Byt, jako dobrá investice. Na co se zaměřit?

Stavební spoření

Stále populárnějším způsobem, jak nechat zhodnotit vaše peníze, je koupě bytu. Opravdu může jít o dobrou investiční variantu. Je dobré se však zaměřit na různé aspekty koupě bytu jako investice. Na ty se dnes podíváme. Pojďme tedy na to.

Jak investici financovat?

Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak ufinancovat koupi bytu na investici, je z vlastních prostředků. Ne každý však má dostatek tolika peněz. Nejčastěji je to tedy vedle pořízení z vlastních úspor, formou hypotéky. Samozřejmě, při hypotéce musíte mít tak jako tak nemalou část svých peněz. Zpravidla nejméně pětinu ceny nemovitosti. Například tedy při koupi bytu za půl druhého milionu, musíte mít alespoň 300 000 korun. Dále musíte také uhradit daň 4 % z kupní ceny. Ve zmiňovaném případě tedy ještě 60 000 korun.

Klíčový faktor – lokalita

Nikdy nekupujte jen tak nějaký byt. I když je to „jen“ na investici. Lokalita dělá hodně z ceny nemovitosti. A na to nezapomínejme. Jde tedy o klíčový faktor. Chcete-li pronajímat dlouhodobě tento byt, je dobré vybrat spíše takový, který je ve větším městě. Nájemníci mají právě o tato místa zájem. Klíčové mohou být také dojezdové vzdálenosti od bytu. Vše si tedy pečlivě prostudujte. Taky si můžete ujasnit komu vlastně chcete byt pronajímat. Půjde o studenty? Nebo spíše o rodiny či mladé páry? Každá skupina má něco do sebe. Studenti budou mít určitě enormní zájem o byty poblíž škol, jejich finanční možnosti však ne vždy mohou být stabilní. Stabilitu pak mohou představovat rodiny s dvěma pracujícími rodiči.

Nájem, o kolik si říct?

Další klíčovou otázkou je výše nájemného. Právě toto ovlivním, jak rychle se vám vrátí prostředky, do bytu vynaložené. Budete-li financovat byt z hypotéky, určitě by nájem měl pokrýt jak splátky, tak náklady spojené s nemovitostí. Mezi pravidelné náklady na nemovitost bude její pojištění a daň z vlastnictví nemovitosti. Pokud zkusíme odhadnout výši, půjde o asi 200 korun za měsíc. Také si uvědomte, kolik asi budete dávat prostředků do oprav. Když od nájmu odečtete splátky hypotéky a běžné náklady, pak by vám měla vyjít suma zisku za měsíc. Je pak na vás, jak vysoká bude.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.