Ubližují žákům známky? Podle expertů ano, obyčejný člověk kroutí hlavou

Dítě

Přichází doba slovního hodnocení, a to nejenom u žáků, kteří mají nějaké poruchy učení. Od školního roku 2025/26 by děti v první až třetí třídě základní školy měly být hodnocené slovně, známky na vysvědčení mít nebudou. Podle odborníků je mohou stresovat a slovní hodnocení žáky a žákyně vystihne mnohem lépe. České školství se nachází v bídném stavu a toto rozhodnutí mu dle mého názoru určitě nepřidá, naopak mu ještě více uškodí.

Jaký stres? Naprostý nesmysl

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová hovořila pro server iDnes.cz o tom, že horší známky v prvních letech školní výuky mohou děti nést dramaticky a jejich chuť ke vzdělávání se sníží. Nepamatuji si, že bych byl na prvním stupni známkami nějak stresován. V prvních třídách jsme dostali v prvním pololetí velké jedničky prakticky všichni a ve druhém se u někoho už vyskytla dvojka. I ve druhé a třetí třídě to většinou bylo o jedničkách a dvojkách, někdo měl trojku. O stresu se nikdy nehovořilo.

Děti se nebudou poměřovat

Ano, ve známkách se poměřovat nebudou. Pokud ale budou pst nějakou písemnou práci, recitovat báseň a podobně, rozhodně jim soutěživost chybět nebude. Poměřovat se budou v jiných věcech, možná i horších. Ona přirozená soutěživost není, ani co se týká známek, přece nijak na škodu.  

Známka je podle mluvčí resortu nekonkrétní

Pro mě neslýchané. Co je na známce nekonkrétního? Podle mluvčí známka nereflektuje to, co zvládá žák dobře a co naopak nikoli. To je sice asi pravda, nicméně na základě známky se ihned ví, jak na tom dítě z hlediska výsledků vlastně je. Slovní hodnocení je zdlouhavé a často naprosto nepřehledné. Číst slohové práce bude nejspíše bavit jen málokterého rodiče. Motivací dítěte by neměly být známky ale zvídavost. Také tato věta mě neskutečně udivuje. Dítě bude zvídavé ale spíše k věcem, které se školního vzdělávání týkají minimálně.

Čtverečky budou dítě charakterizovat lépe

Na rozdíl od klasického hodnocení známkami bude hodnocení pomocí čtverečků jasně poukazovat na slabé a silné stránky dítěte. Takže děti si budou porovnávat v první třídě počty čtverečků a budou spokojené. Nebyla by lepší pna velká jednička pro všechny, která se dává dnes? Koho by psychicky poznamenala? Nikoho.

Snížení komunikace mezi školou a dětmi

Pokud dítě dostane špatnou známku, logicky se rodič zajímá o to, proč se tak stalo. V případě slovního hodnocení se tak nějak komunikovat nebude. Prostě si další informace nejspíše rodič nebude muset zjišťovat.

Horoskop, který možná vyjde

Známkování je sice pro učitele složité, ale většinou je spravedlivé. Nyní si budou rodiče nejspíše číst horoskopy, jež mohou a nemusejí vyjít. Hodnotit děti slovně a čtverečky bude nepoměrně náročnější. Děti budou ale nesmírně motivované. To nevadí, že se třeba nebudou snažit.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/znamky-skola-klasifikace-zaci.A230320_173940_domaci_bur

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.