Právo

Poplatky u notáře se zvýší

Čas od času musí k notáři každý. Minimálně kvůli dědickému řízení, existuje však další množství věcí, které tento úředník vykonává. Za úkony si účtuje poplatky. A právě ty se nyní zvyšují. O kolik a na čem si připlatíte, využijete-li jeho služeb? To se dnes dozvíte!

Od ledna nově stanovení poplatky

První leden roku 2021 tedy bude dnem, kdy se sazby za služby notářů zvýší. Nejvíce to člověk pozná v pozůstalostním řízení. Tedy v případech, kdy jdete k notáři projednat dědictví po zesnulé blízké osobě. Vše se tak děje kvůli novelizaci takzvaného notářského tarifu, který je upravován vyhláškou. Změny tedy neprojednával parlament, rozhodlo se na ministerstvu spravedlnosti. Pravdou je, že některé položky na tomto tarifu se neměnily od roku 1993, a proto se změny určitě dají ospravedlnit. Jiné se měnily, ale například v roce 2001, nebyla tedy ani pokryta inflace.

Změny u pozůstalostního řízení

Dále se budeme hlouběji věnovat změnám u pozůstalostního nebo dědického řízení. Zejména proto, protože řada dalších služeb notáře je spíše volitelná nebo ne tak častá. U dědického řízení však hraje notář hlavní roli. Jeho odměna se vypočítává z obvyklé ceny pozůstalosti, kterou projednáváte. Tedy cena, za kterou lze majetek, který tvoří pozůstalost, prodat v době projednávání.

Pozůstalostní řízení – kolik zaplatíte

Jak tedy změny vlastně vypadají. Doteď platilo, že platíte vždy jinou sazbu za určité části obvyklé ceny pozůstalosti. Za prvních 100 tisíc ceny pozůstalosti nyní zaplatíte 2 % (min 600 Kč.) a z přebývající částky do 500 tisíc 1,2 %. Nyní bude nejnižší pásmo do 500 tisíc a úprava je následovná:

 • obvyklá cena do 500 tisíc korun: 2 % (min 2000 Kč),
 • z přebývající částky do 1 milionu korun: 0,9 %,
 • z přebývající částky do 3 milionů korun: 0,5 %,
 • z přebývající částky do 20 milionů korun: 0,1 %,
 • z částky nad 20 milionů se již nepočítá odměna.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

9 komentářů

 1. František Odpovědět

  Peníze mě nikdy nezajímaly. Ale notářské poplatky především z dědického řízení mě vždy nadzvedávají, protože notáři zajisté nežijí v nedostatku na rozdíl od většiny starších lidí a tak chudší ještě více chudnou a bohatí stále více bohatnou. Zrůdnost kapitalismu.

 2. Ladislav Odpovědět

  Má to být služba pro dědice,tak nevidím důvod k navyšování poplatků,za sjedníní dědické smlouvy jsem řádně zaplatil,tak nevím proč má dědic platit tak velké částky.Hodlám změnit majitele,tak nevím kolik zase zaplatím,tmto způsobem chci zabránit sporům v rodině a napdání závěti u soudu,což se pěkně prodraží.Vše jsem vybudoval vlastníma rukama a stát mi nedal ani korunu,navíc veškerý nateriál je zdaněný,je to nehoráznost-důchodce.

 3. Michael Frater Odpovědět

  Je to přímo nemorální .Poplatek by měl být za práci a ne za procenta děděného majetku-ale to je jen v Česku-v ostatních civilizovaných zemích to neexistuje.Stejně jako poplatky za registrované pacienty u lékařů ,platí se za výkon.A jiné,např.variabilní ceny léků v lékárnách atd.atd.Těch příkladů bych mohl uvést desítky-ale stejně to nevede k ničemu.

 4. macýček Odpovědět

  Zvýšení polatku? To je podle mně to nejmenší …, ale. Mluvím z vlastní letošní zkušenosti. Notář mi do výše poplatku za dědictví započítal i částku, a teď pozor !!!, kterou můj advokát soudně vymáhá na nemocnici, jejíž zaměstnanec (doktor) mi z manželky udělal doživotního mrzáka a ležící nepohyblivou trosku, a která mi po neskutečném více jak dvouletém utrpení letos v květnu zemřela. Takže né že se budou zvyšovat pouze poplatky, ale do dědictví se budou zřejmě i nadále započítávat finance – „dědictví“, vyloženě zatím imaginární částky, které jsou v nedohlednu !!!, a které nemusíte vůbec vysoudit. Kam se hrabou exekutoři !!! Tam alespoň vymáhaji peníze za něco, že jste někde dlužnej, ale notář si bez uzardění účtuje i částku, která vám buď spadne do „klína“ – kterou možná výhledově vysoudíte, anebo budete mít smůlu a nevysoudíte nic. Ovšem poplatek už vám nikdo nikdy nepřepočítá a hlavně nevrátí !!!

 5. Blanka Šimková Odpovědět

  Notář mi zpoplatnil i mé vlastní penzijní připojištění na které mi přispíval zaměstnavatel.Šetřila jsem si na důchod a na ,, nové zuby “.Vše šlo do dědického řízení .Je to hyenismus od státu.

 6. René Odpovědět

  Vážení
  Nedávno v celostátním deníku bylo zveřejněno že nám vládnou sobečtí ,,pomatenci“.Tak co naříkáte, většina z vás je volí.Vi sami nesete zodpovědnost za současný stav.Osobne já budu muset bohužel tento alegorický vůz plný hyjen také nakrmit , aspoň neztrcim Čas nesmislnymi volbami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *