Pojištění proti neschopnosti splácet: Vyplatí se i vám?

Peníze

Pokud si sjednáváte s bankou hypotéku, je velmi pravděpodobné, že vám banka nabídne pojištění proti platební neschopnosti.  Na co všechno se pojištění proti platební neschopnosti vztahuje? Vyplatí se toto pojištění nebo je zbytečné?

Co je pojištění proti neschopnosti splácet?

Pojištění neschopnosti splácet se nevztahuje jen na hypotéky, ale i na spotřebitelské půjčky, nákup na splátky nebo na kreditní kartu. Tento typ pojištění kryje hlavně výpadek příjmu v nenadálých životních situacích. Vztahuje se však jen na některé situace a souvisí s tímto pojištěním i řada výluk. Pokud o pojištění neschopnosti splácet uvažujete, čtěte řádně smluvní podmínky.  Existují samozřejmě nejčastější situace, vůči kterým se dá pojistit, ale každá banka může mít jinou nabídku i pravidla.

Výhody a nevýhody

Čím více pojistíte rizik, tím bude dražší splátka. Pokaždé, ale není kryta celá výše úvěru, dost často se jedná jen o několik splátek. Velkou výhodou je však to, že cena pojistky proti platební neschopnosti je stejná pro všechny a to bez ohledu na věk či rizikovost povolání.  Další výhodou je i sleva na úrokové sazbě, ovšem v řádech desetin. Na druhou stranu musíte také počítat s tím, že s pojištěním se zvedne i splátka hypotéky, měsíčně se pak může jednat o několik stovek někdy až tisícovek navíc.

Jaká jsou nejčastější rizika krytí?

Mezi nejčastější rizika krytí platební neschopnosti patří ztráta zaměstnání, která ale nesmí být zapříčiněna vyhazovem, odchodem z vlastní vůle nebo úmyslným ukončením pracovního poměrů kvůli pojistce. Splátky v tomto případě budou hrazeny po 60 dnech. Dále při neschopence, kdy klient musí bance předložit potvrzení o pracovní neschopnosti a také to, že byl při vzniku neschopnosti zaměstnán nebo u OSVČ předložit živnostenský list. Pojistné se začne uplatňovat po 30 dnech od započetí neschopenky. Častým krytím je samozřejmě i invalidita ovšem až 3. stupně nebo smrt, kdy je doplacen zbytek úvěru.

Tereza Hubíková

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.