01_duchod

Spoření na důchod: Vyvracíme nejčastější omyly a mýty

Ohledně spoření na důchod se vyrojilo nepřeberné množství polopravd, mýtů či omylů, které pramení z malé informovanosti veřejnosti a někdy i možná složitosti tématu. Spořit si na důchod však má smysl, což dokážeme na níže provedeném vyvrácení těch nejčastějších mýtů. Pojďme tedy na to!

Důchodu se nedožiju

Samozřejmě, že nikdo z nás nezná dne ani hodiny, avšak pokud budeme hovořit na základě statistika pravděpodobnosti, musíme následně uzavřít – dožijete! Nyní dle statistik tráví senioři v důchodu asi 25 let života. Ano, doba pro odchod do důchodu se prodlužuje, toto prodlužování je však zastropováno na hranici 65 let, což je výrazně nižší věk než délka dožití v České republice.

Posílám si na penzijní připojištění pár stovek a to stačí

Další omyl, který si ne každý uvědomuje. Pokud máte penzijní připojištění, je to určitě dobrá cesta na spoření si na důchod. Musíte si však uvědomovat, že v dnešní době není zhodnocení tohoto produktu nikterak vysoké. Lze to však do jisté míry vyvážit nastavením vašeho připojištění. Pokud máte do důchodu daleko, volte dynamické strategie investování, čím blíž je váš odchod na penzi, tím své portfolio měňte ke konzervativnímu. Nemůžete si však myslet, že vám na stáří bude stačit spoření ve výši od 100 Kč do 500 Kč měsíčně. Takové spoření nebude stačit spokojené stáří a odborníci se v současnosti shodují, že příspěvky pod 1000 Kč měsíčně nemají většího smyslu. Také z důvodu toho, že při takovém příspěvku čerpáte nejvyšší státní podporu.

Bude mi stačit státní důchod

Často se lidé domnívají, že jim bude stačit státní důchod, a že krize důchodového systému je jen mýtus. Bohužel však nyní funguje v ČR model, kdy lidé v produktivním věku financují důchodový systém ze svých příjmů. Nyní to funguje. Těžko však říct, jak tomu bude, až se poměr lidí v produktivním věku ku lidem v důchodu vychýlí výrazně směrem k důchodcům. Pokud by tedy tento model fungoval i v budoucnosti, bude se buď snižovat průměrný důchod, protože v systému bude málo peněz, či bude mnohem větší zdanění fyzických osob, aby mohly být důchody vypláceny. Na všechny nejistoty se však můžete připravit, když si budete spořit na důchod v období, kdy si to můžete dovolit.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

13 komentářů

 1. Karolina Odpovědět

  Mám zásadní dotaz – průměrný věk dožití je cca 80 let,většina z nás je tak zdravotně zdecimonovaná, že je ráda, že se o sebe dokáže postarat bez pomoci druhých.
  Odchod do důchodu je 65 let – jakým způsobem si prosím užiji 25 let v důchodu???
  Zbývá má 15 let na chození o holích a po lékařích. Na to si fakt šetřit nemusím.

  1. vera Odpovědět

   Nepíšete, který jste ročník. Odchod 65 roků do starobního důchodu se týká ročníku 1971 a mladších. Starší ročníky mohou o starobní důchod požádat dříve. Na stránkách ČSSZ jsou na to tabulky. V roce 2020 se průměrný věk dožití uvádí u žen 82 let. U mužů je to méně. Penzijní připojištění se smlouvá na pět roků, takže byste si naspořené částky ještě užila. Proč píšete „většina z nás“, mluvte jen za sebe. Já mám kolem sebe plno čiperných devadesátnic – bez holí. Třeba je Váš zdravotní stav odrazem špatného stavu Vaší duše.

   1. jj Odpovědět

    Záleží na tom, co děláte. Ti dnešní čiperní důchodci odpracovali většinu života za komunistů, kdy se v práci nikdo moc nepředřel. Dnes je většina zaměstnání podstatně náročnější. Ano, mnoho lidí dnes nedělá nic nebo jen málo a bere za to velké peníze, ale monoho také musí dělat o to více. A ti to s tím důchodem nebudou mít tak snadné. Vím, že tyto pracující ti nahoře považují za hlupáky, ale podobné názory jsou spíše ukázkou egoismu než inteligence. Kromě toho penzijiní spoření nedokáže ani vyrovnat inflaci. Průběžný systém důchodů, kdy jedna genrace pracuje na jinou, se zavedl po tom, co pokusy o soukromé spoření na důchod opakovaně skončili tím, že velká část lidí přišla o všechno, co si naspořili, ať už díky krizi nebo inflaci, u nás je navíc problém tunelování.

 2. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  Má žena zemřela v 55, na důchod naštěstí nespořila, ale solidárně odváděla – no někdo si za ty její prachy užívá, já možná solidárně taky – jednu korunu měsíčně možná

  1. vera Odpovědět

   Vy jste po své ženě nepobíral vdovecký důchod? Ani ten jeden rok? A kdyby měla penzijní připojištění, tam je osoba „obmyšlená“, takže ty peníze by pak patřily tomu, koho uvedla. Jestli vám to pomůže v sebelítosti, můj manžel také zemřel v 55.

 3. Verpa Odpovědět

  Hmmm… dobrý no. Může mi nějaký odborník vysvětlit, jak si mám odkládat 1000,- měsíčně na důchod, pokud mám současný příjem 9 500,- čistého a za nájem a energie zaplatím 6000,- měsíčně a léky 800,- měsíčně? Rady ekonomů jsou fakt zajímavé,ale pro jakou příjmovou skupinu? Pracuji v chráněné dílně na zkrácený pracovní úvazek, částečný invalidní důchod mi odebrali, protože jsem stabilizovaná na lécích. Pokud by mě někde chtěli přijmout i v mém věku (11 let do důchodu), lékaři mi to neumožní s odůvodněním, že to nesmím dělat. Na koncertě jsem byla naposledy před dvanácti lety, v kině ještě déle, boty a oblečení mi musí vydržet aspoň tři roky a docela normálně potřebuji i jíst. Aspoň, že máme sekáče a bazary, to je pravda. Asi bych měla být ráda, že mám střechu nad hlavou, nejsem nahá, bosá a hladová. Jen to šetření na důchod se mi tedy,podle názorů ekonomů, příliš nedaří s mými 300,- měsíčně… A to jsme v 21. století… Nejspíš budu v důchodu žebrat na ulici, jak jsem to viděla už v několika městech u nás.

 4. Tatiana Odpovědět

  Já také budu rada kdybych se dožila 60 let ale pokud bych nijak onemocněla tak rozhodně nehodlám se uměle udržovat na živu. A to je mi teď skoro 51 let. Takže v mem případě důchod je pěkný nesmysl!!!

  1. vera Odpovědět

   51 roků? V tomto věku se některé ženy rozvádějí, pořizují si mladšího milence a začínají teprve žít. Vy máte obavy, že se nedožijete 60 let svého věku? Připomínáte mi mou matku, ta byla celý život nemocná a ubohá a stále naříkala, že zemře. Teď oslavila 91 narozeniny a je zdravá, i když stále protivná a stále naříká.

 5. Irena Odpovědět

  Mně vážně nepřipadá zrovna spravedlivé pokud člověk skutečně poctivě pracující 40 let a odvádějící nemalé daně a odvody by si měl šetřit protože to co státu odvedl mu v žádném případě nelze vrátit ani z poloviny.

 6. JonášII. Odpovědět

  Obávám se, že právě tady se projevuje důsledek nízkých mezd vyplácených v ČR. Nízké mzdy znamenají nízké daně a nízké odvody na sociální a zdravotní pojištění. Samozřejmě, že základním principem našeho „kapitalismu“ je individuální odpovědnost – tedy každý by se měl postarat sám o sebe. Ale dokud nebudou naše mzdy aspoň vzdáleně srovnatelné se mzdami v EU (a tím myslím úroveň aspoň cca 90% průměru), moc se toho nezmění. Evropské (často ale spíš světové) ceny už dávno máme. Kdy se dostaneme k evropským příjmům?

 7. Lidmila Odpovědět

  Do dneska jsem se nedozvěděla kolik dělá vdovsky duchod je mně 75 let a po manželovi beru vdovskej duchod nelíbí se mně že zjeho 16500 kč beru tak malo jak se to počítá je to zlodejna na druhou

 8. Jj Odpovědět

  „Často se lidé domnívají, že jim bude stačit státní důchod“ – Hodně lidí má problém jen přežít s tím, co vydělají. Můžete říkat, že jsou hloupí, ale na tom nezáleží – prostě jsou a je jich hodně. Pokud státní důchod nebude stačit, bude to na revoluci. Možná už ji potřebujeme. Vymíráme, rozdíly v příjmech neustále rostou ( https://www.databazeknih.cz/knihy/kapital-v-21-stoleti-241723 ), a komu se to nelíbí je označen za hlupáka. Nicméně hlupákem nakonce bude ten, kdo si to nechá líbít. Je lepší zvíšit odvody na pojištění, než to žešit pomocí soukormého pojištění. Zaprvé proto, že průběžný model pojistění, byl zaveden po tom, co (hlavně v zahraničí) soukormé důchodové fondny opakovaně nepřežili krize, což vedlo ke krizi ještě hotší. A za durhé proto, že pokus si lidé budou spořit dobrovolně a budou mít na výběr mezi zaplacením nájemného (nebo dalšími věcmi které potřebují) a důchodem, zvolí nájemné – a proto jeho cena poroste, je to jen nabídka a poptávka. Pokud na něj nebudou mít, bude muset bydlení a nájmy zlevnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *