Užijte si německých dálnic zdarma, letos je to naposledy

Dálnice

Platba dálničních poplatků je u nás už jakousi samozřejmostí. Aktuálně se právě hojně nakupují známky pro rok 2019. To by nebylo nic až tak zvláštního stejně tak jako fakt, že čeští motoristé mohou využívat německé dálnice zcela zdarma. Tato vymoženost se ale pomalu chýlí ke svému konci. V roce 2020 už bude nezbytné za dálnice u našich sousedů platit. Od kdy přesně bude toto nařízení platit? Je diskriminační? Kolik vlastně budou dálnice v Německu stát? Nepřestávejte číst, všechny informace vám prozradíme.

Od října 2020…

Andreas Scheuer, spolkový ministr dopravy hovořil o tom, že počítat s dálničními poplatky pro osobní automobily je zapotřebí od začátku října v roce 2020. Původní návrh zněl tak, že Německo zavede poplatky již v letošním roce. Podle slov německého politika odložení představuje velmi dobrou zprávu na začátku roku. Mnohým našim představitelům se zdá opatření diskriminační.

V čem může být rozhodnutí diskriminační?

Velkou radost z novinky mají zřejmě snad jen Němci. Ano, ti platí dálniční poplatky taktéž, nicméně o onu sumu je jim ve finále snížena platba spojená s daní za provozování motorových vozidel. Jejím prostřednictvím motoristé přispívají na rozvoj německé silniční, dálniční sítě a infrastruktury jako takové. Rakousko dokonce žene Spolkovou republiku kvůli zavedení poplatků pro cizince k soudu.

Výše ceny dle emisních objemů

Roční příjem pro německou kasu by měl činit za rok cca 500 milionů eur. Dlužní nemůžeme zůstat ani ceny. Ty budou následující:

–          poplatek na 10 dní: od 2,5 do 25 eur,

–          poplatek na 2 měsíce: od 7 do 50 eur,

–          roční výše mýtného: 130 eur.

Jen pro představu, pokud budete mít automobil splňující normu Euro 4 dvoulitrovým dieselovým motorem, roční poplatek vás bude stát 100 eur. Čím bude auto starší a samozřejmě méně ekologické, tím více bude majitel platit.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.