Trest pro zodpovědné: Předčasné splacení hypotéky se výrazně prodraží

hypotéka

Hypotéka je pro řadu jedinou možností k získání vlastního bydlení. Zdá se však, že vláda se chystá potrestat poctivé. Demotivace pro ty, kteří by chtěli splatit hypotéku předčasně a žít konečně ve vlastním. Co je konkrétně ve hře?

Hypotéka coby cesta k vlastnímu bydlení

Ne každý má to štěstí, že zdědí nemovitost nebo disponuje takovým obnosem peněz, za které by si mohl rovnou pořídit vlastní bydlení. Pro řadu šťastlivců, kteří vůbec můžou pomyslet na bydlení ve vlastním, je řešením hypotéka. Aktuálně si za předčasné splacení banky můžou účtovat administrativní poplatek. Ten však ze zákona dosahuje maximální do výše jednoho tisíce korun.

Dosud tak je možné každoročně splatit bez jakékoli sankce až pětadvacet procent úvěru. Předčasně je možné splatit úvěr rovněž v případě, pokud se osoba ocitne ve složité životní situaci, jako je například úmrtí partnera či v době vypršení fixace. Dále byly rozšířeny podmínky pro bezplatné předčasné splacení o prodej nemovitosti, která je zatížena hypotékou, nebo v případě rozvodu.

Plánované změny od roku 2024

Nový návrh vlády počítá s tím, že kdo by chtěl v době fixace předčasně splatit hypotéku, tak bude muset zaplatit poplatek. A ten nebude zrovna zanedbatelný. Jeho výše by měla činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše hypotéky. Díky tomu by to v praxi pak znamenalo, že by osoby byly nuceny oproti aktuální situaci platit desítky tisíc korun navíc. Tento rozporuplný návrh se však setkal s kritikou ekonomů, jakožto opozice a některých členů vládní koalice.

Ministr financí Zbyněk Stanjura argumentuje vládní návrh slovy, že kdyby to bylo ponecháno bez jakéhokoli poplatku, vedlo by to k tomu, že by se zvýšila úroková míra pro všechny. Oproti tomu návrh novely kritizuje poslanec za STAN Josef Flek, který prohlásil, že pokud tato novinka nebude odstraněna ze zákona o spotřebitelském úvěru, tak podá pozměňovací návrh, kterým se to údajně napraví. Poslanec dále uvádí, že banky hlásí rekordní tržby a tento absurdní poplatek jen zatíží kapsy. Ještě dodal, že když jede na zelenou, tak za to pokutu přece také nedostane.

Pokud však poslanci návrh schválí, měl by se týkat předčasného splacení hypoték od 1. ledna 2024. Nezbývá si počkat, jak to vše dopadne. Jsou zkrátka vládní návrhy, nad kterými selský rozum zůstává stát.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HucC2/zpravy-domaci-hypoteky-predcasne-splaceni-vladni-navrh-banky-poplatky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context

https://www.newstream.cz/nazory/lukas-kovanda-vlada-tresta-zodpovedne-az-statisicova-pokuta-za-predcasne-splaceni-hypoteky-je-nemravna?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=957030&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Náhledové foto: Pixabay