Energie nezlevňují, naopak jdou prudce nahoru

Zelená energie

Čeští odběratelé energie mají prostě a jednoduše smůlu. Musí si vyslechnout další špatné zprávy. Elektřina a plyn začaly opět dramaticky zdražovat. Smutné, ale reálné až na dřeň. Co je na vině? Především ostrý růst emisních povolenek. cena stoupla za poslední měsíc přibližně o polovinu. Konkrétně činí 90 eur za tunu. Na burze vyjde elektřina na příští rok na 190 eur, tady cca 4800 korun za megawatthodinu. V říjnu to bylo o 30 eur méně.

V cenách pro domácnost se to projeví později

Vzestup na burzách se neodrazí na cenách pro domácnosti hned. S tím je třeba počítat. Aktuálně je výkyv pouze krátkodobého charakteru. Spousta dodavatelů už stačila ceny do svých ceníků zapracovat. Odběratelé bez zajištěných fixací budou do ledna platit větší částky. Jestliže ovšem burzovní ceny neklesnou, můžeme si být jistí tím, že dodavatelé své ceníky opětovně přepracují a půjdou s cenami výš.   

Zdražení emisních povolenek

Tento odpustek, který musí platit elektrárny i průmyslové podniky prostě musí platit více. Německé zezelenání se totiž poněkud zrychluje. Evropa prostě nedisponuje tak velkým množstvím obnovitelných zdrojů, aby byla výroba pokryta, byť jen z větší části. Bez plynu a uhlí, potažmo u některých zemí i jádra se neobejdeme.

Analytici se zdráhají s odhady

Bohužel, sami totiž neví. Někteří si myslí, že je elektřina nedostatkovým zbožím. Jen pro připomenutí, Německo za rok skončí i s jádrem a ceny mohou vyletět ještě výše. Poptávka v Německu se přitom stále zvyšuje.

Vzhlížení k Nord Streamu II

Ano, plynovod V Baltském moři by měl přivést spousty zemního plynu a evropské zásobníky se naplní. Tím pádem by cena energií mohla klesnout. Situace na Ukrajině je ale napjatá, takže se také moc neví.

Fixovat ceny, nebo nikoliv?

Ani to dnes nikdo neví. Pokud chce mít někdo klid, cenu si fixuje, ač je nyní docela vysoká. Naopak někdo může vyčkávat a spíše fixovat až později. Fixace delší než 3 roky odborníci nedoporučují. 

Zdroj info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energie-cena-dpi-dodavatele-energosmejdi.A211209_151415_ekonomika_rts?zdroj=patro 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.