Spropitné: samozřejmost nebo odměna za pozornou obsluhu

Spropitné

Zatímco v některých státech je spropitné takřka nutností, v České republice tomu tak není. Při dávání spropitného příliš štědří nejsme. A ani ho dávat nemusíme. Stále ještě je spropitné formou, jakou dáváme obsluze restaurace, kavárny, hospody či jiných podniků najevo, jak moc jsme byly s jejími službami spokojení. Co všechno ale ovlivňuje naši spokojenost? Co musí obsluha udělat, aby od nás dostala více spropitného?

Úsměv

Základem je laskavost, přívětivost a úsměv. Když se na vás obsluha usměje, máte pocit, že jste v podniku vítáni. Úsměv prokazatelně dokáže zlepšit náladu! Číšníkovi, který vás přívětivě přivítá, dáte při konečném zúčtování spropitné i rádi. Kdežto číšníkovi, který byl mrzutý a protivný nebudete chtít „přilepšovat“.

Pivo

Foto: Pixabay

Pozitivní přístup

Podle výzkumů ale samotný úsměv bohužel nestačí. Důležitá je samotná komunikace se zákazníkem. Namísto odmítání a používání slov, která začínají na NE (nevím, nemáme, není to možné), by obsluha měla být ochotná nabídnout alternativu. Pokud číšník slíbí, že se pokusíte něco zařídit a nepodaří se mu to, bude to u zákazníka vnímáno pozitivně. Alespoň se snažil.

Kvalitní obsluha

Důležitým faktorem je také to, jak rychle a dobře číšník obsluhoval. Nenechal vás příliš čekat? Nespletl objednávku? Neseděli jste s prázdnými sklenicemi na stole? Byl pozorný a všiml si vaší případné nespokojenosti? Přispěchal na pomoc, když vaše dítě vylilo pití? To vše se může projevit na „konečném zúčtování“.

Spropitné v ČR

Automaticky dává spropitné jen 40 % Čechů. Velké spropitné je výjimkou a musí být opravdu odůvodněné. Pro velké spropitné je důležitá vstřícnost obsluhy i dobré jídlo. Ačkoli je doporučovaná výše spropitného 10 % z celkové hodnoty objednávky, většina Čechů (až 80 %) se tím neřídí. Spropitné obvykle dáváme tak, že částku zaokrouhlíme nahoru – a někdy jde pouze o pár korun. Přitom je důležité poznamenat, že spropitné je podstatnou částkou příjmu číšníka. S tím počítá i majitel, který číšníkům spropitné nechává – o to nižší je ale jejich plat.

Zdroj: https://www.ikelp.cz/blog/blog-clanky/blog-cz-zakaznici/sprepitne-nie-je-samozrejmost-treba-si-ho-zasluzit?gclid=Cj0KCQjwxJqHBhC4ARIsAChq4at2xnYrXwfrMHWRfHh6BqyhJY890Gvb12MCXPVleeZ1bbCumnJcxWoaAiqEEALw_wcB

Foto: Pixabay

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.