Již brzy skončí platnost některých bankovek

peníze

Konec platnosti některých bankovek a zavádění nových jsou běžné a standardní procedury, které čas od času proběhnou v každé zemi. Je však třeba mít o nich povědomí a vědět, dokdy ty či ony bankovky platí. Je také užitečné mít jasno v tom, kde lze bankovky s ukončenou platností vyměnit. Vzhledem k tomu, že Českou republiku bude již brzy taková výměna čekat, je na místě si tyto informace zopakovat.

Končí platnost některých bankovek

Některé papírové bankovky v hodnotě 100, 200, 500, 1000, 2000 korun budou platné jen do konce června tohoto roku. Vyměnit si je však budete moci následující dva roky na pobočkách bank a na územních zastoupeních České národní banky.

Platit přestanou pouze bankovky, které byly vydané v období od roku 1995 do roku 1999. Ani pokud si nestihnete bankovky vyměnit na výše uvedených místech, neděje se nic hrozného. I poté je lze vyměnit v České národní bance, a to po neomezenou dobu.

bankovky

Foto: Pixabay

Proč se stahují z oběhu

Bankovky, které se již nebudou používat, se od těch nových liší v jedné zásadní věci, kterou je onen stříbřitý pás, překrývající celou bankovku. Staré bankovky mají totiž tento stříbřitý pás o dost tenčí než ty nové. Dalším rozdílem bude lesk a změny barev tohoto proužku při klonění bankovky. U bankovky v hodnotě 5000 se v zásadě nebude nic měnit.

Změna je důležitá především proto, aby byl v oběhu pouze jeden typ dané bankovky. V opačném případě to může vést k nejistotě mezi návštěvníky i domácími obyvateli. Více typů bankovek jedné hodnoty navíc usnadňuje případně podvody.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/bankovky-konci-cnb-vymena.A220322_153613_ekonomika_vebe

https://refresher.cz/112284-Platnost-nekterych-starsich-bankovek-brzy-skonci-CNB-radi-jak-si-je-muzes-vymenit

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.