Roboti přicházejí, které profese jsou nejvíc ohroženy?

Výdělek online

Roboti se zavádějí stále častěji do pracovních prostředí. Typicky do průmyslu, nejde však o jediný sektor. O robotech, jako symbolech nové průmyslové revoluce, se hovoří již nějaký pátek. Ve světě dokonce již funguje nebo se spíše testuje hromadná doprava bez řidičů. Roboti mohou v budoucnu nahradit ale i recepční, další řidiče a podobně. Pojďme se podívat na to, které profese jsou nejvíce ohrožené.

Kdo je ohrožen?

Vycházejme ze studie vědců z univerzity v Oxfordu z roku 2013. Komu se asi výsledky líbit nebudou? Například profesím v kuchyních, pohostinství a podobně. Již dnes se zde používají mnohé technologie, které budou používány častěji. Studie očekává, že v budoucnu budou umět roboti připravit jakýkoli pokrm dle zadání. A co třeba číšníci? Vidíme to již dnes, kdy v mnohých fast foodech používáme místo objednání u poklady cestu přes tablety a visící ovládací panely. To lze dle studie očekávat i u dalších restaurací. A číslo na závěr – 45. Právě tolik procent profesí budou schopny nahradit přístroje.

Kdo je téměř nenahraditelný?

Profesí, které mohou být nahrazeny roboty a stroji, je opravdu mnoho. V průmyslu jsou to operátoři ve výrobě, jde však ale třeba o řidiče nebo různé makléře a analytiky. Ty, kteří ohroženi nejsou, bychom spočítali na prstech jedné ruky zasloužilého dřevorubce. Namátkou může jít například o odborníky v IT, dále třeba profese, kde je nutné kreativní a kritické přemýšlení nebo důraz na osobní přístup a péči. Jde tak například o sociální pracovníky, lékaře, učitele nebo třeba taková potřebná zaměstnání jako jsou hasič, policista nebo psycholog. Další mez představují etická hlediska. Lze dát do rukou robotů takovou moc, aby rozhodovali o našich životech? To se může týkat třeba profese soudců, vojáků a podobně.

Žebříček

Nejvíce (na 99 %) jsou ohroženi také pracovníci v telemarketingu. Dále likvidátoři pojistných událostí a modelky (shodně 98 %). S 97% pravděpodobností vymizení profese jsou pak hostesky, pokladní, realitní makléři a kuchaři. Dále se umisťují recepční, taxikáři a číšníci.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.