Co dělat, když firma nařídí dovolenou, ale vy už žádnou nemáte

Blíží se konec roku 2019 a lidé už se proto v hojných počtech připravují na svátky vánoční, Silvestr a s ním také spojené oslavy Nového roku. Není to sice pravidlem, nicméně některé společnosti svým zaměstnancům dopřejí nikým nerušené chvíle klidu tak, že bezprostředně před Štědrým dnem uzavřou své provozovny a znovu je otevřou až s úderem ledna. Celozávodní dovolená je jistě skvělou zprávou, která potěší nejednoho pracovníka, jenže co si počít, pokud už jste veškerou dovolenou vyčerpali v předchozích měsících?

Firma musí své plány představit alespoň 14 dní předem

Když se schyluje k celozávodní dovolené a vy jste buď všechny dny vyčerpali s předstihem, nebo na dané pozici působíte krátce a na dovolenou v takovém rozsahu tudíž nemáte nárok, musí vám podnik každopádně oznámit své záměry se čtrnáctidenním předstihem. Pak se všechno odvíjí od domluvy s konkrétním zaměstnavatelem. Můžete si kupříkladu nadělat hodiny dopředu, abyste následně se svými kolegy užívali volné dny. Další možností je pak čerpání neplacených dnů dovolené, které však z hlediska popularity nijak zvlášť neboduje.

Zaměstnavatel může nabídnout práci z domova

V tomto případě se dost možná jedná o variantu z říše snů, nicméně někdy může zaměstnavatel svolit k práci z domova. Pak ale samozřejmě musíte být neustále aktivní a dokázat tak šéfovi, že v útrobách vlastní domácnosti jen tiše neleníte. Na druhou stranu však určitě i on užívá vánoční pohody v rodinném kruhu nebo na rekreačním pobytu, takže vaši činnost pravděpodobně nebude kontrolovat nijak detailně. Nutno ovšem podotknout, že řešení formou „home office“ není proveditelné v rámci všech existujících zaměstnání, takže s tímto plánem nemusíte úspěšně pochodit. Za zkoušku ale nic nedáte, že?

Čerpání dovolené z roku následujícího

Pokud vám zaměstnavatele nedovolí pracovat z domova a zároveň uzná, že neplacené volno není tím nejlepším řešením pro obě strany, dost možná svolí k přívětivější variantě. Scházející hodiny tedy doplní volnem, na nějž budete mít nárok v rámci dalšího kalendářního roku. K tomu může přistoupit dokonce i bez vašeho souhlasu, jelikož jen on určuje, kdy bude mít zaměstnanec dovolenou.

Názory jednotlivých právníků na danou problematiku se poměrně liší. Někdo však říká, že pokud zaměstnavatel nechá své pracovníky vyčerpat dovolenou s předstihem a následně určí celozávodní dovolenou, jde vina jednoznačně za ním. Uzavření podniku se dá totiž považovat za překážku v práci kvůli chybě zaměstnavatele a ten proto musí zaměstnancům za dobu nepřítomnosti uhradit průměrný výdělek. Jak jsme ovšem předeslali – výklad je rozdílný člověk od člověka.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.