Svatováclavský dukát: Stylová připomínka naší historie

Svatováclavský dukát

Zaregistrovali jste, že tento pátek nepůjdete do zaměstnání? Nejspíše ano a mnozí jsou si vědomi toho, že přichází státní svátek. Den české státnosti si samozřejmě připomeneme a s ním také sv. Václava, jemuž je věnován. Patrona české země si pochopitelně nemohou nechat ujít ani vyznavači numismatiky. Vždyť právě přichází doba unikátních svatováclavských dukátů. Jak hluboká je jejich tradice, v čem byly výjimečné a jaká je jejich současná podoba? Buďte trpěliví a čtěte dál, odpovědi vám dáme.

Dlouhotrvající tradice českého mincovnictví

Výroba mincí na našem území sahá hodně hluboko. Vždyť už ve středověku se začaly razit v Kutné Hoře tradiční stříbrné groše. Velkého objemu ražba dosahovala již ve 13. století. Stejně tak významný byl třeba jáchymovský tolar, od nějž je odvozen název samotného dolaru. Postupem času se staly mince uměleckými předměty, vždyť Masaryk zařídil, aby na každé minci nebyla jeho podoba. Umělci typu Maxe Švěbinského či Alfonse Muchy se začali předhánět v realizaci unikátních vzorů.

Svatováclavský dukát

Tradiční svatováclavský dukát je unikátem

V čem tkví tajemství této mince? Především v tom, že každý dukát je originál. Vyraženo jich bylo pouhých 1000 kusů. Každá plocha mince vyžadovala originální razidlo, jež bylo použito jednou jedinkrát. První minci tohoto druhu získal sám Masaryk a dnes si ji prohlíží davy turistů v Národním muzeu. Další získaly významné osobnosti našich dějin. Zakoupit se dnes fakticky nedají.

Jak vypadá tato mince dnes?

Ne, nebojte se, zlato z nich nezmizelo a stále jsou velmi vzácné! Přesto už jsou mnohem dostupnější a jejich cena nešplhá do milionů korun. Od roku 2013 je vydává Pražská mincovna s nákladem pouhých 100 kusů. Zakoupit si lze dukát včetně razidla, jež bylo k jeho výrobě použito. Chcete se na vzhled novodobého dukátu podívat? Prohlédněte si web Pražské mincovny

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.