RVP, inkluze a slovní hodnocení: České školství se řítí do záhuby

Vzdělávání

Tuzemské školství se postupně dostává do velké křeče. Tedy pokud se v ní aktuálně nenachází. Rozhodně se nejedná o žádné zveličování. Na problematiku se podíváme poměrně obecně a mnozí budou vyčítat, že v textu do jisté míry paušalizujeme, nicméně proč dělat z jednoduché záležitosti složitosti. Jak to ostatně mnozí lidé ve školství bohužel dělají…

RVP jako začátek konce

Začneme rámcovým vdávacím programem. Ten byl vypracován MŠMT v roce 2004 a následně zaveden do praxe. Podle něj vznikly školní vzdělávací programy, podle nichž se aktuálně stále jede. Zatímco v minulosti se všechny vzdělávací instituce orientovaly podle centrálních osnov, dnes je situace taková, že každý program je jiný, specifický. Pokud tedy dítě odchází z jedné školy na druhou, připravte se na to, že pravděpodobně bude mít složitou situaci. Mnohdy má totiž probráno spousty jiného učiva a chybí mu naopak to, které se na škole, kam přichází, už probíralo. Výstupy se u škol liší, prostě totální nejednotnost. Už se zase špitá o zavedení jednotných osnov…

Směle pokračujeme inkluzí

Další super záležitost. Když půjde dítě, které by patřilo do bývalé zvláštní školy do standardní základní školy, jak to asi může dopadnout? Ano, některá dítka to zvládnou. Mnohem více jich ale bude z problematických rodin a ani nějaká asistentka či asistent jim nemají šanci pomoct! Třídu bude jedno takové dítě neskutečně rušit. A prospěch? Katastrofa. I třeba průměrně inteligentní děti na něm budou viset, a to v negativním slova smyslu.

Slovní hodnocení jako vrchol ledovce

V čem je problém, když v minulosti všech 5 stupňů skvěle fungovalo? Asi v tom, že některé děti potřebují úlevy. Ano, poskytněme jim je! Tak, že učitelé přivřou oko, jako to dělali v minulosti. Jako rodiče chceme jednoznačně znát, jestli dítě dostalo jedničku, dvojku, trojku, čtverku nebo pětku! Nějaké řeči o tom, že je to skvělý student, ale moc mu to nejde, asi slyšet nechceme. Stejně tak nepotřebujeme vidět ani emotikony. Ty patří spíše na sociální sítě.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.