stavební spoření

Stavební spoření – pro koho je určené a jak na něm ušetřit?

Stavební spoření je druhem spoření, které vám může přinést výnosy nejen z úroku, ale také z pravidelně se opakujícího státního příspěvku. Má sice určité podmínky, vzhledem ke kterým nemůžete své peníze ihned mít na běžném účtu a použít je kdykoli se vám zachce, jedná se ale o jedno z nejlepších druhů spoření na trhu. Je také jedním z nejoblíbenějších typů spoření, které zakládají i rodiče svým dětem.

Stavební spoření pro děti

Stavební spoření je určeno pro každého, kdo si chce spořit nějaké ty peníze. Výhodou je, že naspořená částka nemusí být skutečně použita na bydlení, ale v podstatě na cokoli – například i na koupi auta. Stavební spoření nese výnos v podobě státní podpory, která činí 10 % z vkladů (maximálně však 2 000 Kč za rok). Tento výnos přísluší všem účtům – tedy i těm, které zakládají rodiče pro své děti. V takovém případě ale pozor – peníze patří dítěti a jedině dítě si je může z účtu vybrat po dosažení zletilosti (v ostatních případech rozhoduje soud).

Základní podmínky stavebního spoření

Stavební spoření se dělí ze dvou částí – ze spořící a úvěrové části. V rámci spořící části si zvolíte cílovou částku. Své peníze pak musíte spořit minimálně šest let, aby vám nebyly odečteny určité sankce (například vám budou odečteny státní příspěvky, vyberete-li si peníze dříve). Úvěrová část je nepovinná – každý se může kdykoli v průběhu spoření rozhodnout, jestli bude chtít na konci spořící části sjednat úvěr ze stavebního spoření.

Spořící část

V rámci spořící části posíláte měsíčně určitý peněžní obnos. Pro dosažení maximálních výnosů se doporučuje spořit si měsíční částkou 1 700 Kč. Výše úrokové sazby, která je vám za spoření přičítána se obvykle pohybuje okolo 1 %. K účtu navíc náleží státní podpora ve výši 10 % z vkladů, avšak maximálně 2 000 Kč ročně. Proto se nevyplatí na tento účet posílat více než výše zmíněných 1 700 Kč měsíčně.

Úvěrová část

Pro poskytnutí úvěru musí být splněno poměrně rozsáhlé množství podmínek. Pokud klient tyto podmínky splní, má nárok na řádný úvěr. Pokud bohužel nesplní veškeré podmínky, může si vzít překlenovací úvěr.

7 komentářů
  1. laurinova.hana@email.cz'
  2. david.brozek76@email.cz'
    • j.hajkova@seznam.cz'
  3. mi.cerm@seznam.cz'
  4. hana.hebelkova@gmail.com'
  5. kobylak.petr@seznam.cz'
  6. lillitka@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *