Jižní Čechy

Za tradičního vánočního kapra si letos připlatíme

Zdá se, že druhá polovina letošního roku bude ve znamení zdražování. A zvýšení cen pocítíme i při přípravě štědrovečerní večeře. Její nejoblíbenější a nejtypičtější součást – smažený kapr – se totiž letos prodraží. Kolik za tento tradiční symbol českých Vánoc v letošním roce zaplatíme?

Kapr a Vánoce

Na vánoční stůl se u nás kapr dostal až někdy v průběhu 19. století. Zpočátku se podával připravený tzv. namodro, vařený ve zředěném octě, nebo bílém víně, či na kořenové zelenině. Později se pak vařil jako kapr na černo se sladkou omáčkou z povidel a perníku.

Až po druhé světové válce se dostal kapr na talíř jako smažený. A jednou z hlavních příčin byla snaha tehdejšího režimu najít odbyt pro produkty našeho rybářského průmyslu. Smažený kapr podávaný s bramborovým salátem patří od té doby neodmyslitelně k tradici českých Vánoc. Jako první chod štědrovečerní večeři nesmí chybět ani polévka z kapra a pod talířem vždy nacházíme šupinky, které nám mají přinést v následujícím roce bohatství. A doufejme, že letos opravdu zafungují, budeme to potřebovat.

Výlov

Foto: Pixabay

Vyšší cena kapra

Za kapra si letos budeme muset připlatit. Podle rybářů nebyla letošní sezona podle rybářů příliš úspěšná. Na některých místech ryby v důsledku suchého počasí docházelo totiž k úhynům ryb. Podle odhadů se letos bude za kilo kapra platit něco kolem 120 oproti loňským cenám, které byly v průměru o 20 korun nižší.

Zdražení se bude týkat nejen Čechů, ale u pokladen budou muset sáhnout do peněženek hlouběji i sousedé, ke kterým se naši kapři vyváží: Německo, Rakousko i Polsko.

Kromě změn v cenách se mění i zvyklosti zákazníků. Zatímco dříve byl největším hitem živý kapr, dnes dávají lidé přednost spíše již předpřipravené rybě.

Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kapri-zdrazovani-trh-ceny-vylovy_2110111025_pat

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *