Francouzské vinaře postihla největší katastrofa za 30 let

01_vinice

Jeden z nejdůležitějších sektorů francouzského exportu – vinařství – musí čelit ničivé ráně poté, co neobvykle silný mráz počátkem tohoto měsíce poškodil vinice po celé zemi. Vinaři, kteří se již pomalu vzpamatovali z dopadů koronavirové pandemie i cel, které na ně uvalila Trumpova administrativa, tak musí řešit další velký problém. V některých oblastech nepamatují takovýto mráz už více než padesát let. Obecně je tato vinařská apokalypsa popisována jako nejhorší v posledních třech dekádách.

Zkáza letošní úrody

Mráz zasáhl většinu francouzských vinařských regionů (mluví se o 80 %v) od údolí Rhôny přes Bordeaux, Burgundsko, Champagne, Provence až po údolí řeky Loiry. Škody na úrodě budou obrovské a budou se pohybovat od 25 % do 50 %. Vinaři se přes noc snažili udržovat teplotu vzduchu pomocí zapalování svíček či ohřívadel na svých vinicích, ale ve většině případů to k ochraně pučících vinic samozřejmě nestačilo.

Mráz navíc ohrožuje i další plodiny, např. řepu nebo řepku. K situaci se již vyjádřil i francouzský premiér Jean Castex a francouzské Ministerstvo zemědělství a výživy hned minulý týden aktivovalo program „zemědělských kalamit“. Jeho prostřednictvím buou zavedeny daňové úlevy a další způsoby finanční podpory pro zemědělce. Vládní úředníci se již sešli s bankéři, zástupci pojišťoven i samotnými zemědělci s pokouší se nastavit další podpůrné mechanismy. Také prezident Emanuel Macron zemědělce ujistil, že vláda poskytne potřebnou pomoc.

02_vinice

Foto: Pixabay

Francie a vinařství

V loňském roce dopadly na zemědělce problémy spojené s pandemií koronaviru a především americká cla. Výsledkem byl propad exportu vína a lihovin o celých 14 %. Z dlouhodobého hlediska mají vinaři problémy s klimatickou změnou. Teploty nebezpečně kolísají (letos v dubnu bylo ve Francii neobvyklé teplo, které vystřídal náhlý mráz s teplotami až -6°C) a dochází k posunu vegetačního období, sklizeň se za posledních 20 let posunula až o 4 týdny. Výsledkem změn je podle samotných vinařů větší náchylnost plodin právě k poškození mrazem.

Konečný účet za letošní jarní mrazy ale nemusí být konečný, další vlna nízkých teplot má totiž dorazit v následujících dnech.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/04/14/business/france-wine-production-losses/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.