Výhody i nevýhody netradičních investic

01_alternativa

Investování do akcií, nemovitostí, komodit, měn či kryptoměn je rozšířeným způsobem zhodnocování volných finančních prostředků. Kromě těchto standardních nástrojů je ale možné vytvářet i investice netradiční, někdy označované také jako alternativní. Ty mohou být pro investora stejně výhodné jako zmíněné tradiční investice, mají ale svá specifika. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody alternativních investic?

Co jsou netradiční investice?

Pojem alternativní investice nemá přesnou definici, přesto je však intuitivní a snadno uchopitelný. Pokud jsou zlato nebo akcie internetových gigantů investicemi tradičními, sbírka automobilových veteránů, známek, mincí nebo třeba lahví luxusního alkoholu patří mezi alternativní investice. Potenciálních investičních prostředků je nespočet a svoji cenu může mít za správných okolností prakticky cokoliv.

Jak si pořídit netradiční investici?

Na rozdíl od akcií, komodit nebo měn nestačí pouze sednout si k počítači a před online systém nakoupit přesně to, co chce. Netradiční investice se nakupují na burzách, v bazarech či v aukcích. Nemusí se přitom primárně jednat o věci drahé, svoji cenu mohou získat časem, po rekonstrukci či opravě, jako součást větší sbírky apod.

Jisté zjednodušení procesu investování do alternativních produktů může přinést investování prostřednictvím podílových fondů, které existují i pro tyto typy investic.

02_alternativa

Foto: Pixabay

Výhody alternativních investic

První výhodou většiny netradičních investic je jejich hmotná podstata (byť to dnes již neplatí stoprocentně, neboť mezi netradiční investice lze zahrnout např. i digitální umění). Mít možnost si na svojí investici fyzicky sáhnout je velmi cenná a dává investování jedinečný rozměr. Investice tohoto typu jsou také snadno přenosné.

Nevýhody alternativních investic

Jako každý způsob investování, i tento má své nevýhody. Patří mezi ně předně nízká likvidita. Zatímco měny nebo akcie prodáte většinou kliknutím myši, u sbírky starých hraček může být prodej obtížnější. Netradiční investice jsou také spojené s nízkou mírou diverzifikace, což představuje potenciální riziko.

Cena alternativních investic je závislá na aktuálních trendech i náladách ve společnosti a může být poměrně nestálá.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.