Sankce proti Rusku: Tohle už každý pocítí

Rusko

Již před více jak měsícem došlo k útočné válce, kdy Ruská federace započala se svou nevyprovokovanou invazí směrem k svému sousedovi – Ukrajině. Téměř ihned následovaly západní sankce. Dnes se podíváme na to, jak se v Rusku s těmito nepříjemnými sankcemi žije a co to znamená pro obyčejné Rusy. Pojďme tedy na to!

Jak Rusové invazi hodnotí

Je velice těžké ověřit, jaké jsou ve společnosti nálady. Státní propaganda v Rusku totiž odlišné názory takřka nepublikuje. Ostatní média jsou pak zastrašovaná cenzurními opatřeními či naplněním skutkové podstaty trestného činu. Server CNN vytvořil dotazník o tom, co si lidé myslí o ruských agresivních operacích. Tento unikátní průzkum pak ukazuje následující. Každý druhý Rus, tedy 50 % lidí, si myslí, že válka ze strany Ruska je a byla správná. Pouze 25 % z ruských obyvatel se pak domnívá opak. Započetí války nebylo dobré. Poslední čtvrtina si pak dle průzkumu není svým názorem jistá.

Jak v Rusku podražily základní potraviny

Kvůli ekonomickým sankcím Rusové zažívají, mimo jiné, růst cen základních potravin. Agentura Bloomberg toto zdražování zmapovala. Například cukr se oproti minulému týdnu (!) zdražil o 14 %. Cibule pak zažila mezitýdenní nárůst ceny o 13,7 %. Rajčata podražila o 8,2 %, zelí o 6,4 %, Mrkev o 5,5 %, dámské vložky o 5 %, dětské pleny o 4,4 %, sůl o 4 % a černý čaj o 4 % (vše v porovnání s předchozím týdnem). Agentura Bloomberg také tvrdí, že nyní lze v Rusku na ulici koupit celé kuře za v přepočtu 150 Kč, ještě před invazí byla cena 70 Kč. Z našeho pohledu se to může zdát, jako vzhledem k okolnostem mírné zdražení. V Rusku je však průměrný plat v přepočtu asi 10 tisíc korun. Zdražování se také týká léčiv. Farmaceutické firmy sice v Rusku často zůstávají, chtějí však lidem poskytovat jen léky na vážné nemoci. Mezi nedostatkové zboží se nyní řadí v Rusku asi 80 druhů léků. Jde například o Neurofen.

Které služby a značky z Ruska odešly

V rámci západních sankcí, ale také pouhé reakce velkých zahraničních korporací na invazi na Ukrajinu, z Ruska k dnešnímu dni odešlo velké množství firem. Rusům se ztížil platební styk, když byla země částečně odstřižena od systému SWIFT a zároveň z Ruska odešel například American Express, Visa a Mastercard. Rusové již také nezaplatí bezkontaktně mobilem prostřednictvím Apple Pay a Google Pay. Z Ruska, zatím dočasně, odešel také například McDonald’s, službu přestal poskytovat Netflix a podobně. V Rusku bude nyní vše zahraniční nedostatkové. A ty, kteří neodešli sami, zase blokuje ruská cenzura. Například společnost Meta, která provozuje Facebook a Instagram.

 

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/ruska-ekonomika-mesic-od-invaze-ceho-uz-si-muze-vsimnout-i-b/r~e09cf42cac0d11ecbdb0ac1f6b220ee8/, https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/pruzkum-cnn-kazdy-druhy-rus-souhlasi-s-invazi-na-ukrajinu.html

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.