Úroda kukuřice v Jihoafrické republice by měla být o 6 % vyšší než v předchozí sezóně

Výhlídky pro jihoafrickou úrodu obilovin v sezóně 2022/2023 se zdají být nadějné. Podle nejnovějšího odhadu Výboru pro odhad úrody by měli jihoafričtí farmáři sklidit 6 % více kukuřice než v minulé sezóně. Celková úroda obilí se očekává na 16,41 milionů tun, což představuje nárůst oproti předchozí sezóně.

Větší sklizeň kukuřice

Kukuřice, jako základní plodina jihoafrického zemědělství, hraje klíčovou roli v potravinové politice této země. Nový odhad úrody, který byl zveřejněn výborem CEC, ukazuje, že letošní sklizeň by měla dosáhnout 16,41 milionů tun, což je 6 % nárůst oproti minulé sezóně. Tento nárůst je výsledkem pozitivních faktorů, jako jsou příznivé počasí a lepší zemědělské postupy.

Tato sklizeň kukuřice zahrnuje 8,638 milionů tun bílé kukuřice, která je určena pro lidskou spotřebu. Dále obsahuje i 7,772 milionů tun žluté kukuřice, která se většinou používá jako krmivo pro zvířata.

Ostatní plodiny

Kromě kukuřice očekávají farmáři Jihoafrické republiky lepší úrodu i u dalších plodin. Sojové boby, ječmen a řepka by měly mít letos výrazně vyšší výnosy než v minulém roce. Významným překvapením je úroda ovsa, která se odhaduje na více než dvojnásobek loňského výsledku – 60 000 tun ve srovnání s méně než 28 000 tunami v minulém roce. A to i navzdory tomu, že plocha věnovaná této plodině byla snížena.

Slunečnicová semínka jsou v Jihoafrické republice další důležitou plodinou, která to ani letos nebude mít jednoduché. Očekává se, že letošní úroda dosáhne 743 610 tun, což je o 12 % méně než v předchozí sezóně. Snížení úrody je dáno především poklesem plochy věnované této plodině, která klesla o 17 %.

Export do Číny

Jihoafrická republika je stále velkým hráčem na trhu s kukuřicí, a to díky vysoké úrodě. Ve světovém žebříčku úrody se nachází na devátém místě. S produkcí roste i export. Nedávno si Jihoafrická republika zajistila významný konrakt s Čínou. Součástí této obří transakce je 108 104 tun žluté krmné kukuřice. To představuje dosud největší export této plodiny směrem k asijskému partnerovi.

Zdroje info: https://profit.pakistantoday.com.pk/2023/08/27/our-corn-industry-suffers-from-a-maize-of-problems-and-its-set-to-miss-out-on-a-gold-rush/, https://tvpworld.com/72340282/corn-ucopia-south-africas-maize-harvest-expected-to-be-6-higher-yy, https://www.reuters.com/article/safrica-grains-exports-idINL8N37L50D

Náhledové foto: Pixabay