Čerpací stanice

Levné tankování jako předzvěst dražších pohonných látek

Pokles cen ropy byl zaznamenán poměrně rychle a zprávy o levném benzínu či naftě se světem šíří neskutečně rychle. A není se čemu divit, na jedné straně je smutek těžařů, kteří musejí masivně propouštět a zavírat své provozy. Na druhé straně je radost koncových spotřebitelů. Popravdě řečeno, také vám není jedno, jestli tankujete plnou nádrž za 1100, 1300 nebo třeba 1500 korun. Podívejme se na pád cen ropy ve statistikách a také na to, jestli přijde, nebo naopak nepřijde zdražení pohonných hmot.

Vzestupy a pády cen ropy

V každém případě je třeba konstatovat, že poměrně vysoké ceny v letech minulých vedly ke zvýšení nabídky, a to poměrně prudkému. Fakticky od konce roku 2011 byly ceny ropy poměrně vysoké, nic naplat. Do podzimu roku 2014 se motaly až kolem astronomických 100 dolarů za barel. Poté už následovalo klesání. Ceny se nakonec stabilizovaly mezi 50 až 60 dolary z barel. Trh postupně odmítal vysokou nabídku. Jedničkou v těžbě se staly Spojené státy americké. Právě tam se ostatně nejvíce od vrtů upouští a propouští lidé. Co se týká ceny, tak ta se ve zmiňované historii pohybovala od 120 do 55 dolarů za barel.

Další důvody pádu ceny jsou jasné

Jinak se na pádu ceny postupně podílí také alternativní zdroje energie. Hodně silné jsou především ty uhlíkaté. Elektromobilita a ty ostatní se příliš neprosazují. V neposlední řadě nejde opomenout také využívání oslabení producentů třeba ze strany Ruska nebo Saudské Arábie. Zásobníky jsou doslova napěchované ropou, již nikdo nechce.

A koronavirus?

Je třeba upozornit na fakt, že v krátkodobém horizontu šly některé kontrakty WTI až do záporných čísel. Ceny ropy jsou velmi nestabilní. Všechny země typu Brazílie, Nigérie, Alžírska a jiných potřebují ropu odebírat v ceně kolem 40 dolarů za barel. Jinak se pravděpodobně začnou hroutit sociální i ekonomické systémy. I proto bychom si neměli přát nestabilit Ruska, válku v Alžírsku a podobně. Za pár našich peněz na benzínce navíc by to asi nestálo.

Čerpací stanice: Zdroj Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

2 komentáře

  1. Jarek Odpovědět

    Rusko těží ropu za pár dolarů. To by musela Ropa stát dlouhodobě pod 20 nebo dokonce 10USD aby byli Rusové ve ztrátě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *