Konec nahřívaných tabáků s příchutí v Česku

cigareta

23. října začne platit zákaz prodeje nahřívaného tabáku s příchutí v obchodech a trafikách. Zákaz vydala Evropská komise. K tomuto rozhodnutí je dovedl narůstající počet prodeje těchto výrobků. Některé země EU dokonce přistoupily k zákazu jednorázových cigaret s příchutěmi. Přitom tyto alternativy klasického tabáku a cigaret představovaly pro kuřáky daleko menší zlo než zůstat u cigaret. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se jedná o nešťastný krok. Právě on je zastáncem tzv. „harm reduction“ přístupu, kdy se začne postupně snižovat dávka.

Jednorázové cigarety jako alternativa

Podle ředitele oddělení vnějších vztahů tabákového prodeje výrobce Phillip Morris pro ČR Pavla Šebka byly příchutě u méně škodlivých cigaret velkým pomocníkem při odhodlání kuřáků skoncovat s kouřením klasického tabáku. Sám se netroufá tvrdit, jaký vliv bude mít nakonec zákaz. Zároveň dodává, že tyto alternativní zdroje hrály velkou roli kuřáků vzdát se klasického tabáku. Právě společnost Phillip Morris prodala jen za loňský rok 2,3 miliardy zahřívaných tabákových náplní.

Konec e-cigaret ve Francii

Jednorázové cigarety jsou velice oblíbenou alternativou klasických cigaret. Negativním odrazem je vysoká popularita u dětí mládeže. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč kabinet francouzské premiérky Élisabeth Borneové se odhodlal k zákazu. Podle ní je velice špatné, že se tento výrobek dostává do rukou dětí a mládeže. Mezi e-cigaretami a klasickým tabákem je tenká hranice. Bohužel, ani nastavená věková hranice od osmnácti let nezaručuje, že se k produktům dostane mládež. Francie je tedy po Německu, Belgii, Irsku a Česku další zemí, která se odhodlala k tomuto zákazu. O zákazu uvažuje také Velká Británie.

Švédsko jako vzor

Jak bylo uvedeno, tak Jindřich Vobořil je proti takovému rozhodnutí. Podle něj je tento typ kouření daleko méně rizikovější než kouření klasických tabákových výrobků. Vyzdvihuje například Švédsko, které se vydalo alternativní cestou. Podle statistik tam kouří pouze 5 % obyvatel. Tento fakt se odráží na zdraví obyvatel. Až o 80 % klesly předčasné infarkty, rakoviny plic a další životní náklady spojené s kouřením. Tvrdí, že se jedná o rozhodnutí cílené proti lidem, a ne pro lidi.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-nahrivany-tabak-s-prichuti-v-obchodech-konci-40445186?fbclid=IwAR25azTfGMaxH4d-YkE1KNY_M5DgbTritYkkK86EBaY4lI_rXghLZkKwcn4https://www.kupi.cz/magazin/clanek/23195-konec-jednorazovych-e-cigaret-v-eu

Náhledové foto: Pixabay