Starobní důchod

Vdovský a vdovecký důchod. Co je třeba znát?

Ztráta manžela nebo manželky je určitě špatným životním obdobím pro většinu lidí. Váže se k němu také vznik nároku na takzvaný vdovský či vdovecký důchod. Protože se k němu váže mnoho mýtů, podíváme se dnes na základní informace. Co pro vdovský či vdovecký důchod v České republice platí?

Nárok vám nevzniká automaticky!

Mnoho lidí si myslí, že pro vznik nároku na tuto dávku od státu stačí jen ona holá právní skutečnost smrti vašeho protějšku. Není tomu však tak. Musíte o vdovecký nebo vdovský požádat, a to v písemné formě. Žádost můžete sepsat za pomoci pracovníků okresní správy sociálního zabezpečení. Pro obyvatele prahy jde o Pražskou SSZ a v Brně o Městskou SSZ. Důležité je si donést všechny potřebné dokumenty. V tomto případě to bude dokumenty o pobírání a přiznání důchodu. Pokud nebožtík manžel nebo manželka nebyla důchodcem pak třeba i doklady o studiu, vojenské službě, rodné listy dětí nebo evidenční listy od zaměstnavatele. Co je potřebné ve vašem konkrétním případě se můžete zeptat na call centru ČSSZ na čísle 800 050 246.

Rozhodují „parametry“ manželství?

Mnoho lidí si myslí, že nárok na důchod vznikne jen za předpokladu, že manželé bydleli na stejné adrese ve stejné domácnosti, nebo že manželství muselo trvat určitou dobu. Ani jedno však není pravou. Trvalé bydliště manželů nijak neovlivňuje přiznání vdovského nebo vdoveckého důchodu. Ani minimální délku trvání manželství zákon nestanovuje. Jediným kritériem, které je rozhodné je existence manželství v době smrti.

Dávka natrvalo?

Často si lidé myslí, že jde o dávku, která vám již náleží po zbytek vašeho života. Jde však o omyl u lidí, kteří s tím nemají zkušenosti, protože standardní doba vyplácení takzvaného pozůstalostního důchodu je jeden rok. Poté může výplata pokračovat v přesně stanovených případech. Například vychovává-li pozůstalý dítě nebo se stará o invalidu.

19 komentářů

 1. Jan CHejn Odpovědět

  Znamená to že na vdovecký duchod mám nárok jen jeden rok od smrti mé manželky a pak nic. Spolu jsme měli šanci žít ted je konec příjem se snížil na polovinu to už je problém vdovecky duchod činí 470kč to je málo ve věku 73let nemám děti ani nepečuji o jinou osobu mám co dělat i sám se sebou.Co dál?

  1. Lenka Odpovědět

   To je zase kravina!!! Na vdovsky ci vdovecky duchod po roce nezanika narok, pokud pobirate svuj duchod. Zaniká pouze pracujícím lidem, kteri se nestarají o deti.

  2. Jana Odpovědět

   Nebojte se, do roka od přiznání vdoveckého důchodu dojděte na ČSSZ v místě bydliště a zažádejte o prodloužení. A budete pobírat ve svém věku nadále.

 2. Lenka Jedináková Odpovědět

  Dobrý den, jak je to prosím v případě, že jeden z manželů je mladší a v době úmrtí partnera je ještě v prác.poměru, popřípadě OSVČ.

 3. Vladimír Odpovědět

  Základní doba pobírání vdovského důchodu činí jeden rok. Po uplynutí jednoho roku má nárok na vdovský důchod pouze vdova, která:

  pečuje o nezaopatřené dítě
  pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni závislosti II, III nebo IV
  pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni závislosti II, III nebo IV
  je invalidní ve třetím stupni
  dosáhla věku alespoň o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného ročního narození nebo dosáhla vlastního důchodového věku, je-li její vlastní důchodový věk nižší

  Některé vdovy tedy v praxi pobírají vdovský důchod pouze jeden rok, jiné např. i déle než 20 let. Záleží vždy na konkrétní životní situaci.

 4. Dana Odpovědět

  Žiju s druhem 26let ve spolecne domacnosti nedej buh aby se mu neco stalo mam narok na vdovsky duchod??????

  1. Hana Odpovědět

   Pokud jste družka tak na vdovský důchod nemáte nárok.
   Nezáleží na délce jak dlouho žijete. Nárok vzniká jen v manželství.

 5. manželé Čičátkovi Odpovědět

  Dobrý den,je ,mám dotaz. je nám 67a73let.v případě,že by jeden z nás ovdověl,měl by druhý nárok na vdovský nebo vdovecký důchod a na jak dlouho děkuji

 6. Marcela Odpovědět

  Je to diskriminizace určité věkové hranice vdov a vdovců,kterou zavedl tehdejší ministr Drábek!!!…Je to nezpravedlivé!!!!

 7. Květoslava Zavadzaňová Odpovědět

  V roce 1998 25.8. na rok.
  Bylo mi 47 let 26.12.1951
  Přiznání mého důchdu 16.8.2010
  Mám nárok na důchod vdovský.
  DěkujiZavadzaňová

 8. Janca Odpovědět

  Žila jsem 37 let v manželství. Protoze jsem ovdovela v 55 letech, mela jsem vdovsky důchod jen rok. Ted mi bude 61 let. Staram se sice o matku,ale ta pred peti lety byla jeste fit. Ma jen druhy stupen dva roky. A to mi nevyslo. Manzel byl 3/4 roku pod kyslikem,jehož pronájem jsme si museli hradit sami,neměl pry nárok ani na první stupen péče,až byl nechodili. Rakovina střev a plic. Ani na smrtelné posteli pry neměl nárok na peci. Ani korunu.Starani o neho se nikomu tedy do důchodu nepočítá,ac jsme se o něho starali. Zemřel v necelých 62 letech 4 roky v bolestech a morfiu,ale bez koruny na peci. 5x jsme se odvolali.Zamitnuto.Tedy nemam ani vdovsky duchod,ani jsem nemela korunu na peci. Je to uz 5 let a stale citim krivdu od statu.

 9. Zuzana Odpovědět

  jsem 25 let v invalidním důchodu, letos mi bude 62 a dva roky pobírám vdovský důchod. Když zemřel manžel byl také v invalidním důchodu (následky pracovního úrazu).Při žádosti o vdovský důchod jsem musela doložit i doklady od pojišťovny, která mu měsíčně k důchodu vyplácela rentu do výše platu který by pobíral kdyby mohl pracovat. Při výpočtu vdovského důchodu ale tato částka nebyla vůbec započtena. Zajímá mě jestli je to tak v pořádku. Děkuji za odpověď.

 10. Zdeňka Odpovědět

  Jsem na to podobně jako paní Janča ze 4.2.Můj manžel zemřel 2012 v necelých 58,teď to bude v únoru 7let (kyslík měl více jak 4 roky).Důchod jsem pobírala také pouze rok a na obnovení vd.důchodu(nyní když jsem sama v důchodu)již nemám nárok.Cítím také strašnou křivdu a nespravedlnost,protože můj manžel byl podnikatel a odváděl daně.Jsme na tom paní Jančo stejně a myslím,že je nás takových mnohem více.

 11. Anna Odpovědět

  Cítím také velkou nespravedlnost,že nemáme nárok na vdovský důchod,jen proto, že jsme nedosáhli věku, manžel zemřel v 56 letech,pobíral invalidní důchod, mě bylo 48 let,rok jsem brala vdovský důchod a pak už jsem neměla nárok. Beru to jako velkou křivdu a nehodlám se s tím pořád smířit,ale bohužel Nečas se za působení ve funkci postaral o to abychom neměli nárok,i. když jsme žili slušně, nezneužívali sociální podpory a proto jsme byli za to odměněni,ale jak se říká Boží mlýny……..Je nás hodně vdov, co jsme tak dopady, žít z jednoho důchodu sama je kruté,nikdo s tím nic nedělá.My ,co jsme zvyklí žít s tím málem si umíme poradit,horší ti, kteří to zavinili nevyjdou s tím co nahrabali.Konecne za 2roky jsme se dočkali zvýšení důchodu slušné dávky.Diky premiérovi Babišovi, který myslí i na nás důchodce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *