Stavba

U kterých staveb nepotřebujete stavební povolení?

Chcete si postavit vlastní dům? Máte dostatek financí nebo schválenou hypotéku, koupený pozemek a rádi byste začali ihned stavět?  Ještě zbývá poslední věc a to stavební povolení.  U kterých staveb je stavební povolení vůbec potřeba?  To se dozvíte v dnešním článku.

Stavební povolení nebo jen ohlášení stavby?

Problematiku stavebních povolení upřesňuje stavební zákon č. 183/2006 Sb.  a 1. 1. 2018 vstoupila v platnost novela, která potěší určitě všechny, kteří si chtějí postavit rodinný dům.  Při stavbě rodinného domu totiž už nebudete potřebovat žádat o stavební povolení a vystačíte si jen s ohlášením stavby.  S ohlášením stavby si vystačíte v těchto případech:

–        u stavby domu pro rodinu nebo rekreačního objektu, ale jen do hloubky max. 3 metry podzemního podlaží a max. 2 nadzemní podlaží a podkroví,

–          u přístaveb a nástaveb rodinných domů, ale do daných rozměrů,

–          u terénních úprav,

–          u stavební úprav, které však nezasahují do nosných konstrukcí domu,

–          u opěrných zdí, které nesmí zasahovat do veřejných komunikací a prostranství

–          a další stavby.

U těchto zmíněných bodů bude zapotřebí územní souhlas spolu s nahlášením stavby. U ostatních staveb a přestaveb, jako je například rekonstrukce bytu v panelovém domě, kde zasahujete do konstrukce domu, stavební povolení potřebujete.  I v případě, že chcete stavět studnu, stavební povolení potřebujete, protože taková stavba spadá pod vodní zákon č.  254/ 2001 Sb.

Kdy je potřeba územní souhlas?

U některých staveb sice nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení stavby na úřadě, ale územní souhlas ano.  Jsou to případy, kdy chcete stavět třeba verandu do rozměrů rodinného domu, nádrž na vodu do 100 m3, skleník, bazén, garáž, pergolu apod. Vše do daných rozměrů.  Pokud stavby budou větší, než definují parametry, už bude třeba stavební povolení.

Jak se územní souhlas vyřizuje?

Územní souhlas vyjde z tzv. územního řízení, o které musíte požádat stejně jako o stavební povolení  na stavebním úřadě. A to v místě, pod které spadá váš pozemek, na kterém chcete stavět.  Budete k tomu potřebovat vyplněnou žádost, výpis z katastru nemovitostí, technický popis stavby, projektovou dokumentaci, situaci v měřítku katastrální mapy, stanoviska dotčených orgánů, stanoviska vlastníků veřejné dopravy a technické infrastruktury. Pokud pozemek není váš, tak souhlas vlastníka a seznam i adresy osob, které mají práva k pozemků či stavbám. Také souhlas osob, které mají vlastnická práva k pozemkům sousedním. V případě stavebního povolení potřebujete totéž, ale ještě musíte přidat plán kontrolních prohlídek stavby.  Pak jen stačí podat žádost a čekat na schválení.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

58 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Autor opomněl odstupné pásmo 2m, odstup budov 7m požárních, naopak bez ohlášení se toho může stavět mnohem víc. Čtete nový stavební zákon 225/2017.

   1. Mikulka Odpovědět

    Autor opoměl uvést, že uváděné stavby,např. terénní úpravy, opěrné zdi, nádrže na vodu atd., plánované mimo zastavěné území obce, podléhají územnímu rozhodnutí, v žádném případě územnímu souhlasu

    rozhodnutí

  1. Lukáš Odpovědět

   Ne nezapomněl. K provedený jakékoliv stavby i na cizím pozemku bez souhlasu majitele můžete postavit a stavba bude zapsána do KN. Stačí pouze vstřícný vedoucí stavebního úřadu, který po provedení stavby pouze potvrdí, že stavba existuje a to je vše. A během výstavby se můžete klidně postavit na hlavu a odstrkovat ušima. Odstupové vzdálenosti, požární předpisy a další zákony a normy jsou už přežitek.

 2. Jan Odpovědět

  Tyhle články mě jako projektanta vždy dojmou. V zákaznících vytváří pocit že domek je přece jen na ohlášení a že to bude dřív než hned.. Realita je taková že ohlášení a stavební povolení trvá vyřídit téměř stejně dlouho protože potřebné podklady jsou stejné (projekt, stanoviska atd..) naopak s platností nového stavebního zákona se situace ještě výrazně zhoršila, protože zavedl novy požadavek na stanovisko orgánu územního plánování kterému nestanovil žádnou lhůtu celou agendu za obrovské územní celky nadělil vždy jednomu vyššímu úřadu, který je totálně zavalen a jen toto stanovisko trvá třeba půl roku… Stavebnici ztěžka procitaji…

  1. Libor Odpovědět

   Články vytvářejí dojem, že ohlášení je jednostranný akt stavebníka. Ohlásit a hned začít stavět. Ale skutečnost je jiná. Jedná se o „ohlášení stavebního záměru“ a je k němu třeba vyjádření st. úřadu.

  2. Petr Odpovědět

   Děkuji….chystal jsem se psát v podstatě to stejné… mám stejnou profesi jako Jan… 🙂
   Zaráží mě, jak si to někde dokáže celkem dobře nastudovat, ale přesto vůbec nechápe obsah o čem vlastně píše…
   Zajímavé je, jak dlouho drží v povědomí společnosti termín „ohlášení“ ve významu napsání jednoho dopisu… když ve vyhlášce o dokumentacích obsahuje stejné náležitosti jako stavební povolení nejméně 10-12let

  3. Luboš Odpovědět

   499.
   A základní poučka starého psa : úředník sám nic nevyřeší, jen zkomplikuje. Výjimka potvrzuje pravidlo. Důležitější je návratka, nežli smysl. Kde není vůle, není ani cesta. Když nemusí, nekoná.
   A nakonec – projektant není nikdy ani doceněn, ani ohodnocen. I když na úspěch či neúspěch díla má největší vliv. O věcech rozhodují ti, kteří nemají um a znalosti, ale mají §§ nebo finance.
   ODMĚNA = F(hodnota stavby) << HODNOTA = F ( Čas + Kvalita + Peníze + Řešení )
   Říká se tomu "princip trhu".
   Komora je skladištěm přátel ODS.
   Pak pláče klient, stavebník, stavební podnikatel, řemeslník, projektant i stavebnictví.
   A v rámci "řešení" se spustí změny změn, v zájmu nových pohledů a potřeb těch, kteří to vedli tam, kam to zatím dovedli.
   A ÚP ? Taškařice těch, kteří chtějí to, co za své peníze nemohou vlastně ani oficiálně dostat, ale umí si to prosadit tak, aby byly splněny jejich ekonomické kritéria pro "investici". A ten, kdo řeší, je záhy vystřídán, pokud má nesouhlasný názor na jejich představu. Princip kdo platí, ten křiví, je založen již systémem AI, povolujících něco, co by jinak ani neprošlo, pod přímým vlivem peněz za to že vyhoví. V ÚP je to pak běžně řešeno cestou zastupitelské demokracie, vyjadřující zájem podnikatele. Co je jim po lidech. Co je jim po demokracii. Nedobyl chce stavět, tak bude stavět. A ty vohnoute, mlč a buď rád, že máš trojník za cihlu.

 3. jana Odpovědět

  už zase někdo píše o něčem, čemu rozumí jen napůl a ještě má o mnoho let opožděné informace, než napíšete takovýto článek nastudujte si problematiku řádně, nedostatečnými informacemi jen matete lidi

 4. Pepa Odpovědět

  Souhlasím plně s panem projektantem, ale ještě taková perlička já jelikož jsem obešel všechny sousedy jsem měl souhlas ihned ale, jakmile jsem přišel na Stavební úřad tak jsem se dozvěděl nemilou zprávu, že jeden ze sousedů mi souhlas zamítnul telefonicky. Tak jsem řekl na Stavebním úřadě, že je to nemusí zajímat, dokud to není písemně. A tak jsem jel za sousedem a zeptal jsem se ho proč? A on třikrát vykládal svoji jezeďáckou písničku že mu budu dělat problémy a že nejsem solidní člověk tak jsem ho musel obejít tím, že jsem daroval kus svého pozemku mamince, abych se ho zbavil. No a ještě jedna perlička: Stavení úřad mi neřekl což měl oznámit, že musím mít povolení od Hygieny tkz. Zvukovou studii nechal jsem si ji zpracovat přišel na Hygienu a dotyčný pan vedoucí v Jihlavě řekl, že je nedostatečná a taková zpráva stojí až 20.000,-CZK a že ji musím předělat taková vztek jsem nikdy ještě neměl………………….chtěl prostě podmáznout, a tak jsem zavolal panu Ing. Zpět, co mi zpracovával studii a on mi ji donesl schválenou a já mohl konečně na Stavební úřad.Ponaučení:I některý parchant si zaslouží pár přes držku…………Krásný den.

 5. Pavel Odpovědět

  Můj hodný soused si vybagroval rybník a stahuje vodu a nemá zřejmě žádné povolení a ani souhlas sousedů. Co sním můžu dělat?

 6. Jitka Albrechtová Odpovědět

  Co máte dělat pane Pavle se sousedovým „černým rybníkem“? Jít si v zimě na něj zabruslit.
  254/2001 § 55 odst. 3.) uvádí, co je a co není vodní dílo. Takže se asi nadechněte a přejte mu to, anebo se ozvěte.

 7. Václav Odpovědět

  Majitel stavební kanceláře a projektant :
  – jádro pudla je v tom, že je všech těch připomínkovačů, přikazovačů a nařizovačů prostě MOC, tak si vymejšlí, aby se uživili. Prezodent Zeman to řekl správně, až jich tam bude polovina, tak to ještě bude moc. Mě už je 70 let a pamatuju si funkční státní správu. Když SÚ něco zkolaudoval, tak to poslal i na katastr a ten to zapsal. Dnes to nedělá nikdo. Říha

  1. Odpovědět

   Katastr je dneska taky kapitola sama od sebe…nejvíc mě tehda dopálila baba co neměla do čeho rýpnou, viditelně se tam nudila…když jsem jí tam donesl kupní smlouvu a zamítavé stanovisko a ptal jsem se kde mám chybu ať mi to ukáže…tak mi suše odpověděla, že tu není proto, aby mi radila…tak jsem ji sjel jak malýho psa, že na co tam teda je…

   1. Zde.nouch Odpovědět

    To jsem zazil taky, ja ji rekl at si povesi na zed plechovou schranku a ze to tam lidi budou hazet, ze to vyjde na stejno

   2. Lukáš Odpovědět

    Ještě lepší je, když v rámci obnovy operátu katastr změní výměru pozemků a několikanásobně překročí přípustnou odchylku. Sice to řeší §36, ale odpověď katastru je: nejsme povinni vám dokladovat, jak jsme k výměře došli. Výměra totiž není závazný údaj. Ovšem finančák bere výměru za závaznou. ještě podotýkám, že obnova operátu proběhla od stolu a ne v terénu.

    1. Miloš Odpovědět

     Ještě lepší zdůvodnění KÚ je, když při obnově katastrálního operátu změní vlastnickou hranici majitele, kde je používaná cesta k RD, s odůvodněním, že“ v době obnovy katastrálního operátu vlastník pozemek nevyužíval až po jeho vlastnickou hranici a že zasahoval do pozemku sousedního majitele“.. Tím byla zrušena příjezdová cesta k RD.

 8. Jana Odpovědět

  Vyřídit v dnešní době povolení ke stavbě rodinného domku je pro mě noční můrou. Ten kdo vymyslel stanovisko UUP i pro stavby v zastavitelném území obce, by si to měl zkusit. Proč se zpracovávají územní plány, když si musíte ještě zajistit stanovisko UUP? Nepochopitelné. Jana

 9. Jiří L. Odpovědět

  Takový článeček, to je jako bodnout do hnízda vos! Je to vlastně úplně jednoduché. Na úřadech čekají jen na Vás, až tam vlezete s naivním výrazem ve tváři a přijdete pro ten „papír“, abyste začali stavět. Realita je skutečně jiná a čím dál horší. Mimo již uvedené, si dovolím přidat problematiku připojení na komunikace, kdy v Chrudimi je například jedna dáma, která je schopná zastavit i developerský projekt, pokud se jí nelíbí rozhledové trojúhelníky. Čistička odpadních vod je u nás sprosté slovo, takže k nám raději jezdí stará V3S, která cestou ztratí víc motorového oleje, než nabere fekálu. Ochranná pásma od elektrického vedení, silnice I. až III. třídy, trakčních vedení a vod, taky dobrý, takže třeba zjistíte, že nemůžete využít cca 130 m2 svého pozemku a o výjimce, o kterou lze požádat (protože díky další výstavbě stejně za chvíli padne) není řeč. Pět úředníků stálo proti mě přes pult, takže to vypadalo, že jim chci ukrást tiskárnu. Nepovolili, vlastně mi řekli, ať to ani nezkouším. A poslední hit je chráněná krajinná oblast. Idiot bez titulu (na rozdíl o kolegů) má rozhodovací pravomoc a plně jí využívá. Změna projektu, otočit dům, sklon střechy, vikýř, střešní okna, balkonek, přesah krovů, ….. Upozorňuji, že jsme věděli, jaké jsou požadavky na stavbu od CHKO, ale dejte volovi funkci a on si řekne o úplatek. Nakonec jsme ho přeskočili a „prošli“ přes jeho nadřízeného. Až když jsme měli vyřízenou ohlášku, dozvěděl jsem se, že pán má taxu 20 000,– za přehlédnutí problému. Inu, luxusní dovolené, lyžování, plovárna a kolo v pracovní době, něco stojí.
  Takže pevné nervy a na tyto články se vykašlete a nechte si poradit odborníky.
  Jirka

 10. Libor Odpovědět

  Články a věty typu :“ Při stavbě rodinného domu totiž už nebudete potřebovat žádat o stavební povolení a vystačíte si jen s ohlášením stavby“. vedou k mylné představě veliké části veřejnosti, že „jen ohlášení stavby“ znamená sdělit stavebnímu nebo obecnímu úřadu: Začínám stavět. A druhý den mohu bagrovat.

  1. JMM Odpovědět

   Je to jen „mazání medu kolem huby“. Nic se nezjednodušilo , nezkrátilo – stavím plot kolem pole 1/2ha,kolem zahrady 1/4 ha a kolem sadu 1/4 ha.
   Na stavebním jsem se skoro pohádal a dokonce mě vyhrožovali , že budou chtít ještě toto a toto. Předtím mě nic neřekli co vše musím mít a jaký formulář bych měl na ty věci mít.Vede mi tam Vn 22 kV a to byl boj s ČEZ Distibuce. To, že tam mají sloup -jakoby to byl jejich pozemek.Chtěl jsem od městyse koupit nudli 5x150m řekli si 40 Kč za m2 no dobře, ale že ten pozemek protíná ochranné pásmo vn 22 kV-jakoby o tom nevěděli….Územní souhlas jsem dostal, ale že k brankám budou sjezdy z veř komunikace/ polní cesty/ a povedu plot na hranici pozemku/jak jsem psal ve stavebním záměru-soused/sousedi souhlasili/ tak v územním souhlasu ani slovo….
   Takové to bylo „nečitelné“ ale jsem jen amatér důchodce.

  2. Jana Odpovědět

   Zdravím, oznamte užívání stavby stavebnímu úřadu, požádejte Obec o přidělení č. popisného a nechejte si stavbu zapsat do katastru nemovitostí. Jana

 11. David Odpovědět

  Dobrý den,

  chci se zeptat jestli je možné na vlastní zahradě postavit domek na sezónní věci apod. bez stavebního ohlášení. Stavba na betonové desce, konstrukce ocel, oplaštění pur panel.
  Rozměr je 10x5m (50m2), výška 4 m.
  Budova je od hranic mích sousedů 4m, 5m a 35m, navíc mi ti dva nejbíže vše povolili a dají mi to i písemně.
  Našel jsem ve stavebním zákonu zákon 103
  a v odstavci 2 se píše:
  § 103
  Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

  (1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
  1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení;
  2. stavby pro zemědělství do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení; stavby pro zemědělství nad 60 m2 zastavěné plochy nebo nad 5 m výšky do 300 m2 zastavěné plochy a do 7 m výšky, o jednom nadzemním podlaží, nepodsklepené, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují, ledaže se jedná o stavby pro ustájení zvířat nebo chovatelství anebo zemědělské stavby, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek (např. sušičky, sklady hořlavých kapalin, sklady chemických hnojiv);

  Je možné se odkázat na hospodářskou budovu nebo něco podobného??? Tak je rozmezí 60-300m2.

  1. Jana Odpovědět

   To je hezké, doufám, že nechcete stavět v působnosti stavebního úřadu Pozořice (okr. Brno – venkov), ten to umí vysvětlit nejlépe. Jana

  2. Petr Odpovědět

   My stavime dva plechovy hangary na letisti, muj o rozmerech 8 x 15m. KOMPLETNI stavebni povoleni, pokud nejde o docasnou stavbu. Myslel jsem, ze to bude JEN na ohlaseni, ale ono je to sumak, je to uplne stejna pakarna: projekt na vsechny pripominkovace i SU, uzemni planovani (i kdyz je ta plocha pro letecky provoz uz urcena), zivotni prostredi, sousedi (pozemkovy fond, mesto), hasici, navic jeste rozbory pudy (!!!). Uz to trva 9 mesicu, poplatek za stavebni povoleni jsme zaplatili uz v cervenci – 30 000 – a furt nic. A to jsou dve plechovy haly BEZ elektriny, vody, odpadu. HOROR!! Uz je mi jasny, ze jednodussi je postavit na cerno a pak to s pokutou zlegalizovat, jak to velka cast lidi dela.

 12. David Odpovědět

  § 103

  Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani ohlášení

  (1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují

  a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2,

  b) terénní úpravy uvedené v § 80 odst. 3 písm. a) nebo úpravy pozemků uvedené v § 80 odst. 3 písm. e),

  c) udržovací práce, jejichž provedení nemůže negativně ovlivnit zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a nejde o udržovací práce na stavbě, která je kulturní památkou,

  d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,
  e) stavby a zařízení, a to
  1. stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení nebo chovu zvířat, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů a nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderná zařízení;
  2. stavby pro zemědělství do 60 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, bez podsklepení; stavby pro zemědělství nad 60 m2 zastavěné plochy nebo nad 5 m výšky do 300 m2 zastavěné plochy a do 7 m výšky, o jednom nadzemním podlaží, nepodsklepené, stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují, ledaže se jedná o stavby pro ustájení zvířat nebo chovatelství anebo zemědělské stavby, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek (např. sušičky, sklady hořlavých kapalin, sklady chemických hnojiv);

 13. Václav Furiš Odpovědět

  Velevážení, zákonodárce nezjednodušil vůbec nic, každý stavební úřad je jako stát ve státě a projektanti a lidé zabývajíce se stavební administrativou nemohou říci klientovi ani po 20 letech praxe co vše bude potřeba a hlavně kdy bude moci stavět. Navíc úředník má dnes takovou moc, kterou historicky nikdy neměl a když se blbě vyspí, tak prostě bohužel.

 14. Josef Čech Odpovědět

  Jj, a bude to horší, první dům který jsem stavěl před 8 mi lety měl stavební povolení za 3 měsíce, podotýkám že všechny domy které stavím jsou do 120ti m2 kvůli ‚ jen‘ stavební ohlašce,která vznikla v průběhu let. Každý rok se stavební zákon zjednodušuje, až teď je to tak jednoduché že není možné ani ohlášení stavby dostat za méně než rok. Alespoň u nás v Litovli.

 15. Jaromír Hnídek Odpovědět

  Vrcholem státní byrokracie je „výkon“ vedoucího stav. úřadu na ÚMČ Prahy 6 Ing. Malotina. Nečinnost tohoto vedoucího úředníka zapříčinila, že po 21 letech černá stavba souseda je dokončená a obývaná. Nápravu se snažil zajistit ombudsman JUDr. Otakar Motejl i současný zástupce Anny Šabatové JUDr. Křeček. Nepovolená stavba ohrožuje statiku obou sousedních domů. Ing. Malotin má ale stále dost času i vzhledem k úrazu, který utrpěl při pádu zkorodované Trojské lávky…

 16. Ivo Odpovědět

  Mě se podařilo vyřídit ohlášení stavby RD o ploše přes 200 m2 za 3 měsíce, a to stavím v ochranném pásmu lesa, takže přesvědčit životní prostředí byl největší oříšek. Teď mě ale zajímá opačný konec, tedy dokončení stavby. stavby na ohlášku se, pokud vím, nekolaudují. Musí se tady ukončení stavby nějakým způsobem hlásit stavebnímu úřadu? A jak bez kolaudace získám číslo popisné? Poradíte někdo?

  1. Jana Odpovědět

   Zdravím, oznamte užívání stavby stavebnímu úřadu, požádejte Obec o přidělení č. popisného a nechejte si stavbu zapsat do katastru nemovitostí. Jana

   1. kuba Odpovědět

    Stejně musí jít na úřad, aby mu stavbu zapsali do RÚIAN, jinak ho na katastru pošlou rovnou domů 🙂
    Takže je pěkné, že už se teď nedělá žádná kolaudace atd., ale je to pořád stejný 😀

 17. jitka Odpovědět

  Článek psaný diletantem, plný nesmyslů. Ono by bylo fajn si ten stavební zákon aspoň přečíst a konzultovat s někým, kdo problematice rozumi a pak poučovat ostatní. Tolik k autorovi. Jinak chcete-li číslo popisne, tak po DOKONČENI stavby zazadate stav. úřad o jeho přidělení.

  1. Jan Odpovědět

   Tento Váš článek je taky stejně diletantský a s nesmyslem. Číslo popisné nepřiděluje stavební úřad, ale obec, kde se stavba nachází.

 18. Vladimír Libich Odpovědět

  Jen ohlášení stavby? Ve skutečnosti složitější administrativa než u stavebního povolení. A s nejistým výsledkem. Nejlepší je zaplatit si odborníka, který to s úřady umí a úspěšně vyřídí za přijatelný peníz. Jinak je tady spousta příležitostí ke korupci…

 19. veka Odpovědět

  stanoviska dotčených orgánů: za 65 let, co nejperve mí rodiče a nyní i já vlastníme pozemek a chatu jsme potřebovali sedmkrát stavební povolení. POKAŽDÉ sem musel honit správu dáklových kabelů Krajskou vojenskou ubytovací a stavení správu, Povodí Vltavy, hasiče, a bůh ví, koho ještě, ačkoliv, kdyby vedli přes můj pozemek dálkové kabely, tak byy k tomu potřebovali stavební povolení a to by mělo na SÚ být. Prostě si jen ouřad ulehčuje práci, jsme tu my pro ně a ne oni pro nás. A neschopný stát, neschopní zákonodárci je v té lumpárně ještě podporují. Zvedněte jim už konečně pořádně ty platy, ať nejsou závislí na tom, co vydojejí z nešťastných stavebníků

 20. Martin Odpovědět

  Prosím o radu. Pod jaký typ stavby by měl být zařazen krytý přístřešek stání automobilu, který se bude nacházet ve vzdálenosti méně než 2 m od hranice pozemku s vjezdem na přiléhající komunikaci. Co bude stavebnímu úřadu stačit, aby byla stavba oznámena/ ohlášena/povolena.

 21. anton Odpovědět

  tak jak to čtu tak jsem s těch staveb jelen,na úřade jsem dostal unformace,iné,tady čtu také jiné,poradí mi někdo prosím co vlastně potřebuji na přístavbu přístřešku pro auta k budově nebo domu o rozměru 10m krát 4m?děkuji

 22. Josef Odpovědět

  stejně jsou to všechno nesmyslné píčoviny.Pokud si koupím svůj vlastní pozemek na,kterým budu žít stejně až do smrti,tak proč bych měl o něco někoho žádat,je to můj pozemek,který jsem zaplatil i s daní a stavba bude na mojim vlastním pozemku.Tak k čemu tyhle nesmysly vůbec úředníci vymýšleji.Já a stejně tak nikdo jiný nedá nikdy nikomu souhlas na to,aby přes můj pozemek někdo vedl třeba přípojku na plyn,vodu,el rozvod,atd.Pokud si budu chtít postavit na mém pozemku barák vysoký 5 m,tak si ho prostě postavím,nebo snad úřady vám někomu přidají peníze na cihly,maltu,zemní práce,okna,střecha,atd? hovno,zaplatí to sám majitel pozemku a ještě vysype néé-malé peníze za zdanění….tak k čemu tyhle nesmyslný čurákoviny vymějšlíte? pokud úřední krysy nemají co dělat,tak si uvařte kafe a nehledejte způsoby,jak někoho oškubat a když už,tak si přestante učtovat nesmyslný ceny za jedno posraný razítko…problém všeho není stavební povolení,ale problém je v tom,že úředníci mají neustále pocit,že mají málo peněz…..vymýšlíte zlodějny,ale na druhou stranu dnešním dětem cpete do palice aby šli všichní študovat…jděte dělat něco rukama jako normální dělníci a pak pochopíte sami,že jste akorát vymýšleli zlodějny na lidi….co budete vymýšlet příště!!! kdy se lidi můžou jít vysrat? co mají žrát v neděli k objedu? kdy můžou šukat? kdy si mají koupit hajzl-papír? nebo co budete vymýšlet !!!!! Stavební povolení je jako pouze pojistka pro stát…důvod? chceme stavět silnici a vy nám svůj pozemek neprodáte? tak ti ho prostě sebereme,úředníci propočítají co by kolik stálo,zbourání budovy,atd.nebo tě úřad radči obejde,protože to pro ně bude levnější a výhodnější….tohle je celý smysl pro stavební povolení,nic jinýho za tím nikdo nehledejte…tohle je ten celej pes,který tam je zakopanej – pod pojmem STAVEBNÍ POVOLENÍ

 23. Bedřich Ježek Odpovědět

  Je až neuvěřitelné, že vyřízení Stavebního povolení trvá déle než 1/2 roku, jako třeba na Městském úřadu v Pardubích. Dům má být postaven v polích a musí mít hlukovou stdii za 20 000Kčasi vítr ze severozápadu nadělá velký hluk?, to musím překousnou. Daleko zoufalejší situace je na Úseku hlavního arcitekta.
  Zda se na mne dostane řada za 3 měsíce budu rád a k tomu musím přičíst 2 měsice na vyřízení Stavebního povolení v obci a je rok 2019, neřku-li 2020. . Vůbec se nedivím stavařům, kteří predikuji zdražení rozpočtů na příští rok a ne o málo. To je opravdu hanba státní správy. Argument vedocí úřadu, že je jich málo je směšný, když v dalších deseti kancelářích je veselo. Já bohužel musím platit daně včas.

 24. MALLER Odpovědět

  Dobrý den , to ja si koupil dům který je v lehkém svahu. Soused pod námi si postavil dum který zarizl do svshu. K timu postavil zeď cca 50 metru dlouhou a v nejvyšším bodě 3,75m. S tim ze povoleni ke stavbě teto zdi vyžádal az po jejim postavení (cca rok). Pravdepodobne ze to bude opravdu videt a ze bude problem. Ve stavebním povoleni a projektech ma pouze 2,75m a že bude zcela na jeho pozemku. K me smule 75% zdi je právě na mem pozemku a drenáž zcela, tudiz 100%. Nemá ani v plánu na zdi postavit plot ac hrana zdi je zaroven s mojim pozemkem. Tak ze hrozi pad mojich děti z výšky bez mala 4 metrů. Obhajuje se tim ze tam mame nasazené vzrostlé tuje. Bohuzel je znacne poničil tim ze zeď postavil o 40 cm jinde než měl a tim poničil jak koreny stromu tak koruny. Da se proti tomu nejak postupovat. Nejde mi o zboření zdi takove. To mu asi nikdo nenaridi. Soused vubec nekomunikuje ani kdyz jsem posilal dopisy. Ty přišli zpet s tim ze je odmítl prevzit. Ale o stavbu plotu na te zdi. Stavebni uredniky ma s nejvetsi pravdepodobnosti zname či tam mohlo proběhnout i něco jiného.

  1. Luboš Odpovědět

   Budu stručný 🙂
   Vyvolat doporučeným dopisem řízení k odstranění stavby z důvodu ohrožení osob ( pádu z výšky ), rozpor s vyhláškou upravující technické náležitosti objektů, hledisko BOZ.
   Vyvolat s poukazem na chybné umístění na pozemku ( hranice ) nové geodetické vytýčení odborným geodetem v terénu, zadokumentovat, vč. foto.
   Namítnout jako nepovolitelné a nekolaudovatelené ( na cizím pozemku ).
   Stanovit si doporučeným dopisem SÚ i sousedovi na vědomí podmínky, za jakých podmínek bude vydán souhlas ke stavbě.
   A požádat o náhled do spisu SÚ v dané věci, máte právo činit výpisky, ofotit spis či si nechat pořídit kopii ze spisu.
   A pokud jste se k věci doposud nevyjadřoval, máte právo na předložení úplné stavební dokumentace ( jak od souseda, tak od SÚ, bylo-li žádáno ), a jste-li sousedící pozemek, mělo vám být doručeno KAŽDÉ rozhodnutí v té věci a to doručenkou ( pokud nebylo doručováno vyvěšením ). Vyvěšení vzhledem k tématu věci by mohlo být označeno jako účelová manipulace.
   Do vyjasnění situace nadávejte žádné souhlasné stanovisko, ani podmíněné. Trvejte na právu se k věci vyjádřit až po úplném objasnění stavu. Úřad je povinen se námitkou zabývat.
   V případě problémů s úřadem – řešte podjatost.

 25. Erika Odpovědět

  Za to já jsem zažila st.úřad, to byste nechápali. Soused si usmyslel demolici, provedl jí jak hovado,bez povolení atd., já velké škody na domě a s dětmi na psychice, třásl se nám dům, do země zároveň zatloukán bagrem odpad 40cm od mého domu, postavili další stavbu na čeno,60cm před mé okno na jih zatím 4m a co stavební úřad? Je na jeho straně 2 roky, žádný povolení nic mít dle něho nemusel. Musí to řešit nadřízený krajský úřad,nyní ministerstvo, protože se soused jako že odvolává a chce zlegalizovat.Přes dva roky mám v místnosti tmu a stále opravuji škody a čekám co mi tam vlastně vyroste za mrakodrap

  1. Luboš Odpovědět

   Průběžně dokumentujte, co se děje, foto, video, osoby, vozidla zhotovitelů atd, práce, škody. Nechejte si zpracovat odborné posouzení stavu a škod, uplatněte vzniklé škody v občanském řízení. Možnost i znalecký posudek.
   K nové stavbě namítněte oslunění, SÚ by měl v rozhodování umět doložit, zda se tím zabýval a jak bylo doloženo že neškodí, jinak postupujte v řešení dál, nebojte se. Volte advokátní služby, zcela zřejmě to bude potřebné.
   A nenechejte se vyprovokovat, na jednání s úsměvem, ale tvrdě.

 26. Pavel Pety Odpovědět

  Momentálně vyběhávám ohlášku „pouze na chatičku o 40m2“.Jak se několik z Vás zmin´ují,rychle jsem procitl.Článek je napsaný jakoby to vše byla legrace.Opak je pravdou,Neuvěřitelná typicky česká až sprostá byrokracie,již 10 měsíců chodím po úřadech a ještě nemám hotovo,a to bez větších komplikací.Jenže jeden úřad nepracuje bez vyjádření druhého úřadu,každé vyjádření trvá od 1 do 3 měsíců,dnes mám nespočet nesmyslných razítek a vyjádření,jedno vyjádření z životního úřadu stojí opravdu za zamyšlení!Popel z krbových kamen mám v případě větru při vynášení zvlhčit nebo uzavřít do nádoby.Samozřejmě jsou i jiná pikantní lejstra.Chci jen říci že na úřadech sedí obrovský potenciál lidí kteří mohou pracovat tam kde je třeba.Je to přímá úměra.Co úředník to povolení! Ještě jsem nezačal a na razítka padl rozpočet na bazén pro děti (né ten gumovej).Doporučuji zjistit si co mohu stavět a začít stavět na černo a pak stavbu zlegalizovat!Stát dělá vše proto aby Vás od stavby odradil.

 27. Jarda Odpovědět

  Dobrý den. Moje zkušenost je že nemůsíte mít žádné povolení natož souhlas souseda stačí když nejvyší pán v kraji Zlínském na stavebním odboru přesně ví v kterých červených složkách onu věc hledat.a taky ji okamžitě najde.Pak že nejde postavi nový dům bez povolení a souhlasů sousedů.Sousedy si nevybíráte a že moc pěněz u nás fuguje ví snad již školák první třídy.Prostě slušnost v tomto státě dávno prohrála a pokrytectví a lži jsou naprosto běžná věc.

 28. davidh Odpovědět

  Jojo, jako projektant souhlasím se všemi odbornými příspěvky… By mě zajímalo, kolik se dostane za za takový zavádějící článek matoucí lidi ve srovnání s platem projektanta, který za mizerný pakatel věčně bojuje s úřady, dotčenými orgány státní správy, v další fázi výstavby pak s realizačními firmami, které se nabalují na vykonstruovaných „vícepracech“ a dělají z projektantů pitomce bez rentgenových schopností, v neposlední řadě pak s investory: „Za co tolik?“ – za „trochu papírů“ projektu – co vše stojí za dokumentací již nemůžou pochopit – hold Páni architekti slíznou všechnu smetanu a projektant jeni vyžerou všechny průsery, že se vůbec ještě nechávám vytočit takovými články a skutečnostmi…)-;

 29. mira Odpovědět

  Dobrý den ,nejhorší stavební ůřad je snad v Týně nad Vltavou , znaji ho všichni projektanti v okolí a nikdo s Pani nehne. Tam je to jak stát ve státě.

 30. Pavel Odpovědět

  Dobré ráno, povšimněte si jedné uvedené věci – stavební nebo finanční úřad (pro účely daně z nemovitosti) skutečně chce doložit výpis z katastru nemovitostí. Tak proč se jim platí připojení k internetu?
  Stejně tak k ohlášení stavby na stavebním úřadu v Horní Plané chtějí pro ohlášení stavby doložit vyjádření stavebního úřadu v Č. Krumlově, tedy jejich nadřízeného. Mají tedy pravomoc nebo ne? Proč si to nevyřídí sami?

 31. Necas Odpovědět

  Zdravim mam malou chatku s verandou k tera je zastresena chci ji uzavrit a udelat v chod okna musim mit povoleni ? Terasa je na podezdivce stejne jako cha dekuji

 32. Občan Odpovědět

  S Čechy to je těžké, oni zkrátka rozumí všemu. V tomto případě i v samotném článku jinak sympatické a asi i pracovité paní Terezy se to jen hemží chybkami a nepřesnostmi, dokonce i diskutující Jana, která se zdá být danou problematikou políbena nejvíce, se dopouští nepřesností 🙂 . Už jen ten taxativní výčet hned v úvodu článku má závažné chyby. Potíž je v tom, že úředníci byli v neoblibě vždy, navíc dnes za stávající presumpce viny úředníků stavebních úřadů. Zlepšení vidím v plánovaném oddělení stavebních úřadů od obcí. V současné době jsme ve vyřizování stavebního povolení na cca 155. místě na světě. Na podobném, i když ne tak strašlivém místě, bylo i Polsko, a ejhle, po změně stavebního zákona „nečeskou cestou“ je najednou na místě třicátém devátém!
  A ještě o mýtech a bludech v článku a v diskuzi: kdo požadoval pro stavební úřad výpis z KN?, co se týče „pakatele“ za projekt, projektant má i za pofidérní PD víc peněz, nežli dva referenti SÚ dohromady, projektanti raději jen kreslí, ale stále se nechtějí učit vykládat stavební zákon, zvláště pozor na sortu „ing. arch.“ to jsou nestavaři a umělci v tom dobrém i špatném slova smyslu, i „normální projektanti“ ale mají projekty nedokonalé a musejí dopňovat, úředníků na stavebních úřadech je málo, stavební úřady se zavírají, a zbývající ouřadové, byť poctiví a pracovití, zkrátka nestíhají, přestože ombudsmas stále mele o zákonné době k vyřízení, dále (Lukáš!), kde jste sehnali, že můžu postavit jakoukoliv stavbu na cizím pozemku, mankote soukromý majetek je přece svatý, za co se tedy v tom devětaosmdesátém zvonilo klíči?, co se týče zrušení souhlasu účastníka řízení, s tím se bohužel nic nenadělá, to závistivý soused může udělat téměř vždy. Jedna z mála výhod nového stavebního zákona může být ta, že rodinné domy apod. se nekolaudují, jak říkala paní Jana, stačí užívání stavby písemně ohlásit, přiložit geometrický plán a také čestné prohlášení stavebníka/dozora, že stavba je provedena dle ověřené projektové dokumentace (na to paní Jana v diskuzi zapomněla) a ouřada to jen zanese do registru (RÚIAN). Opakuji, připravované změny, kterých se obce a někteří jiní tak bojí, by měly vést k lepšímu, v přenesené působnosti státní správě se odstraní superpodjatost ouředníků a až budou mít vyšší mzdu než pokladní v supermarketech, nebudou výběrová řízení tak marně a tak dlouho. Nedostatek úředníků trvá tak dlouho a je tak strašný, že pod marným konáním výběrovývh řízení si úředníky dokonce přetahují ve stylu filmu Já to tedy beru, šéfe. 🙂 Děkuji za pozornost, omlouvám se za chyby díky rychlému psaní. . Zdraví Občan, v boji s úřady někdejší bojovník na obou stranách barikády, který stavby celý život projektoval, rozpočtoval, stavěl a i pak jako ouřada povoloval. Věc není opravdu jednoduchá. Alfou a omegou potíží je opravdu nedostatek úředníků, lidé ovšem nejsou nikde, ale alespoň nejde přímo o život. Ve zdravotnictví je situace nebezpečnější, tam o život jde.

 33. Jiří Vicher Odpovědět

  Jirka. Mám problém, který mě tíží již 3rokem. Soused má jímku na deštovou vodu -na 4000litrů, kterou vypouští na můj pozemek,zatéká i do kulny.Za celou dobu jsem zval zástupce obce a žádal je o zásah k uvedenému problému.Samozřejmě jsem byl i u dotyčného souseda-ten se mi vysmál. Starostu včetně zástupce jsem volal za uvedenou dobu10 krát. Obrátil jsem se i na odbor životního prostředí. Svorně obě strany tvrdí ,že se mi bouda potí.Poradte na koho se musím obrátit, aby došlo konečně k nápravě.

  1. Luboš Odpovědět

   Podejte doporučeně písemný podnět na SÚ a vodoprávní úřad k řízení o úpravě odtoku vod z pozemku souseda, s tím, že je Vám způsobována škoda a že trváte na řešení správním způsobem ( podle správního řádu ). V případě, že jste se již dříve obrátil na starostu obce v této věci, připojte kopii, to samé i v záležitosti jednání se sousedem ( zde viz Občanský zákoník ). Stavební úřad ( ev. SÚ a ŽP ) v obci typu ORP ( spádová obec ) uvědomte doporučeným dopisem s výzvou ke svolání jednání ve správním řízení, vzhledem k dosavadní neúčinnosti jednání předchozích. Pokud budete vyzván k doložení důvodu závady, oslovte stavebního inženýra pozemního stavitelství nebo vodního stavitelství k vypracování stanoviska o důvodech závady, náklad můžete požadovat po sousedu v rámci sporu, současně může být stanoven způsob, jak závadu odstranit ( na náklad souseda ). Lze vymoci i soudní cestou. Obecná zásada je ta, že povrchová voda z pozemku jednoho vlastníka nesmí činit škodu na pozemku jiného vlastníka a to ani povrchovým ani podpovrchovým odtokem. Při uvedených jednáních vás může odborná osoba zastupovat nebo být úřednímu jednání přítomna. V každém případě je uváděný postup od souseda i starosty viditelně nezákonné povahy, a lze od takového jednání odvozovat příslušné právní kroky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *