Zaměstnavatel nesmí ani ve zkušební době diskriminovat

02_prace

Pokud jste jako zaměstnanec v takzvané zkušební době, je snadnější váš pracovní poměr u daného zaměstnavatele ukončit. Jak z vaší strany, tak ze strany vašeho zaměstnavatele. I v takovém případě však nemůže zrušit pracovní poměr z diskriminačních důvodů. To potvrzuje nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu. O co v případě šlo?

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době ze zakázaného důvodu

Ve věci, kterou se nakonec musel zabývat Nejvyšší soud České republiky, šlo o to, že zaměstnavatel zaměstnankyni (lesní dělnici) ve zkušební době zrušil pracovní poměr. Důvodem však bylo její těhotenství. Právě tento důvod pak zakládá diskriminační jednání zaměstnavatele. Obecně lze říci, že ve zkušební době nemusí zaměstnavatel udávat důvod k ukončení pracovní smlouvy. Zákonná úprava zkušební doby totiž počítá s tím, že jde o stádium pracovněprávního vztahu, v kterém se oba subjekty „oťukávají“ a zkouší danou spolupráci. Důvod tedy zaměstnavatel udávat nemusí, stejně tak, jako může udat důvod jakýkoli. Nic to nemění na tom, že může libovolně poměr ukončit. Dle Nejvyššího soudu jsou zde však limity – ani v takovém případě totiž nesmí zaměstnavatel diskriminovat.

Těhotenství – dlouhodobé pozbytí pracovní způsobilosti

Po oznámení těhotenství poslal zaměstnavatel zaměstnankyni na mimořádnou zdravotní prohlídku. Tomu ještě předcházela žádost pracovnice, aby ji zaměstnavatel převedl na jinou práci. Tu však ale dle jeho vyjádření neměl. Zdravotní prohlídka pak přišla s následujícím závěrem – těhotná pozbyla dlouhodobě pracovní způsobilost. Jako lesní dělnice totiž musí manipulovat s těžkými břemeny a vystavuje se přítomnosti nebezpečných chemikálií. Zaměstnavatel „využil“ toho, že je daná osoba ještě ve zkušební době a okamžitě s ní zrušil pracovní poměr s odůvodněním dlouhodobé nezpůsobilosti k výkonu práce.

Názor soudu – diskriminace

Nejvyšší soud však rozhodl, že toto zrušení je neplatné. A to kvůli diskriminačnímu důvodu ukončení. Pravý důvod bylo totiž těhotenství ženy, o kterém před ukončením poměru zaměstnavatel věděl. V tomto konkrétním případě šlo tedy podle soudu ukončit pracovní poměr s těhotnou pracovnicí z jakéhokoli důvodu, vyjma tohoto.

Zdroj: Tisková zpráva EMC Public Relation ze dne 25. listopadu 2021
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.