vdovský důchod

Vdovský důchod v roce 2019 – kdo na něj dosáhne?

Vdovský důchod má pomoci zmírnit výpadek příjmu po smrti manžela. Mužskou obdobou je vdovecký důchod. Tento typ dávky se vyplácí pouze těm, kteří splní zákonné podmínky. Asi nejdůležitější podmínkou je to, že se musí jednat o sezdaný pár. To znamená, že po druhovi ani registrovaném partnerovi nárok na vdovský (vdovecký) důchod nemáte.

Jak dlouho se vyplácí?

Vdovský/vdovecký důchod slouží jako krátkodobá podpora – náleží po dobu 1 roku od smrti manžela či manželky. Když tato dob uplyne, „pokračuje“ výplata pozůstalostního důchodu pouze ve vymezených daných případech.

To znamená v případech, kdy pozůstalý manžel či pozůstalá manželka:

 • pečuje o dítě, jež není zaopatřené,
 • má v péči dítě, příp. svého rodiče nebo rodiče zesnulého manžela/ky (tchána, tchyni), již jsou závislí na jeho či její pomoci ve II, III či IV stupni závislosti,
 • je invalidní, a to ve III stupni,
 • má zákonem vytyčený věk (to znamená minimálně věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže totožného data narození, nebo svého důchodového věku, pokud je tedy nižší).

Důchod pak vdova/vdovec pobírá, dokud splňuje stanovené podmínky. K obnovení vdovského či vdoveckého důchodu může dojít, pokud splnění některé ze zákonných podmínek nastane do dvou let po předchozím zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod. K obnově výplaty však nedochází automaticky, ale vždy na základě žádosti podané na místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), ke které se doloží doklady prokazující splnění podmínek.

Podmínky pro získání vdovského důchodu

Vdova může pobírat vdovský důchod po svém manželovi, který splní jedno ze dvou základních pravidel:

 • Musí pobírat starobní nebo invalidní důchod nebo
 • ke dni smrti dosáhl potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo podmínky nároku na starobní důchod nebo zemřel následkem pracovního úrazu.

Pokud tedy zemřel manžel, který nepobíral starobní či invalidní důchod, musí být splněna druhá podmínka. Osoba starší 28 let musí mít za posledních 10 let před úmrtím pojištěných 5 let (nebo osoba starší 38 let za posledních 20 let před úmrtím pojištěných 10 let).

Žádost o vdovský důchod

Samotný nárok na vdovský důchod nevzniká automaticky, musíte si o něj zažádat. Žádost sepisuje s pozůstalým manželem či manželkou OSSZ podle místa jeho trvalého bydliště. K žádosti je třeba předložit především doklad totožnosti žadatele, úmrtní list zesnulé osoby a oddací list. Pokud zesnulý/á manžel/ka dosud nepobíral/a svůj vlastní důchod, je nutné také předložit doklady zesnulé/ho, jež jsou zapotřebí k žádosti o starobní či invalidní důchod (Jedná se třeba o doklad o studiu či vojenské službě, evidenční list o minulého zaměstnavatele, rodné listy dětí a další.)

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.

97 komentářů

 1. eva Odpovědět

  a co rozvedené, pracovaly v několika manželstvích, vychovaly samy děti,ty si mohou trhnout nohou?

  1. svetlana Odpovědět

   …tak tady se předpokládá majetkové vyrovnání v rámci rozvodu, ale nic nemění skutečnost nezaopatřených dětí…

  2. Jana Odpovědět

   na tyto ženy stát jaksi zapomněl – o nich se vůbec nezmiňují. To je nepochopitelné, ony pracovat musely, aby uživily sebe a děti. Žádnou podporu od státu neměli. Takže naše vládo uvědomujete si to ?

   1. Eva Odpovědět

    Eva
    -ve věku dětí 11 a 17 let po vzorném manželství mi manžel oznámil, že má jinou ženu a po mém marném přemlouvání nakonec stejně za ní odešel. Ač s vysokoškolským vzděláním, výživné platil nízké, ale vždy včas. Obě děti jsem dotáhla až na ukončení VŠ, zajistila dvě oslavy promocí, 2 svatby , děti vychovala že jsou z nich pořádní lidé, kteří republice dodají, co je od slušných lidí třeba. To vše na úkor mého času. K hlavnímu pracovnímu poměru (ekonomka) jsem si vzala další práce na OSVČ, které jsem vykonávala po nocích. Dnes je mi 76 let, stále pracuji, nikdy jsem nikoho o nic nežádala, vždy jsem byla soběstačná. Bývalý muž se oženil, v novém svazku děti neměli, zřídili si podnikatelskou firmu, postavili barák. Když bývalý manžel zemřel, vdovský důchod po něm bere jeho nová žena. Je to fér ?

  3. Danka Odpovědět

   A proč by rozvedené měly mít nárok na vdovský důchod? Copak ony trpí výpadkem příjmů manžela, když žádného manžela nemají? Na tom přece smrt bývalého partnera nic nemění.
   Jim může maximálně chybět výživné na děti, pokud ještě mají nezaopatřené děti, ale od toho je tu přece sirotčí důchod…..

 2. Honza Odpovědět

  Jestli tomu rozumím, tak vdovský důchod dostane vdova po dosažení 50 roků (při smrti manžela). A tedy také vdovec při smrti manželky. Zatím žádného takového důchodce neznám. App. Jestliže se znovu ožení (vdá) padá tento nárok???

  1. svetlana Odpovědět

   …tady ten článek je pouze „výcuc“ … komplet si to prostudujte tady zakonyprolidi.cz/cs/1995-155
   ….jsou tam vyznačeny změny platící pro rok, či od roku 2019

 3. Pavel Odpovědět

  Vdovský důchod se vyplácí PO nebo DO uplynutí jednoho roku od smrti partnera? Nemáte tam chybu?

 4. Eva Odpovědět

  Pokud jsem vychovala tři děti a stále pracuji tak mi zůstane vdovsky důchod? Bylo mi řečeno že mi skončí vyplácení až třetí dítě přestane studovat. Jak to tedy je?

  1. Jana Odpovědět

   Pokud jste vychovala 3 děti,nebo dosáhla 45 let a vychovala 2 děti,nebo dosáhla 50 let do 1 roku po úmrtí manžela,tak máte nárok na vdovský důchod,ale né automaticky,musíte si o něj požádat.Nejlépe je zajít na důchodové a tam vám to i hned vypíše a nebo zaznamená pro prahu pokračování v pobíráni vdoveckého.

   1. Jarmila Odpovědět

    Není to tak jednoduché v roce 2012 byla Malá důchodová reforma a v tomto roce jsem ve věku 55 let ovdověla a na vdovský důchod nárok nemám vůbec.Jen rok po smrti manžela se mně vyplácel.Ono se to složitě počítá,ale pokud se dobře pamatuji tak se bere kdy jde muž do důchodu stejného data narození jak ovdovělá žena a odpočítavají se nějaká léta a pokud do té doby nedosáhnete vy na důchod nemáte nárok.Mně chyběl necelý rok a mé kamarádce 3 měsíce.J

 5. Alena Trčálková Odpovědět

  Chtela bych vědět, proč nemam nadále nárok na vdovský důchod, nerozumím tomu, kdo vymyslel takové podmínky, nedá se pochopit takový postup,žili jsme spolu skoro 40 let, jen přesto že jsem ještě nebyla v důchodu

 6. Naďa Odpovědět

  Nevim, nevim, ale já jsem vychovala dvě děti, v 54 ovdověla a po roce mi vdovský důchod sebrali. Jsou to paradoxy. Jste manželé 35 let a nemáte nárok na nic. Pak se v Domově důchodců vydáte za dědulu, žádné děti ani nic přínosneho státu nedáte, dědeček po roce zemře a máte nárok na všechno až do své smrti.

  1. Jarmila Odpovědět

   Není to tak jednoduché v roce 2012 byla Malá důchodová reforma a v tomto roce jsem ve věku 55 let ovdověla a na vdovský důchod nárok nemám vůbec.Jen rok po smrti manžela se mně vyplácel.Ono se to složitě počítá,ale pokud se dobře pamatuji tak se bere kdy jde muž do důchodu stejného data narození jak ovdovělá žena a odpočítavají se nějaká léta a pokud do té doby nedosáhnete vy na důchod nemáte nárok.Mně chyběl necelý rok a mé kamarádce 3 měsíce.J

 7. karin Odpovědět

  Moje mamka se stala v dovou 11.3.2019,je duchodkyne ,a otec byl duchodce invalidnim,
  Podle toho co tu ctu.Bude dostavat jenom rok vdovsky duchod,.No to je teda pekne,Sama bere malo ma asi 3.600.
  Dve deti vychovala,
  Mam znamou.kdy ji minuly rok zemrel manzel a pobira dal,vlastne v rijnu to budou dva roky .

  1. Babička Odpovědět

   Chtěla bych se zeptat,proč při souběhu dvou důchodu ,starobního a vdovského je započítáná jen jedna pevná částka.Přece pevná částka by měla být pro každého důchodce.Manžel zemřel před rokem a půl a já teď musím žít ze 12.290 kč a to mam v péči ještě 6 letého vnuka. Kdyby měl každý důchod svoji pevnou částku hodně by to pomohlo a nemusela vláda přidávat nesmyslných 900 kč,které nejsou k ničemu,když se všechno zdražuje.Děkuji za odpověď.

   1. Danka Odpovědět

    Pokud se máte v péči vnuka berete na něj od sociálky příspěvek dle věku dítěte.Měli by Vám poradit ,můžete fungovat jako pěstoun.Peněz bude víc.Z čeho žijete pokud zaplatíte nájem + energie? To Vám nemůže vyjít?Musíte brát sociální dávky.Běžte na sociálku poradí vám na
    co máte nárok!!!!!!!

 8. Ivana Louová Odpovědět

  Vychovali jsme tři děti. Manžel zemřel. Rok jsem pobírala vdovský důchod. Po roce mi byl odebrán. Mění se pravidla pro znovupřiznání vdovských důchodů? Je mi 56 let.

 9. Renata Odpovědět

  Dobrý den pokud já vím měla jsem také tři děti a brala jsem duchod po manželovi dokud třetí dítě nedostudovalo i když bohužel třetí bylo a je invalidní pobírám duchod dál protože se strarám o dceru

 10. Honza Odpovědět

  Často se řeší problém, jak se sníží životní úroveň (vdově, vdovci) po smrti manžela . Napadlo vás, že existuji i lidí, co šli do důchodu a byli před důchodem sami? Uvedená skupina je na tom finančně podstatně hůř zabezpečená, než vdovci a vdovy a nikoho to nezajímá. Stále se jenom pokazuje, na vdovce a vdovy.

  1. Loanna Sattlerová Odpovědět

   Přesně tak. Taky mi není jasné, proč zrovna tihle jsou prominentní skupina, co má něco dostávat od státu. Pokud celý život pracovali oba, mohli si našetřit, a společnýma silama určitě za život nahromadili větší statky, než samoživitelky s více dětma, nebo mladí vdovci a vdovy, které podmínky pro vyplácení důchodu nesplňují.
   Jakési vdovské důchody bych zrušila jako první, divím se, že po tom ještě žádná vláda po roce 1989 neskočila.

   1. svetlana Odpovědět

    aha…takže předpokládaný důchod zesnulého rozdělíme spravedlivě mezi matky samoživitelky…takto by to ylo spravědlivější…aaaa to jste vymyslela svojí hlavinkou?

    1. Loanna Sattlerová Odpovědět

     No vídíte, jak tomu dobře rozumíte. A nakonec proč ne ?? Nechápu ale, o jakém „předpokládádném důchodu zesnulého“ to hovoříte a proč ?????
     Zesnulý potřebuje důchod? Nepotřebuje. A protože jeho živá manželka či manžel užívá toho, co si společně celý život našetřili, nemusí už nic dostávat ze státních peněz. Ve dvou se jistě zabezpečili lépe, než ony samoživitelky. Takže nevidím důvod, proč nepomoci těm, kteří to potřebují víc, a že jich v naší společnosti je…. A vůbec nevidím smysl tohoto rádoby „vdovského důchodu“ .

     1. Jana

      No to, že jste samoživitelka je váš problém, v dnešní době to tak funguje, že se páry nevezmou, jen aby matky mohli dosáhnout na různé sociální dávky, na které by nedosáhly kdyby se sčítal společný příjem.

     2. Eva

      Že by závist a nepřejícnost? A proč si, Vy samoživitelko, nenajdete chlapa, který by si Vás vzal, abyste nemusela zelenat závistí? Že by Vás nikdo nechtěl kvůli Vašim vlastnostem? Je mi líto paní, která zůstala po 40ti letech sama s dětmi, ale může se ještě vdát, je to záležitost volby.

     3. jarda obi

      pí.Sattlerová pokud by byli důchody na úrovni a dúchodce by se nerozhodoval zda si koupit máslo nebo léky tak proč ne,ale dnes při těch almužnách co nám dávají je každá koruna dobrá ted když pracujete a máte dobrý plat tak se vám to píší takové blbosti. Takovéto hlouposti si laskavě odpustte…

     4. Sabina Stodůlková

      Jsem vdova 1 rok a máme 14 dceru. Do prominentní skupiny, jsem se dostala díky skvělé péči lékařu, kteří nechali v nemocnici manžela po operaci krvácet z nosu / bohužel byl v umělém spánku tak nemohl říct, že krvácí / V žádném případě se necítím prominentní, hned nám zablokovali účty a všichni věřitelé na nás nastoupili ať hned vše doplatím. Slabší jedinec nemá šanci obstát. Vůbec nechápete co se kolem vás děje, protože nevěříte , že se to stalo. Samoživitelka a i rozvedená si bohužel vybrala muže špatně,ale já nemohla volit jinak, manžel byl jedinečnej. A to že se někdo nevdá nebo neožení, tak taky přece celý život pracuje a má podstatně menší výdaje než, když máte děti. Až se Vám to stane tak potom dejte vědět jak krásně jste to zvládla.

   2. Věra Odpovědět

    Dobrý den, je vidět,že jste vdaná a dobře zaopatřená. Styď Te se a vžijte se do našich životů. Jsem vdova , invalidní sama bez nikoho. Chtěla bych Vás vidět!!!

  2. jana srpova Odpovědět

   Po 22 letech jsem se rozvedla a tak do důchodu jsem šla po 43 odpracovaných let a tak když vidím kamarádku jak utraci protože ma vdovský důchod tak ji závidím ja počítám každou korunu.

 11. věra čiháková Odpovědět

  ježiš co se tady řeší bud je vdova nebo ne je snad jedno kolik je komu let to je fakt debilní

 12. Traude Odpovědět

  Vdovský důchod. Není zbytečný ,když žena pracovala a děti odrostly.?? Byla jsem nucena se odstěhovat od manžela s 1+6 dcerkou.Neplatil 3 roky ,soudružka měla známosti a tak 350 Kč na dvě děti v roce 1970 Kč.Pracovala jsem 40 let ,poškozené zdraví z práce ,ale nic nešlo vyřídit.Nebyla jsem v KSČ.Nikdy děti nedostaly dárek a otec je nesměl navštěvovat. Nemohla jsem pracovat přesčasové hodiny ,udělat školu a vylepšit příjem.Maminka zemřela ,když jsem se vrátila s první dcerkou z nemocnice.Manžel si užíval a děti neměli .Po návratu z lázní druhé ženy se stal OTCEM?? Mám 3000 Kč pod průměrný důchod.Několikrát se chtěl vrátit ,žili děsně. Pro alkohol a další neřesti druhé ženy.Když prodělal mrtvici ,nestarala se žena ,ale obtěžovala mé dospělé dcery ,aby ho ošetřovaly.Vydědila děti a dnes má důchod a dost na alkohol. Jsme šťastní ,ale nesouhlasím s důchodem po manželovi do smrti. Jediná rada na sociálním byla –vdejte se .Když jsem měla 350 Kč + 140 Kč dětské přídavky a výdělek 800 Kč ,vdova měla 2100 Kč důchodu ,na dítě asi 600 Kč a ještě mohla pracovat. Je dnes dost samostatných matek ,které vychovávají děti a v důchodu počítají každou korunu. Samotným matkám na stáří, nějaká odměna za dobře vychované děti by měla být ! Hodně vdov žije s muži a bere důchod ,ale nevdají se . Co my samotní ,musíme živořit.?

 13. svetlana Odpovědět

  …vdovský důchod je jeden z mála důvodů, proč uzavírat manželství…opravdu to není jen cár papíru“

  1. Loanna Sattlerová Odpovědět

   No samozřejmě. Hlavně špekulovat, jak odrbat stát, popřípadě z něho vydojit co nejvíc, že …. takové jako vy mám nejradši.

   1. Jana Odpovědět

    O jakém odrbání to, prosím vás , mluvíte. Vždyť vdovský nebo vdovecký důchod se vypočítává tak složitě, že tomu nikdo nerozumí a v závěru dostanete takový malý přídavek k důchodu, určitě ne polovinu jeho nebo jejího důchodu. Tak se proberte!!!!!

   2. vera Odpovědět

    Paní Sattlerová, ta Světlana neodrbává nikoho, především ne stát. Ten její manžel určitě platil důchodové pojištění, kdyby je neplatil, ona by po něm nic nedostala. Jestliže jste se rozvedla, věděla jste, že nebudete vdovou a že nebudete mít vdovský důchod.

    1. Lída Odpovědět

     Ale ano, paní Světlana odrbává stát. Její manžel platil ve své době na důchodce, kteří v té době důchodci byli. Stále si to pletete s nějakým spořením. Jako můj méně inteligentní, 90ti letý, velmi vzdálený příbuzný. V důchodu od 57mi let a také si stále myslí, že má předplacelo:))))).

   3. jarda obi Odpovědět

    pí.Sattlerová vy jste zapšklá ženská která si nevidí do úst přál bych vám až pujdete do důchodu aby jste měla tan nej nej nižší důchod který bude v té době exisovat. Nechápu kde se ve vás tahle zloba bere je mi vás opravdu líto budete asi Kalouskova příbuzná to je taky takovej hńup…

    1. Lída Odpovědět

     Já myslím, že zapšklý člověk, co si nevidí do úst jste Vy. také je mi Vás líto. Další ukňučený důchodce, co má furt málo.

 14. Jarka Odpovědět

  Závist a blbost některých zde píšících lidí je neuvěřitelná, ale pokud si vy, závistivci myslíte,že sociální pojištění placené jedním z manželů třeba 40 let, patří státu a ne vdově, tak gratuluji,snad se vám to taky nestane.

  1. Loanna Sattlerová Odpovědět

   … a proč patří vdově? Mám dojem, že VŠICHNI pracující musí platit sociální pojištění, tak to prostě je. s A komu patří pojištění těch, kteří byli sami? Prostě doplácet na to, že někdo není z nějakého důvodu ve svazku manželském, není fair.

   1. Hanča Odpovědět

    Na druhou stranu si z tohoto pojištění ukrajují i ti co nepracovali, takže pojištění „spravedlivě“ rozděluje stát

   2. vera Odpovědět

    Asi proto, že s tím manželem žila a musela se o něj starat. To je to stejné, jako byste napadla to, že po manžlovi vdova dědí jeho majetek. Méně závisti a zášti.

 15. Petr Odpovědět

  Mám za to,že vdovské důchody by měly bít až do konce života,důchody jsou malé jak má pozůstalý potom přežít bez dluhů-je to nehoráznost už nevíte,kde ušetřit

  1. Loanna Sattlerová Odpovědět

   Máte pravdu, vdovské důchody by měly bít na poplach už tím, že jsou, vždyť se rozčiluju furt….. A jakže má pozůstalý přežít bez dluhů ??? Ať se zeptá těch, kteří jsou rozvedení , sami nebo svobodní staří mládenci, ti mu určitě poradí,protože ti si musí poradit bez této finanční berličky. Místo VD mají totiž kulové.

   1. MARIE Odpovědět

    LIDI CO BLÁZNÍTE ZÁVIDĚT ROK VDOVSKÝHO DŮCHODU PO MANŽELECH- SAMOŽIVITELKY ,SVOBODNÍ ATD.VŽDYT JSTE SE MOHLY TAKÉ VDÁT NEBO OŽENIT-JENŽE TOSE VÁM NECHTĚLO LÉST DO CHOMOUTU TŘEBA NA 40 LET COI-JEDNOU JE TO VDOVSKÝ DŮCHOD TAK MAJÍ NÁROK JEN VDOVI AVDOVCI-MOHLY JSTE SE VDÁT-OŽENIT A BRALI BY JSTE TAKÉ VDOVSKÝ DŮCHOD JEN JEDEN ROK TAK NEZÁVIDTĚ .VDOVY VÁM TAKÉ NEVIČÍTAJÍ NĚJAKÉ DÁVKY CO BERETE OD STÁTU.JE TO JEN A JEN VASE VOLBA ,ŽE JSTE SE NEVDALA.

    1. Lída Odpovědět

     Nevím, jestli někdo závidí, já určitě ne. je mi tady ze spousty lidí nanic. Pro pár korun udělat cokoliv, hlavně, že za to nemusím nic odvést. A přestaňte argumentovat že ti co zemřeli platili odvody. To platíme všichni pracující.

 16. Marcela Odpovědět

  Ovdověla jsem v 11/2016,v té době jsem měla 50 roků.Vychovali jsme 3 děti,které jsou již dospělé. Vdovský důchod jsem pobírala rok. A to si můžu znovu zažádat o vdovský důchod ? Marcela

  1. Marcela Odpovědět

   Ovdověla jsem v 5/2004 v té době jsem měla 45 let. vychovali jsme 2 děti,ktere jsou dospělé.Vdovský důchod jsem pobirala rok.manžel měl 50 let když zemřel.Mohu si požádat znovu o důchod šla jsem 2 roky spiš do svého důchodu v 9/2018.Děkuji za odpověd Marcela

  2. Lída Odpovědět

   Evidentně byste měla ještě pracovat a děti mít dospělé, ne? Tak o co chcete žádat? Další vyžírka…..

 17. Martina Odpovědět

  VD náleží po dobu jednoho roku od úmrtí, nikoli po uplynutí jednoho roku.

  Ty podmínky nároku po uplynutí jednoho roku jsou špatně. Od roku 2019 žádné změny nejsou.

 18. Marie Odpovědět

  V tomto státě se vůbec neřeší mužská nezodpovědnost. Stát dovoluje, že výživné od nezodpovědných otců je nedobytné. Žena zústane s dětmi sama a musí se postarat, aby děti a ona měly co jíst, kde bydlet, co si obléknout. A k tomu má mít ještě čas hledat nového partnera, aby nahradil nezodpovědnost. Kdyby se stát staral, že výživné je tabu, nebylo by tolik rozvodů a nezodpovědnosti. Stát dovoluje, že nezodpovědný muž nemusí chodit do práce, dostavá sociální dávky a pak důchod. A žena samoživitelka co si nechtěně vybrala nezodpovědného partnera má minimálně dva pracovní poměry s ženským platem, plno starostí s dětmi a za odměnu, že všechno zvládla jeden ženský důchod. Kde je odměna za to, že všechno nedobrovolně zvládla i za toho nezodpovědného partnera, kterého stát netrestá a dovoluje mu se takto chovat. Za to v partnerství jsou na všechno dva, mají dva platy, potom dva důchody a nakonec vdovský důchod. Je to obrovský paradox a platí stále „sytý hladovému nevěří“ a spravedlnost neexistuje. Marie

  1. Eva Dostálová Odpovědět

   Pokud někdo žil vmanželství t.j. měl dva příjmy , lehčeji si mohl našetřit peníze na stáří.Nevím co máte v hlavě že vymýšlíte vždy jak “ pomoci“ zvýhodněným.Pokud sám vychovával děti tak se styďte!!!!

 19. Lidka Odpovědět

  Jsme s přítelem 30let,to je dneska víc než dost manželství a nedostaneme nic.Rozhodně si papír na lásku pořizovat nebudeme.

   1. Lída Odpovědět

    Ona si nestěžuje, jen přijala zodpovědnost sama za sebe a nehodlá ze sebe dělat sociální případ a jednou těžit i ze smrti blízkého. Evidentně jste to špatně pochopila, co s tím paní chtěla říct. Ale ani jste nemohla, slušnosti nerozumíte.

 20. Eva Odpovědět

  Ovdověla jsem v roce 2006 a dovršila požadovaného věku 55 let na přiznání vdovského důchodu. Ten mě byl po roce odebrán. Když jsem odcházela do starobního důchodu byla mě po manželovi přiznána poměrná, ale směšná částka. Nevím jak je to nyní, ale pokud žena zůstane sama a má vše poplatit neni to jednoduché. Máme podstatně nižší důchody než muži už tím, že jsme vychovávaly děti a byly nějakou dobu doma. Ani dnešní ženy samoživitelky to nemají jednoduché.

 21. EVA Odpovědět

  Zet“ pobírá vdovský důchod, má v péči vnuka,který studuje VŠ, žije s přítelkyní ve společné domácnosti,je mu 46let. Důchod bude pobírat až vnuk dostuduje a on nebude mít 50let, ale až dovrší 50let tak bude mít zase nárok na vdovský důchod… Myslím, že je to nespravedlivé, aby vdovec, který má novou rodinu pobíral vdovský důchod jak jsem tomu rozuměla má nárok od 50let znoa nadůchod.

 22. Božena Odpovědět

  Rozdíl mezi samoživitelkami,rozvedenými a vdovami je v tom,že vdovy si samostatný život nevybraly dobrovolně.Mají proto právo na vdovský důchod.

  1. Eva Odpovědět

   Vdovy si to jistě nevybraly
   sami, ale rozvedené ženy, kterým chlap utekl za mladší, si to také nevybraly sami

 23. Lenka Odpovědět

  Dobrý den, ve 47 letech mně skončilo vyplácení vdovského důchodu. Mohl by stát uzákonit alespoň pobírání vdovského důchodu po manželovi když začnu pobírat starobní důchod.
  Lenka

 24. eva Odpovědět

  Zrovna tak, když se valorizují důchody, tak osamělý důchodce dostane např. 1x 900,- a platí nájem třeba 8000,-kč a tam kde jsou důchodci 2, tak při valorizaci dostanou 2x 900,- a platí stejný nájem, takže opět jsou manželé ve velké výhodě než člověk , který žije sám

  1. Lída Odpovědět

   Ano, souhlasím. Hrubek jak naseto, to nejsou překlepy. Hlavně, že umějí zažádat o různé důchody a dávky.

 25. Pavel Odpovědět

  Pokud si přečtu všechny zde uvedené komentáře, nespravedlnosti a spravedlnosti tak si nedovedu představit důchodový zákon, který by toto „spravedlivě“ vyřešil. Ne vždy si člověk může vytvořit životní podmínky, které by vyřešili to nejlepší pro přiznání vdovského, vdoveckého důchodu.
  Přesto ale většina lidí mužů i žen si musí uvědomit, že pro jeho přiznání je první podmínka a to být v manželství. Pokud toto někdo odmítá, připravuje se o možnost na takovýto důchod dosáhnout.
  Rozhodně by ale měli lidé uvažovat ne jen v momentální situaci, kdy je mi 30 let, ale , bohu žel, počítat se vším, co život může přinést. Dle mého názoru je velká neschopnost státu zajistit placení alimentů povinnými. Když dlužíte státu 100 Kč, to si dovede vyšlápnou i nehoráznými prostředky.

 26. Marie Odpovědět

  Vdovský důchod není tak veliká částka – kolem cca 2000 Kč – takže to snad není důvod k závisti, která se zde rozjela. Stát vyhazuje veliké částky za své chyby ……….. a to by byly peníze pro ostatní potřebné. Vše je také o velmi nízkém „životním minimu“ na zákla
  dě kterého se přiznávají různé sociální podpory.

 27. Ivana Odpovědět

  Už to tady nemohu číst, letos jsem vyřizovala vdovský důchod. Je mi 56 let, vychovala jsem 3 děti, s manželem jsem žila 40 let a důchod budu mít jen 1 rok a pak nic, pokud nesplním některou s podmínek, což je víc než pravděpodobné, že nesplním…. Našetřeno také moc není, protože jsme dětem a vnoučatům pomáhali, tak musím chodit do práce a vydělávat dál, abych to sama vše zvládla. Píši to i těm samoživitelkám, které se tady rozčilují nad vdovskými důchody. Chápu je, také mám dceru samoživitelku a musím ji pomáhat. a ještě vše platit i za sebe.
  Tady máte vše ze zákony pro lidi:
  Vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela.
  (2) Po uplynutí doby uvedené v odstavci 1 má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže
  a) pečuje o nezaopatřené dítě,
  b) pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)5c),
  c) pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)5c),
  d) je invalidní ve třetím stupni, nebo
  e) dosáhla alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk stanovený podle § 32 pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.
  (3) Dítětem podle odstavce 2 písm. a) a b) se rozumí dítě, které má po zemřelém nárok na sirotčí důchod, a dítě, které bylo v rodině zemřelého vychováváno, jde-li o vlastní (osvojené) dítě vdovy nebo bylo-li dítě aspoň jedním z nich převzato do dne smrti manžela do péče nahrazující péči rodičů.
  (4) Nárok na vdovský důchod vznikne znovu, jestliže se splní některá z podmínek uvedených v odstavci 2 do dvou roků po zániku dřívějšího nároku na vdovský důchod.
  (5) Nárok na vdovský důchod zaniká uzavřením nového manželství.
  (6) Nárok na vdovský důchod zaniká ode dne jeho přiznání, pokud nabylo právní moci rozhodnutí soudu o tom, že vdova úmyslně způsobila smrt manžela jako pachatelka, spolupachatelka nebo účastnice trestného činu.
  (7) Ustanovení předchozích odstavců platí obdobně pro nárok vdovce na vdovecký důchod.

 28. Anička Odpovědět

  Stále zde nikdo neuvedl, že vdovský důchod po manželovi je pouze 2 700,- Kč, je to pevná část důchodu na který má vdova nárok, není to částka celého důchodu. a složenky a nájem se musí platit jako za dvě osoby v domácnosti, topení, popelnice, pojištění apod. Žádná vdova z toho nezbohatla.

  1. vera Odpovědět

   Vy uvádíte, že vdovský důchod po manželovi „je pouze 2700,– Kč“. Jestliže toto dostáváte vy, tak buďte ráda, protože vdovský důchod není žádná pevná částka, kterou dostávají všechny ovdovělé ženy a všichni ovdovělí mužové. Známá paní dostává po manželovi o tisíc korun méně, než vy, například. Vdovský důchod se vypočítává z důchodu toho zemřelého manžela. 2700 na silnici nenajdete, tak buďte ráda a nežehrejte.

 29. Hanakosynova Odpovědět

  Jsem vdova od roku 2006 ,jeden rok jsem pobirala vdovsky duchod ,od te doby nic a pry ho ani nikdy nedostanu to je diskriminace nas mladych vdov kazda babenka po dedackovi duchod dostane tak proc nanej nemam narok vesktere podminky manzel splnoval.tak kde jsou jeho penize ktere si platil soc.a zdravotni je me stoho vseho zle jak se stat stara o vdovy Hanka

 30. hanakosynova Odpovědět

  A nyni jsem si precetla ze po dosazeni 58 let a 10 mesicu bych ho mela dostat je to pravda pri vsech podminkach .To by bylo super,konecne bych mohla mit jedno zamestnani a ne 3 a to jeste o vikendu.Dekuji za odpoved Hanka

 31. Majka Odpovědět

  Ve Vašem případě se přiznání VD řídí podmínkami, jaké byly platné v době úmrtí manžela. Jsem vdova od 2006, VD jsem dostávala, dokud dcera studovala, pak mi výplatu zastavili a po dosažení mého věku 55 let výplatu obnovili, protože mezi zastavením a obnovením neuplynulo 5 let. Je to dost složitý systém, který vůbec neodpovídá tomu, co je popsáno v článku. Pokud i u Vás je tato podmínka splněna, tak nárok máte. I když teď jsem Váš příspěvek četla znovu…..u Vás asi uplynula delší doba mezi ukončením výplaty a Vaším 55 rokem

 32. Alena Svobodová Odpovědět

  Jsem vdova od roku 2015, mam invalidní důchod druhého stupně. Po manželovi jsem pobírala rok. Ted pobírám jen částečný důchod. Chci se zeptat zda-li mam naději ,ještě něco po manželovi dostat ? Je my letos 57 let . Děkuji za odpověd Alena

 33. Alena Svobodová Odpovědět

  Jsem vdova od roku 2015 . Pobírám invalidní důchod druhého stupně. Po manželovi jsem pobírala vdovský důchod jeden rok . Ted jsem pouze na invalidním důchodu. Letos my bude 57 let. Chtěla bych se zeptat zda-li mám možnost si zažádat. Děkuji za odpověd Alena

  1. Lída Odpovědět

   To je strašné, to tady číst. Přispěvatelé mezi 46-57 lety. Příspěvky plné hrubek. Každý jen kouká, co by kde dostal za dávku a kde co dávají zdarma ( včera se porvali důchodci na Staromáku o kus žvance zdarma). Také celý život pacuji, odvádím daně, vychovala jsem dítě. Platím daně a odvody, u lékaře, školné a vlastně všude kam vlezu, do důchodu jdu v 65 a to kdo ví jestli. Do toho starost a podpora starých rodičů. A všude všichni kňučí a nastavují ruce. Důchodci, kteří šli do důchodu v 55 letech, celý život zdravotnictví a školství zdarma, nájmy a poplatky za pakatel, akorát natahují ruce a chtějí vše zdarma a k tomu dávky. Jděte na brigádu, nebo do práce. Když je Vám 57, tak to u nás nebude zdaleka důchodový věk. Nejsem mladá, ale je mi z Vás tady opravdu na zvracení. A matky samoživitelky? To samé. Znám několik, které žijí v pronajatých barácích a pronájem jim platí stát v doplatcích na bydlení. Jste paraziti, kteří žijí na úkor ostatních. Ale i to ze státní kasy, které se neustále snaříte dojit, dotují normální lidé, kteří pracují a žijí třeba v garsonce, proti Vám. Ale co je Vám po tom, že? Ne, nejsem závistivá. Jen nechápu ty vyžírky, kterým není hanba. Sama bych nikdy pro žádné dávky nešla. A paní co píše výše, které je přes 58 ( nepamatuji si přesně a číst znova ten hnus fakt nechci) a shání info, jestli dosáhne na vdovský důchod, protože podporuje pomalu 40ti leté děti by se nad sebou měla také zamyslet. Vyžírka,která děti moc dobře nevychovala, když se ve 40ti letech nechají podporovat od mámy. Já bych Vám všechny ty dávky zrušila a dala o to víc těm, kteří opravdu nemoho a jsu nemocní a potřební.

  2. Lída Odpovědět

   Píše se : letos mi bude 57 let. Jste ještě v produktivním věku, najděte si brigádu a přestaňte žebrat.

  3. Lída Odpovědět

   Zkuste se doma zdokonalit v ČJ a nepsat hrubky a potom se poohlédnout po nějaké výdělečné činnosti. Zatím sháníte jen dávky a důchody.

 34. Lída Odpovědět

  Proč nedostat vdovský důchod , když muži celý život strhávali daně , a důchodu se nedočká .Stát na tom vydělá , když dá ženě almužnu .

 35. Vladislav Odpovědět

  Absolutně nesmyslný článek, autorka popisuje stav pro přiznávání pozůstalostních důchodů platných podle zákonů do 31.12.1995, kdy existovaly pouze vdovské důchody. Vdovecké se začaly vyplácet až po 1.1.1996. Pro úmrtí od 1.1.1996 do 31.12.2009 platila věková podmínka obnovy důchodu po roce pobírání důchodu u žen 55 let a u mužů 58 let, popř. splnění tohoto věku do 5. let od od ukončení pobírání pozůstalostního důchodu. Pro úmrtí od 1.1.2010 do 31.12.2011 věková podmínka obnovy důchodu po roce pobírání – dosáhnutí věku o 4 roky nižšího než je důchodový věk muže stejného data narození, popř. splnění tohoto věku do 5 let od ukončení pobírání pozůstalostního důchodu. Pro úmrtí od 1.1.2012 platí stejná podmínka jako od 1.1.2010, jen splnění podmínky tohoto věku jsou možné pouze do 2 let od ukončení pobírání pozůstalostního důchodu. Výše pozůstalostního důchodu se odvíjí:
  zemřelý bral důchod, vdovec (vdova) bere taktéž důchod, náleží mu pak 25 procent procentní výměry důchodu zemřelého. Zemřelý bral důchod, vdovec /vdova/ nebere důchod, náleží mu 50 procent procentní výměry důchodu zemřelého a ktomu ještě základní výměru důchodu v ČR, která je letos 3.270.
  Pokud zemřelý nebral důchod, spočítá se mu fiktivní důchod pro invaliditu třetího stupně a z něj se pak počítá pozůstalostní důchod stejně jako v předchozích popsanách případech. Podmínkou ale je že zemřelý mladší 38 let měl deset let před smrtí aspoň 5 let pojištění a zemřelý starší 38 let měl dvacet let před smrtí aspoň deset let pojištění.

 36. Marie Odpovědět

  Mám dotaz, zda je pamatováno, na postižené děti, kteří jsou zletilí a otec platí alimenty na zletilé dítě, když se stane, že otec zemře. Je jasné, že nemám nárok na vdovský důchod, ale dceři je 40 let a je zcela neschopná se o sebe postarat. Má čtvrtý stupeň. Může mi někdo odpovědět. Majka

 37. Zvuzik Odpovědět

  Lidi vyprdnite se na to!!!! Stejně dostanete prd!!! Mě zemřela maminka v červnu a taťkovi řekli, že nemá na nic nárok, že je ve věku, kdy se ještě může oženit (tím získat i druhý příjem do domácnosti). Bohužel ještě jsem nikoho neviděla, že by mu zemřel partner/partnerka po 33 letech manželství a ten druhý se hned ženil – vdával, aby měl na nájem. Jediné dvě řešení v tomto státě – přibarvit se na černo a říct,že vás diskriminují – to máte potom na vše nárok. Varianta druhá pražský hrad i se všemi poslanci zavést hnojem!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *