Nová pravidla pro veřejné osvětlení: Snaha obcí o úspory i ochranu přírody je citelná

světlo

V České republice, stejně jako v řadě dalších evropských i mimoevropských zemích, vzniknou nová pravidla pro omezení intenzity veřejného osvětlení. V některých pražských parcích tak bude nutné nainstalovat nové osvětlení v podobě tzv. chytrých lamp, které by měly omezit ostré a rušivé světlo, jež se doposud šířilo městem. Ostrá bílá světla by měla být prakticky úplně nahrazena na většině míst celkově tlumenějším světlem.

Proč je osvětlení problém?

Důvody, proč se nastavení ostrosti světel musí změnit, je prosté. Světla měst jsou vidět na desítky kilometrů daleko. Nás neruší, ale okolní přírodu ano. Světelný kužel ostrého světla dopadá přímo na oblohu a světla se slévají do jedné velké záře reflektorů.

Tato záře však komplikuje život na naší planetě, třeba ptákům, kteří se vydávají na dlouhé cesty do cizích krajů. Orientace jim díky těmto světlům činí nemalé potíže a snadno je svádí z cesty. Ostrá světla navíc decimují i poletující hmyz, které díky zářícímu světlu stále ubývá.

lampa

Foto: Pixabay

Nová pravidla pro osvětlení

Nová norma by měla upravit nejen rozestavění světel, ale měla by se nově nastavit i jejich intenzita, případně i barva světla. V některých městech se osvětlení dokonce už omezuje prostřednictvím místních vyhlášek. V Pardubickém kraji se na noc některé lampy dokonce úplně zhasínají. Stejně tak v Jílovém u Prahy zhasínají světla až na dobu tří hodin během noci.

Tmou jdou tak města do boje i proti drahé elektřině, které v poslední době stále více čelíme. Nejde jen o Česko, v západní Evropě jsou podobná pravidla již celkem běžné. V České republice mají nová pravidla zatím formu technické normy, existuje ale snaha posunout jí v dalším kroku na úroveň závazné vyhlášky.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/osvetleni-svetla-lampy-svetelne-znecisteni-cesko-pravidla_2303011312_ako

https://svetdnes.cz/i-verejne-osvetleni-musi-splnovat-jista-pravidla/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.