Způsobí umělá inteligence pád Hollywoodu? Nejspíše nikoli

hollywood

Nástup umělé inteligence v posledních měsících je něčím, co bez nadsázky změní svět. Každý, kdo vyzkoušel některý z nástrojů jako je ChatGPT nebo DALL-E zůstal ohromeně stát a nevyhnutelně musel myslet na to, jaký dopad budou mít tyto nástroje, především pak jejich novější a dokonalejší verze, na způsob, jakým lidé pracují, komunikují, nebo se baví. Nástup je to tak razantní, že o svoji budoucnost se bojí již i Hollywood.

Umělá inteligence zastane většinu filmařů 

Možnosti umělé inteligence ve filmovém průmyslu jsou nesmírně široké. Lidé jí již zadávají psaní scénářů, ve filmech jako je nový díl Indiana Jonese, nebo spin-off Hvězdných válek vidíme digitálně omlazené herce, jinde zase slyšíme hlasy dabérů, kteří jsou již po smrti. Teoreticky nic nebrání tomu, aby vznikl třeba další díl populární četnické série s Louis de Funesem v hlavní roli apod.

Někteří herci si již proto do svých smluv vkládají odstavce o tom, že výslovně zakazují jakoukoliv digitální manipulaci se svojí podobou nebo hlasem. Jiní naopak dávají studiím svolení k tomu, aby použili například jejich hlas v době, kdy již nebudou naživu.

ai

Foto: Pixabay

Druhá strana mince

Jsou ale i tací, kteří nevěří tomu, že by umělá inteligence mohla lidské filmaře a herce někdy plnohodnotně nahradit. I když nepopírají, že na filmový průmysl bude mít AI nepochybně v mnoha ohledech velký vliv, věří spíše tomu, že lidský rozměr a vědomí diváků o tom, že i herci jsou skuteční lidé, jsou nedílnou součástí filmového zážitku.

Jinými slovy mají za to, že bysme se na filmy dívali jinak, pokud bychom si potom v bulvárních novinách nemohli přečíst o skandálech hlavních hvězd. Ale kdo ví, třeba časem získá umělá inteligence schopnosti i v tomto ohledu.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/film-filmovy-prumysl-hollywood-produkce-studia-umela-inteligence-chatgpt-tvurci-obavy.A230323_114111_filmvideo_jadv

https://www.theguardian.com/film/2023/mar/23/ai-change-hollywood-film-industry-concern

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.