V Česku se obnoví výroba penicilinu

penicilin

Nedostatek některých léků v posledních měsících přilil palivo do ohně diskuze o závislosti České republiky, potažmo Evropě jako celku na dodávkách léčiv a surovin pro jejich výrobu z Asie. V současné době je problém nejmarkantnější u penicilinu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) proto nyní finišuje s jednáním o obnově výroby penicilinu.

Nedostatek léčiv

Nedostatek léčiv je problémem, se kterým se nyní potýká celá Evropa, ale projevuje se například i ve Spojených Státech. Příčiny těchto nedostatků jsou ve skutečnosti velmi komplexní a hluboké. V první řadě se projevuje nedostatek některých základních surovin, na jejichž dovozu z Číny či Indie jsou evropští výrobci prakticky závislý.

léky

Foto: Pixabay

Výpadky dodávek, které mají příčinu v omezení výroby v Asii se potom kombinují s rostoucími cenami za dopravu či energie. K tomu se přidává i nadměrná spotřeba. I v České republice dlouhodobě roste spotřeba některých léčiv včetně antibiotik, ačkoliv pro to neexistuje žádný objektivní důvod. Lidé často po svých lékařích požadují předepsání antibiotik zcela zbytečně, i přesto jim však bývá vyhověno.

Návrat výroby do Česka

Nadužívání antibiotik nic nemění na tom, že závislost Evropy na asijské výrobě je strategickým rizikem. Z toho důvodu hodlá Evropa včetně Česka obnovit výrobu některých léků. Ministr Válek právě proto jedná s firmami, které u nás disponují licencí na výrobu penicilinu o obnovení výroby. Podle jeho vyjádření probíhají jednání velmi dobře a je reálné, že v horizontu 1-1,5 roku se penicilin v Česku začne opět ve velké vyrábět.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-valek-chce-obnovit-vyrobu-penicilinu-v-cesku-40444657

https://refresher.cz/124727-Naduzivani-antibiotik-zabije-v-Cesku-vice-lidi-nez-dopravni-nehody-Zjistili-jsme-proc-je-jich-v-lekarnach-nedostatek

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.