Rozvod

Společná hypotéka a rozvod na krku

Rozhodli jste se pro společnou hypotéku, světlé časy jsou ale bohužel pryč a vy zvažujete rozvod? Poradíme vám, jak se v takové situaci zachovat.

Bez komunikace to nepůjde

Ačkoliv je těžké předpokládat, nakolik budou vztahy mezi manželi v průběhu rozvodu vyhrocené, měli bychom však mít na mysli, že jistá součinnost a komunikace budou nutností nejen při majetkovém vyrovnání, jehož součástí může být právě otázka společné hypotéky. Rozumná domluva vám může ušetřit nemalé starosti.

Ideální způsob

Nejlepší způsob řešení je společné splácení úvěru i po rozvodu. Následně každému připadne polovina nemovitosti, kterou lze například pronajímat. Nicméně v případě, že jsou oba partneři schopni vzájemné domluvy, doporučuje se nemovitost prodat a ze získaných peněz hypotéku předčasně splatit. Ne vždy je tato varianta bohužel možná. Mnohdy dokonce dochází k tomu, že jeden z partnerů chce tomu druhému uškodit, a proto nespolupracuje nebo situaci záměrně komplikuje.

Plán B

Mezi nejčastější spory spadá případ, kdy se jeden ze spoludlužníků domu jednoduše nechce vzdát. Potenciálním řešením je pak bývalého partnera vyplatit a z placení hypotéky vyvázat. To pravděpodobně bude znamenat zřízení hypotečního úvěru nebo navýšení stávajícího. Zde se opět vracíme k bodu číslo jedna, komunikaci. V prvním případě bude totiž potřeba dát nemovitost do zástavy a vyřešit formální náležitosti v bance, což bez určité kooperace nebude možné. Navíc je nutností prokázat dostatečné příjmy ke splácení nové hypotéky, v jiném případě by mohlo dojít k zamítnutí převzetí hypotéky i vyvázání partnera.

Prevence

Jak budoucím sporům předejít? Existuje tzv. smlouva o zúžení společného jmění, kterou mohou partneři uzavřít pouze v přítomnosti notáře, a to kdykoliv před svatbou ale i po té. Ze společného jmění lze takto vyjmout i hypotékou zatíženou nemovitost.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

3 komentáře

  1. petr firstl Odpovědět

    potrebuji pomoc uver synovi rucit dilnou je z prumyslove zone inzo vysocay bezna cena za metr je 81 kc za metr banka tvrdi ze dilna neni zaruka ?? dolna ma cca cenu mega pul 216 metru velke jako dum

  2. Eva Odpovědět

    Dobrý den. Zaujal mne Váš článek o řešení finančních problémů mezi manžely v případě společné hypotéky a jejich rozchodu. Mám před sebou zapeklitější situaci: Máme spolkečný dům s hypotékou.Chce se však osamostatnit, ale nechci rozvod, aby se (zatím) nemusel vyrovnávat majetek,což by znamenalo prodej domu a to nechci, kvůli tchýni, aby zde v klidu dožila.Ale chci rozdělit SJM, protože bych si chtěla požádat o úvěr pro sebe,abych si mohla postavit domek. S ohledem na můj věk bude asi více proměnných, mám proto i více dotazů, poradíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *