Sick Days, narozeninové volno a jiné zajímavé zaměstnanecké benefity

V České republice je rekordně nízká nezaměstnanost a proto poměrně velké množství firem bojuje s akutním nedostatkem kvalitních pracovníků. Když se tedy na trhu objeví někdo schopný, není neobvyklé, že se o něj společnosti perou zuby nehty. K tomu pak využívají především rozsáhlou paletu zaměstnaneckých benefitů. Některé jsou občanům naší země dobře známé, jiné jsou naopak horkými novinkami. Jaké formy benefitů vám může potenciální zaměstnavatel nabídnout?

Zaměstnanecké benefity nespočívají pouze ve stravenkách

Mezi nejčastěji využívané zaměstnanecké benefity patří stále ještě stravenky, které však většina lidí vnímá jako naprostou samozřejmost. Pokud tedy firmy vstupují do hry jen s touto výhodou, při shánění nových pracovníků nejspíš nepochodí. Mimo to se stává standardní „výbavou“ také příspěvek na penzijní spoření nebo životní pojištění.

Další benefity jdou ruku v ruce se vzděláváním zaměstnanců. Pokud například pracovní pozice vyžaduje dokonalou znalost cizích jazyků, může majitel firmy uhradit náklady za jazykovou školu. Tabu není ani zvýhodněná rekvalifikace nebo certifikace. Stále více se do popředí oblíbenosti dostává systém Cafeterie, který spočívá v tom, že si lidé zvolí zaměstnanecké benefity na základě svých vlastních priorit.

Vyvážení osobního a soukromého života je rovněž benefitem

Ze statistik vyplývá, že lidé stále více hledí na benefity týkající se vyvážení osobního a pracovního života. Dále také slyší na slevy v rámci běžných výdajů. Co si pod tím vlastně představit? Zaměstnavatel může nabízet například:

  • flexibilní pracovní dobu nevyžadující osmihodinovou přítomnost pracovníka v kanceláři
  • možnost práce z domova po dohodě
  • úplně nebo částečně proplácené stravování
  • proplácení cestovného či tankování levnějších pohonných hmot pod záštitou společnosti
  • proplácení takzvaných „sick days“ bez nutnosti navštívit praktického lékaře
  • narozeninové volno
  • volno pro novopečeného otce, jenž musí s přáteli narození potomka náležitě oslavit
  • bonusové dny dovolené (ve většině případu jde o dalších 5 volných dnů nad rámec zákona)

Bonusové programy mají své opodstatnění

Ačkoli se o důležitosti bonusových programů dlouhodobě vedou spory, protože návratnost investic nelze dokonale změřit, většina personalistů se shoduje, že hrají zásadní roli a jsou prospěšné pro obě strany. Vždy totiž platí, že spokojenost zaměstnavatele závisí na spokojenosti jeho zaměstnanců. Lidé, kteří se do své práce spokojeně vracejí, podávají všeobecně kvalitnější výkony a raději také vycházejí vstříc případné činnosti nad rámec základních pracovních povinností. To se samozřejmě projevuje na atmosféře uvnitř společnosti, ale také dosažených ziscích.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.