Saúdská Arábie se zbavuje závislosti na vývozu ropy

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy. Tento fakt zajistil za posledních několik desítek let zemi ohromné bohatství a umožnil jejím obyvatelům život v luxusu a blahobytu. Vládci Saúdské Arábie si však již delší dobu uvědomují, že tento stav je pouze dočasný a svět se pomalu začíná od ropy odklánět. Země si proto dala za cíl, proměnit se ve všech ohledech tak, aby byla její ekonomika i do budoucna výkonná, soběstačná a udržitelná.

Vize 2030

Ambiciózní plán nazvaný Vize 2030 si klade za cíl proměnit celou společnost a současně posílit pozici země ve světové politice i na dobu, kdy již nebude ropa jejím hlavním vývozním artiklem. Jedním z cílů tohoto plánu je navýšit podíl exportu nezahrnujícího vývoz ropy na 50 % HDP.

Zázrak jménem NEOM

Z venku jsou však nejvíce viditelnými prvky plánu obrovské investiční projekty typu stavby futuristického města NEOM pro jeden milion lidí, jehož nejvýznamnější část má mít podobu tzv. vertikálního mrakodrapu o celkové ploše 26 500 km čtverečních. Ve městě nebudou žádné silnice, lidé se v něm budou pohybovat prostřednictvím rychlovlaků a létajících dronů.

Naprostou většinu prací souvisejících s provozem města budou vykonávat roboti. Významným prvkem bude také umělá inteligence, která má řídit v celém komplexu počasí a dohlížet na bezpečí obyvatel.  Celková cena projektu je jeden bilion dolarů což je také předmětem kritiky. Podobných projektů má však Saúdská Arábie více.

Saúdská Arábie

Foto: Pixabay

Dosavadní úspěchy

Je na místě poznamenat, že Saúdské Arábii se v současné době ekonomicky daří a dokáže naplňovat své dílčí cíle. V tuto chvíli se jedná o nejrychleji rostoucí ekonomiku ze skupiny G20, nezaměstnanost klesla na rekordně nízkou úroveň 4,8 % a v zemi se daří zapojovat do společnosti také stále více žen.

Současně však roste počet mladých lidí, pro které již ve veřejném sektoru není tolik volných míst jako v minulosti. Saúdská Arábie si proto uvědomuje potřebu proměnit nejen svoji ekonomiku, ale společnost jako celek, aby byla schopná zůstat konkurenceschopnou i v moderní době.

Snaha Saúdské Arábie o proměnu ekonomiky je v obrovském kontrastu s tím, jak např. Rusko stále setrvává v představě ekonomiky založené čistě na vývozu nerostného bohatství.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/zahranicni/vize-2030-saudska-arabie-chce-pretransformovat-svou-ekonomiku-zavislou-na-tezbe-ropy-1410159

https://www.bbc.com/news/blogs-trending-59601335

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.