Rozhodčí ve Fortuna lize zřejmě nejsou uplacení, respekt hráčů k nim je ale nulový

Žlutá karta

Kdo by si nepamatoval slavné scény z představení Ivánku, kamaráde? Asi každý. Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem parodovali fotbalové funkcionáře v čele s Ivanem Horníkem skvěle. Škoda, že se aktuálně nechystá parodie na případ Romana Berbra. Není ale všem dnům konec a stát se může cokoli. Možná se máme na co těšit. Nyní ale Fortuna ligu očividně trápí jiný problém. Sudí si nechají takřka všechno líbit, navíc dělají obří chyby. Koho se vlastně bojí? Hráčů? Trenérů? Možná sami sebe.

Ve Zlíně je strkání do rozhodčích běžné?

Poslední minuty utkání mezi Zlínem a Českými Budějovicemi byly velmi nervózní. Na konci utkání za nerozhodného stavu 1:1 došlo k souboji na polovině Zlína a otřesený hráč Českých Budějovic zůstal ležet na zemi. Domácí už zakládali nadějný útok, nicméně sudí pískl. Chtěl ochránit zdraví budějovického hráče. Domácí se na rozhodčího seběhli jako kobylky. Ano, publikum si samozřejmě přálo další gól v síti hostí, nicméně zdraví hráčů by mělo být na předním místě. Do sudího mimo jiné strčili jak zlínský brankář Rakovan, tak ještě další hráč. Výsledek? Žluta karta pro Rakovana. Tristní.

Proč sudí nejsou tvrdší a jasně nestanoví pravidla?

Toto nepochopí asi nikdo. Vždyť na začátku může přece rozhodčí hráčům jasně říct, že jakékoli diskuze budou odměněny žlutou kartou. Rozdá pár karet a musí mít pořádek. Vždyť když jsem hrával už jako dítě, bál jsem se rozhodčímu cokoli říct! Proč toto sudí neudělají, a nechají na sebe dokonce sahat? Nepochopím. Stačí se podívat na šampionát v ragby. Mnohem tvrdší sport, složitější pravidla, ale rozhodčí má naprostý respekt. Diskutovat se s ním nikdo neodváží. Navíc VAR rozhoduje jasně a srozumitelně. Tady v našem fotbalovém rybníčku ne. Viz utkání Teplic a Slavia. Na rozhodnutí varu se čekalo kolem 4 minut a gól Chytila byl odvolán. Doteď panují dohady.   

Katastrofální derby zabili tristní sudí

Když rozhodčí za zákrok spodní částí kopačky směřující na holeň neudělil sparťanskému Preciadovi červenou kartu, bylo jasné, že další situace na sebe nenechají dlouho čekat. Pak přišla bitka mezi kapitány a samozřejmě funkcionáři na hřišti. Tresty pro aktéry po utkání? Tristní. Pouhé čtyři zápasy pro Bořila a dva pro Krejčího. Oba měli dostat klidně osm. A funkcionáři Baranek a Řehák. Stop jeden, respektive dva zápasy. Když jsem viděl rozzuřeného Řeháka, klidně bych mu dal i půl roku. Toto si přece nemůže funkcionář dovolit! Navíc na rozhodčího sáhl. Neskutečné. Pak se můžeme divit, že náš fotbal vypadá tak, jak vypadá. A to už Horníci anebo Berbři v nejvyšších funkcích nepůsobí.   

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-fotbal-ctyri-hrisnici-z-derby-slavia-sparta-dostali-tvrde-tresty-237367, https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/zlin-ceske-budejovice-10-kolo-fortuna-liga.A230929_102854_fotbal_min  

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.