Koruna vs. euro: Co všechno ovlivňuje kurz?

Eura

Koruna a euro k sobě mají u nás bezesporu nejblíže. Čeští spotřebitelé i podnikatelé se právě na tento vztah velmi úzce zaměřují. Není se čemu divit, jelikož kurz se v podstatě neustále mění. My se v následujících řádcích zaměříme na to, co vlastně ovlivňuje dění týkající se jak eur, tak i korun. Zaměříme se také na zadlužení zemí EU. Nejprve se ale podíváme na vlivy, jež působí na aktuální kurz eura.

Vlivy na kurz eura

Euro musí rozhodně překonávat velké množství různých překážek. Z těch nejznámějších bychom mohli jmenovat třeba aktuální rozpočet v Itálii. Ten je výrazně deficitní. Konkrétně se počítá s deficitem 2,4 % HDP. Oproti plánovanému stavu se jedná prakticky o trojnásobek. Jen pro představu, zadlužení Itálie je extrémní a činí 130 % HDP. V poslední době dochází také ke vzrůstu výnosů z italských dluhopisů. Reálně tedy hrozí, že by Itálii mohly nastat zlé časy. Nestíhala by zkrátka dostát svým závazkům. Poté bude také zajímavý pohled na vztah EURUSD.

Brexit jako velká neznámá

Určitě je třeba se zmínit i o Brexitu. Vždyť euro je velmi úzce spjat s librou. Provázanost ekonomik Evropské unie a Velké Británie je opravdu vysoká. Otázkou zůstává, jak si situace bude mít nadále. Jednání s Velkou Británii jsou aktuálně vcelku zbytečná, jelikož právě tato země musí mít jasno v tom, co se s ní bude dít dál. Hodně bude záležet na konkrétní podobě dohody Evropské unie a velké Británie. Hodně důležitou roli budou hrát také vztahy mezi Spojenými státy americkými a Čínou. Zatím to nějaký velký smír nevypadá.

Hlavní aspekty mající vliv na kurz eura a koruny

Monetární politika České národní banky zatím směřovala k tomu, že by euro mělo posilovat až k hranici 25 korun za euro. Zatím se tak nicméně neděje. Koruna spíše oslabuje. Investory je čeká měna chápána jako fakticky rozvojová a srovnávají ji třeba s tureckou či argentinskou. Pro investory je zajímavější stálý americký dolar. Do příštího roku nicméně nemá česká ekonomika špatné vyhlídky. Očekává se spíše její progres.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.