Umělá inteligence na školách: Zatím je spíše ke škodě než k užitku

Umělá inteligence

Internet je v současné době doslova přeplněný různými články, které se týkají umělé inteligence. Právě ona by nám mohla pomáhat a už pomáhá s různými texty. Ve školství je ale tato tematika spíše v plenkách a s umělou inteligencí se setkáváme spíše v onom negativním slova smyslu. Jak lze tedy umělou inteligenci ve vzděláváni využít? Na to se podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.  

Co je vlastně umělá inteligence?

V souvislosti s umělou inteligencí se používá termín chatbot. Fakticky jde o počítačový program, jenž dokáže písemně odpovídat na ústní otázky lidí. Zvládá to podle klíčových slov s tím, že má nadefinované určité odpovědi a scénáře. Umělá inteligence se neustále zdokonaluje a rozpoznat text psaný jí a živým člověkem, je často takřka nemožné.

Nový zdroj podvodů ve školách

Psaní referátů je pro spousty žáků neskutečně otravné. Často podvádí tak, že nakopírují cizí texty. Na většinu se pochopitelně přijde, nicméně nyní se situace poněkud mění. Rozpoznat seminární práci napsanou umělou inteligencí není vůbec jednoduché. Rychlost vytvoření oné seminární práce je v případě chatbota expresní. Zvládne ji za několik málo minut. Otázkou je, zdali takovéto zpracovávání seminárních prací nebude jakousi budoucností.   

Napsal esej skutečně žák?

Pokud budete s chatbotem pracovat, můžete tak činit různými způsoby, nejčastěji dvěma následujícími. Práci si necháte kompletně vytvořit celou, nebo si necháte vytvořit třeba jenom její osnovu a následně už bude vaším dílem. Alternativ je ale i více. V každém případě se naučíte s umělou inteligencí spolupracovat, což se sám třeba může hodit při některé jiné pracovní činnosti.

Vzdělávání učitelů alfou i omegou

Velmi důležité je určitě vzdělávání učitelů v této oblasti. Pokud se právě pedagogové naučí používat umělou inteligenci a budou schopni směřovat úkoly právě na to, aby se s ní v jejich rámci pracovalo, může žákům a žákyním přinést spousty zajímavých poznatků a zrychlení práce. Otázkou zůstává, zdali na takovouto práci bude stačit multimediální vybavení škol, nicméně mělo by. Budoucnost umělé inteligence je tedy otevřená.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/umela-inteligence-chatgpt-skola-student-podvod-skolstvi.A230308_193448_domaci_kori?zdroj=top

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.