01_report

Americké tajné služby nám věští pochmurnou budoucnost

Každé čtyři roky, vždy s příchodem nové administrativy, vydávají americké zpravodajské služby zprávu nazývanou „Globální trendy“. Jedná se o hodnocení trendů a toho, kam podle nich svět v příštích zhruba dvou desetiletích zamíří. Není bez zajímavosti, že v roce 2008 například zpráva varovala před možným vznikem pandemie ve východní Asii a jejím rychlým se šířením po celém světě. S nástupem prezidenta Joea Bidena samozřejmě spatřila světla světa nová zpráva: Globální trendy 2040. A nutno podotknout, že její vyznění je tentokrát velmi temné.

Měnící se svět

Report má celkem 144 stran a hned na svém začátku konstatuje, že současná koronavirová pandemie se ukázala být tím nejvýznamnějším narušením fungování světa od konce druhé světové války. Její medicínské, politické, ekonomické a bezpečnostními důsledky budou potom doznívat ještě několik let poté, co se jí podaří díky očkování definitivně zkrotit.

Podle amerických analytiků bude svět v následujících letech pravděpodobně ještě turbulentnější než dnes a žádný region, ideologie ani systém vládnutí se vůči tomu nejeví imunní ani nemá řešení tohoto stavu. Na mezinárodní úrovni bude svět stále více definovaný soupeřením Číny a Spojených států s rostoucím rizikem skutečného konfliktu. Kromě toho budou svět formovat měnící se klima, stárnoucími populace, finanční krize a samozřejmě také technologie, které rozdělují více než spojují. Ze všech těchto směrů mohou přijít šoky, které by mohly mít na svět katastrofické dopady.

02_report

Foto: Pixabay

A dobré zprávy?

I v tomto reportu lze nalézt záblesk optimismu. Vyloučen není podle amerických zpravodajců ani scénář, ve kterém dojde v následujících dvou dekádách k „renesanci demokracie“, jenž povede naopak ke světu mnohem lepšímu, než je dnes. Nutno však podotknout, že tento scénář je hodnocen jako dosti nepravděpodobný.

Report nenabízí žádná řešení, to koneckonců není jeho účelem a dokonce v něm podle pravidel jakékoliv návody ani být nesmí. Řešení budou mít v rukou politici a spolu s nimi i my všichni ostatní. Doufejme, že se předpovědi nepotvrdí tak přesně, jako se tomu stalo v případě pandemie, kterou nyní všichni zažíváme na vlastní kůži.

Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/04/15/opinion/global-trends-intelligence-report.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

33 komentářů

 1. Zdenál Odpovědět

  Když si lidé volí psychopaty, nemůže svět vypadat lépe. Nejhorší je, že téměř všichni vědí, co se odehrává / čínský vir, kybernetické útoky, Sputnik, výbuchy muničáků / ale politici se budou vždy tvářit že jsou překvapeni. Přitom jsou psychopatům vždy k ruce a mnozí tohle svinstvo ještě organizují.

 2. standa Odpovědět

  Někdy si říkám jak jsem rád že jsem kus života prožil v době která se dá říct že byla normálnější.
  Nemyslím komunisty,spíš celkové vztahy mezi náma.
  Potom se kouknu na vnoučata a je mi tak nějak divně. Jestli jim dokážeme dát takový vzpomínky na dětství a mládí jak máme my.
  Nevím,jen doufám že ano.

  1. Jj Odpovědět

   Ne tak úplně. Někdy je pravděpodobný vývoj určitým směrem, jindy je vyšší pravděpodobnost přelomu k dobré či špatné alternativě. Prognoza říká, že nás čeká přelom a nikoliv postupný vývoj.

 3. vastar Odpovědět

  ….ale vždyť jsme v NATO jsme jejich přátelé a pod jejich velením a jejich křídly…tak jak nám mohou věštit cokoliv špatného !!!???

 4. Honza Odpovědět

  A já zase věštím špatnou budoucnost americkým tajným službám, jestli ještě budou existovat.

 5. Miroslav Odpovědět

  Bude to absolutní zlom. Žádný vývoj dosud neexistoval. Mocní pustili jenom co chtěli. Jde to do poslední horké fáze, po které nastane nevídané zlepšení všeho. Je to za dveřmi.

 6. Tatiana Odpovědět

  Já půjdu ještě o kousek dal když upozorním na fakt že až se lidi uvědomí o co jde v první řadě a pochopí koneční verdikt nastáné šok z bezradnosti a potom i začneme válčit. Klimatická krize nás utvrdí v tom že jsme škůdci a projdeme si očistcem. A taková Greta bude nás jen směrovat k tomu abychom tu nijak spolu vycházely bez přáni navzájem se zabít. Asi tak.

 7. pavelpavel Odpovědět

  Zeman promluví za týden. Už nemusí. Už to nikoho nezajímá. Především by měl vypadnout sám, což nedokáže a navíc ho tam drží na vozíku ti, kteří si s ním pomohli k majetku. Seberou mu sedačku a ani se nehne. Nepřinesou mísu, tak se ani nevys… Nedonesou jídlo…a nakonec ho ani na noc nepřevléknout.
  Nebýt ruské pomoci a propagandy, nestala by se tato lidská troska prezidentem ani v jedné přímé volbě.

 8. Martin Vaněk Odpovědět

  S teroristickou orgnizací jako je NATO a agresory z USA si není nikdo jistý životem. Dokud budeme součástí těchto uskupení, které napadají suverénní státy bez mandátu OSN, žádná radostná budoucnost nás nečeká. Bohužel na novém skandálu s „Vrběticemi“, kde absurdní divadlo dostoupilo vrcholu, a naprosto nevěrohodné „důkazy“, které jako by vystřihli z komedie o Skripalovi, jsou předkládány s takovou naivitou nebo drzostí, kdy si autoři nelámou hlavu s logikou a pravděpodobně považují lidi za naprosté tupce, a kdy čučkaři opět jen plní příkazy z Langley, je jasně vidět, jak tragické je naše novodobé otroctví, a jak hlubokými vazaly výše zmiňovaných agresorů jsme.

 9. nekovid Odpovědět

  Americké tajné služby nám věští pochmurnou budoucnost,samozřejmě,oni nám ke zkáze pomohou,už to začíná dle plánu,,covid,nenávist na rusko a muslimovo a srovnání se zemí

 10. elBBarcs Odpovědět

  Proboha, proč si to po sobě, pane Strako, nepřečtete?

  Kromě toho budou bude svět formovat měnící se klima, stárnoucími populace, finančními krize a…

  Tohle by nenapsal ani Tatar.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkujeme za upozornění, opravil jsem.
   Tatar by to možná nenapsal, ale chybka se prostě vloudí, stane se…
   Mějte se!

 11. Rybicka Odpovědět

  Jako vše na světě má všechno svůj začátek a svůj konec.Tak je tomu i s civilizacemi,kterých na světě bylo na různých úrovních mnoho jak ukazují a budou ukazovat nové archeologické poznatky .Naši technicky vyspělé civilizaci hrozí také zánik,dle mého názoru přemnožením lidských společenstev, kde egoismus , primitivismus i jiný duchovní , morální úpadek v životě vítězí nad rozumem,zodpovědností a ostatními pro společenský civilizovaný život důležitými vlastnostmi.Z toho vznikají jádra sporů ,výbojů a nesmyslných válek.

 12. Tatiana Odpovědět

  Seznam se začíná podobat AIRONETU to je velká škoda. Člověk částějc naráží na neslušnost i v virtuálním světě a to nás navzájem ještě víc odcizuje. Nikdy jsem nechápala k čemu slouží seznamka ,vnímala jsem ji jako jistý způsob šetřící čas pro sexuální anonimni kontakt. Jenže to čeho jsme teď svědky mně utvrzuje v přesvědčeni že biologický materiál má charakter toxicity. Nebude to trvat dlouho a stanou se z nás jedincí co navzájem se začneme štítit. Není divu ztrácíme páteř a jako neforemné zrůdičky i kymácíme se tam a sem. Asi tak.

  1. Jj Odpovědět

   „Seznam se začíná podobat AIRONETU“ – to je prostě zákon nabídky a poptávky. Má to prostě vyšší sledovatnost. Pokud nechcete konec kapitalismu, tak to bude čím dál horší. Biologický materiál nemá charakter toxicity nutně – prostě se přizpůsobuje podmínkám a nemyslí při tom dopředu. Evoluce neplánuje. Volný trh neplánuje. A proto se vyvíjí volně – jenže samozřejmě by byla obrovská náhoda, kdyby nám ten neřízený vývoj vyhovoval. Je to jako nasednout na divoké zvíře a doufat, že poběží tam, kam potřebujeme. Pokud se nestanoví pravidla, vyhrává ten dravější. Inteligentí a hodní lidé o sobě pochybují, nejsou dostatečně draví a do tohoto systému většinou prostě nezapadají. https://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-s-vysokou-inteligenci-317756

   1. Tatiana Odpovědět

    Milý pane nemam rada škatulkovaní. Je jasné jakým směrem se ubírá svět. Také KORONAVIRUS nás formuje svou neviditelnou rukou. Ať chceme nebo ne tak KONZUM nás přivedl ke konfrontaci z tím starým agresivním světem co je tak zosobněno Ruskem. Historie nás vede k poznaní skutečných hodnot bez ohledu na strach lidi a začínají se bouřit. Všímejte si náznaku kdy se stávají „nehody“ miliardářům, kdy se jednotlivci začínají mstít za dřívější činy. Pro „kapitalisty“ zem začíná být mala a inteligenty s tím nic neudělají pač nemají to zapotřebí a vůbec o sobě nepochybuji JSOU SEBEVĚDOMI. Hlupákům je potřeba vzrůšo a proto i kopou se navzájem do prdele. Jsou už takoví a pravidla si stanoví také podle toho na své úrovni .Pokud byste byl trochu rozhozený tak ještě jednou zdůrazním že alfou a omegou PŘEŽITI JSOU SKUTEČNÉ HODNOTÝ BEZ OHLEDU NA TO CO TO STOJI!!!Asi tak a hlupáky v tom opravdu ale opravdu NEPOMUŽOU!!!

 13. Martin Odpovědět

  Kromě toho budou svět formovat měnící se klima, stárnoucími populace, finančními krize a samozřejmě také technologie, které rozdělují více než spojují.

  Celkem mě zaráží , že takto ta věta vypadá po ,,opravě,,.To je snad nějaká lagrace.

 14. Martin Odpovědět

  Aha nemáme rádi kritiku, tak mažeme o 106.
  Tak znovu- Kromě toho budou svět formovat měnící se klima, stárnoucími populace, finančními krize

  To je jakým jazykem,protože čeština to není.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   kritiku berem v potaz a mě osobně žene dál, komentáře mimo těch vulgárních nemažu.
   Děkuji za upozornění, překlep jsem opravil.
   Mějte se hezky!

 15. Tatiana Odpovědět

  Milý pane nemam rada škatulkovaní. Je jasné jakým směrem se ubírá svět. Také KORONAVIRUS nás formuje svou neviditelnou rukou. Ať chceme nebo ne tak KONZUM nás přivedl ke konfrontaci z tím starým agresivním světem co je tak zosobněno Ruskem. Historie nás vede k poznaní skutečných hodnot bez ohledu na strach lidi a začínají se bouřit. Všímejte si náznaku kdy se stávají „nehody“ miliardářům, kdy se jednotlivci začínají mstít za dřívější činy. Pro „kapitalisty“ zem začíná být mala a inteligenty s tím nic neudělají pač nemají to zapotřebí a vůbec o sobě nepochybuji JSOU SEBEVĚDOMI. Hlupákům je potřeba vzrůšo a proto i kopou se navzájem do prdele. Jsou už takoví a pravidla si stanoví také podle toho na své úrovni .Pokud byste byl trochu rozhozený tak ještě jednou zdůrazním že alfou a omegou PŘEŽITI JSOU SKUTEČNÉ HODNOTÝ BEZ OHLEDU NA TO CO TO STOJI!!!Asi tak a hlupáky v tom opravdu ale opravdu NEPOMUŽOU!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *