Youtube jako továrna na peníze: Musíte vědět, jak na to

I když by se mohlo zdát, že vydělávat si prostřednictvím YouTube je snadné, bohužel tomu tak není. Avšak nejde jen o to, najít si dostatečně velké publikum, které zajistí příjmy. Jde o to, natočit takový obsah, který bude zajímavý pro lidi, a zároveň musí splňovat určité podmínky. Jednou z těchto podmínek je, že k obsahu, který vytváříte máte určitá práva.

Placená propagace zboží

Pokud youtuber vytváří reklamu na zboží, za které si výrobce zaplatil, musí se tato informace zobrazit ve videu. Tvůrce videa to udělá jednoduše – musí zaškrtnout příslušnou kolonku. To je jediný způsob, jak mohou být součástí videa reklamy. Právě reklamy tvoří podstatnou část z příjmů youtubera. K tomu musí zapnout monetarizaci – aby se ale ve videích mohla zobrazit reklama, je k tomu zapotřebí alespoň tisíc odběratelů a 4000 hodin sledování videa.

Formy reklamy

Pokud sledujete videa na YouTube, pak už jste si jich většinou všimli a uměli byste i vyjmenovat všechny druhy. My si je (jen tak pro pořádek projdeme):

  • Obsahové reklamy – ty se zobrazují vpravo nad seznamem videí.
  • Překryvné reklamy – vyskočí jako baner v dolní pětině videa.
  • Přeskočitelné reklamy – obvykle přes celou obrazovku, ale po pěti vteřinách je možné je přeskočit. Tyto reklamy mohou být dlouhé klidně i hodinu a zadavatelé zaplatí pouze tehdy, když uživatelé zhlédnou reklamu celou, nebo minimálně 30 sekund.
  • Nepřeskočitelné reklamy – přes celou obrazovku a je nutné je zhlédnout celé. Délka těchto reklam je nastavená a je obvykle 15 až 20 sekund.
  • Sponzorovatelné karty – tato reklama je úzce svázána s obsahem videa.

Cenzura videí

Pak je tady samozřejmě cenzura. YouTube si svůj obsah pečlivě hlídá tak, aby nemohlo být vloženo nic eticky nevhodného, brutálního nebo vulgárního. A právě toto je důvodem, proč spousta youtuberů byla nucena změnit svůj obsah tak, aby zapadala do poměrně přísného měřítka kanálu.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.