Rodičovská dovolená

Kdy, kde a jak požádat o rodičovskou?

Chystáte se na rodičovskou dovolenou?  Víte, kde a za jakých okolností si můžete požádat o rodičovský příspěvek? Dokonce se chystá navýšení tohoto příspěvku, ale kdy k jeho zvýšení dojde?  Více v následujících řádcích.

Kdo má na rodičovskou vlastně nárok?

Na rodičovský příspěvek na rozdíl od mateřské máte nárok vždy, pokud máte dítě do 4 let věku.  Nárok má však vždy jen jeden z rodičů, ale rodiče se mohou střídat.  Při narození dalšího dítě zaniká rodičovský příspěvek na starší dítě.  Rodičovský příspěvek začíná pobírat matka či otec po skončení mateřské a délku rodičovské si může určit každý sám. V případě matka neměla nárok na mateřskou, tak se rodičovský příspěvek vyplácí ode dne narození dítěte.  Abyste rodičovskou vůbec dostali, je nutné trvalé bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky.

Kde o rodičovskou žádat a co je k žádosti potřeba?

Žádost se podává na kontaktní pobočce úřadu práce, pod kterou spadáte podle vašeho bydliště.  O dávku lze žádat prostřednictvím formuláře, který se nazývá Žádost o rodičovský příspěvek. K žádosti je potřeba občanský průkaz, rodný list vašich dětí do věku 4 let, doklad o příspěvku v mateřství a podklady pro stanovení denního vyměřovacího základu.  Nakonec se rozmyslete, jak dlouho a v jaké výši chcete příspěvek pobírat.

Slíbené zvýšení rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek je za posledních 6 let pořád stejný. Ekonomika však šlape, a tak se ceny, platy, mzdy zvyšují.  Nová vláda také hodlá zvýšit hodnotu balíčku rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun, tedy z 220 tisíc na 300 tisíc korun.  Při narození dvojčat nebo vícerčat je rodičovský příspěvek jeden a půl krát vyšší než základní rodičovský příspěvek.  O nárůstu se v tomto případě bude, ale ještě projednávat.  Dobu čerpání rodičovského příspěvku si můžete sami zvolit a od toho se bude odvíjet i výše měsíčního rodičovského příspěvku.  A kdy se tedy rodičovský příspěvek zvýší?  Nejbližším termínem zvýšení je 1. leden 2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *