Žumpa
20.12.2018
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Vyvážení žump se stane realitou? Kolik bude nutné vytáhnout z kapsy?

Neodtokové jímky se právem řadí mezi nejdražší řešení eliminace odpadních vod z domácností, chat a jiných objektů. Tedy alespoň v případě, když jste skutečně poctiví, necháváte žumpu v pravidelných intervalech vyvážet. Až doposud se jednalo o vcelku standardní záležitost, která nebyla státem nijak výrazně regulovaná. Nyní tomu ale bude jinak, jelikož stát se proti jakémukoli jinému jednání postavil. Majitelé objektů s žumpami budou nuceni dokladovat samotný vývoz fekálií, který bude korespondovat s počtem obyvatel daného objektu. Pokud tak nebude majitel objektu činit, hrozí mu od vodoprávního úřadu postih i ve výši několika desítek tisíc korun.

Opravdu drahé splašky!

Jasně, máte-li vaši nemovitost napojenou na kanalizační síť, prakticky jste vyhráli. Jestliže ne, řešení představuje domovní čistička odpadních vod. Ta je ale poměrně drahá a především její provoz je velmi náročný. Musí neustále jet čerpadlo, jež je její součástí, a do odpadu nemůžete dávat ledasco. Není nutné ji ale pravidelně v krátkých intervalech vyvážet. U žumpy je tomu jinak. Pořízení je levnější, provoz bezplatný. Za vývoz ale zaplatíte. Cena se aktuálně v průměru pohybuje okolo 300 korun za vývoz cca okolo 5 m³ odpadu. A to jsme, počítám, ještě vcelku levní. Záleží na firmě a objemu.

Cena vývozu žump jednoznačně poroste

Dovedete si představit, co se stane s cenou za vývoz žump v souvislosti s uzákoněním oněch kontrol? Jasně, poletí nahoru. Poptávka poroste markantně logicky od roku 2021, kdy úřady po takovýchto objektech pořádně půjdou. Konkrétně se bude jednat o vodoprávní úřad. Česká inspekce životního prostředí bude řešit pouze firemní objekty.

Kontroly zřejmě budou jen namátkově

S plošnými kontrolami se nejspíše nesetkáme. Nepočítejte s tím, že vodoprávní úřad bude chtít plošně kontrolovat všechny domácnosti. Často se bude věc řešit jen na udání, což mezi lidmi také velký jásot nevyvolá. 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *