Česká pošta v roce 2020 zdraží některé služby

Česká pošta si pro následující rok připravila poměrně rozsáhlé změny, které se týkají především ceníku. Za některé služby si klienti budou muset připlatit. Dražší bude například odesílání doporučených dopisů, cenných psaní a také některých typů poštovních poukázek. Cena doručení běžného dopisu zůstává neměnná. O kolik konkrétně se ceny služeb změní? A jaké další novinky do budoucna Česká pošta plánuje? Její zaměstnanci z nich rozhodně nebudou mít radost.

Český telekomunikační úřad oznámil podrobnosti

Zaslání doporučeného dopisu o hmotnosti maximálně 50 gramů bude v roce 2020 zpoplatněno částkou 47 korun, zatímco doposud klienti platili jen 44 korun. Cenné psaní o stejné gramáži pak zákazníka vyjde na 55 korun.

Změny v ceníku se dotknou také poštovních poukázek typu A. Ty budou nově stát 39 Kč a v případě dobírky 48 Kč, pokud jejich hodnota nepřesáhne 5 000 Kč. Poukázky s urychlenou výplatou typu D do částky 1 000 Kč zdraží o 14 Kč.

Česká pošta od února zavede zvýšenou taxu za zaslání obyčejného psaní do 50 gramů v takzvaném prioritním režimu. Ta bude stát 26 Kč, přestože ještě letos za ní zákazníci platili jen 19 Kč.

Česká pošta bojuje s miliardovými ztrátami

Proč se Česká pošta uchýlila k úpravě ceníku? Důvodem je bezesporu téměř miliardový schodek, do kterého se dostala v roce předešlém. Vedení společnosti dále připravilo plán restrukturalizace, v rámci něhož by se do roku 2021 vrátilo k zeleným číslům v řádech desítek milionů korun. K tomu má dopomoci také snížený počet pracovních míst.

V současné době na poště pracuje přibližně třicet tisíc zaměstnanců. Cílem je tento počet zredukovat alespoň o sedm tisíc. Pracovníky poté nahradí moderní technologie, které výrazně sníží náklady na provoz, nicméně hodně lidem zároveň udělají čáru přes rozpočet.

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

2 komentáře

  1. Věra Odpovědět

    Pošta zdraží – už zas??? A dokonce nám o tom dává vědět! Tam fakt musí někdo pořádně krást. Naštěstí už se poštovní služby začínají čím dál více nahrazovat jinými možnostmi a dobře jim tak. Ještě něco udělat s těmi lenochy v PPL..

  2. Dádina Odpovědět

    Už nevědí jak vydundat z lidí peníze.Chtěla bych vidět ty platy a „odměny“tam nahoře.Nejvyšší čas přesedlat a celá ČESKÁ POŠTA půjde do kopru!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *