Úraz při lyžování v zahraničí? Kolik může stát?

Lyžování

Mezi nejčastější úrazy při zimní dovolené v zahraničních horách patří například zlomeniny horních nebo dolních končetin, zranění hlavy, pánve nebo poranění kolenních vazů. Samotný úraz není nic příjemného. Ještě nepříjemnějším se však může stát účet za vaše ošetření. Pojďme se podívat na to, jak placení funguje a jaké pojištění je nejlepší.

Vaše kartička pojištění nestačí

Statistiky pojišťoven hovoří jasně, nejvíce se lidé v zahraničí při zimní dovolené zraňují při sportu. Nejvíce případů úrazů bývá každoročně z Rakouska, Itálie a Francie. Tedy alpské země. Mnoho lidí se domnívá, že jejich modrá karta pojištění, takzvaná EHIC karta, postačí. Ano, jde ji využít v zemích EU, ale plnění bude stejné jako pro pojištěnce v Česku. Tedy jinými slovy lze říci, že pojištění nepokryje zdaleka všechny náklady. Jediná země, kde se to vyplatí, je Slovensko. Zde se náklady pokryjí. V ostatních zemích však počítejte se spoluúčastí. Navíc v zemích, kde převládají soukromé kliniky, nelze tuto kartu použít vůbec.

Na kolik vás úrazy přijdou

Jak tedy vyplývá z textu výše, určitě nepodceňujte pojištění a zřiďte si na danou dovolenou i speciální cestovní pojištění. A na kolik vás vlastně může vyjít úraz v alpských zemích? Obecně se platí asi 500 až 1200 eur za vyšetření, léky a bandáž. U těžších úrazů, které jsou spojeny i s operací jde o vyšší částky, a to až do 15 tisíc eur. K tomu také přičtěte návrat do České republiky a dopravu do nemocnice. S tím vším vás mohou náklady přijít až na milion korun. Z předchozích počtů tedy jasně vyplývá – pojistěte se, jinak to bude opravdový nápor na váš rozpočet.

Pojištění

Při sjednání pojištěná tedy mějte na mysli všechny tyto částky, rizika a faktory. Samozřejmě je prokonzultujte s poskytovatelem pojištění. Nejlepší je, když přesně popíšete, jaké aktivity budete v zahraniční provozovat. Nabídky pojišťoven se však liší, a tak je dobré zkoumat všechny podmínky pojistné smlouvy i případné výluky. Například časté omezení je, že pojišťovna kryje jen úrazy do nadmořské výšky 3 000 metrů v základní nabídce. Přístup pojišťoven se také liší k lyžování ve volném terénu. Některé hradí úrazy při této aktivitě, jiní ne. Výluka se také může týkat na úrazy při požití alkoholu. Některé pojišťovny však například jeden grog tolerují.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.