Může to být však i méně, stejně tak jako více let. Pokud tedy nad refinancováním uvažujete, zjistěte si, v jaké době to můžete udělat právě u vaší banky bezplatně. Do 3 měsíců před skončením fixace vám banka zašle novou úrokovou sazbu, nechcete-li ji, nastupuje na řadu právě refinancování.

Refinancování mimo dobu před koncem fixace

V minulosti bývalo praxí, že banky chtěli po lidech, kteří žádali o refinancování hypotéky mimo dobu před koncem fixace, obrovské částky. Často v řádech desetitisíců korun. To vše se však změnilo první prosincovým dnem roku 2016. V tento den totiž začal být účinný nový zákon o spotřebitelském úvěru (zákon č. 257/2016 Sb.,), který zakotvil v souladu se směrnicí EU 2014/17/EU mimo jiné právo spotřebitele předčasně splatit hypotéku. Jde tedy o právo zakotvené v zákoně, za jehož uplatnění by banky neměly požadovat poplatky, mnohdy spíše sankčního charakteru. Stanovisko ČNB je pak takové, že poplatky za refinancování hypotéky mimo dobu před koncem fixace má být v řádu stokorun a jejich účel má být zejména pokrytí účelně vynaložených nákladů.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.