Peníze

Rozdíly mezi hrubou a superhrubou mzdou

Daň z příjmu fyzických osob se nevypočítává z hrubé mzdy, ale ze superhrubé mzdy.  A jak se taková superhrubá mzda vypočítává nebo jaká je skutečná sazba daně z příjmu?

Co je superhrubá mzda?

Zaměstnavatelé sjednávají se svými zaměstnanci hrubou mzdu, jelikož čistá mzda se může lišit v závislosti na uplatněných daňových slevách.  Superhrubá mzda je hrubá mzda zaměstnance, která je zvýšená o povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. To znamená 25 % na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.  Sociální pojištění se platí pouze do limitu. Z hrubé mzdy se nad limit neplatí ani zaměstnanec ani zaměstnavatel. Zdravotní pojištění se naopak odvádí vždy, ať už je jakkoliv hrubá mzda vysoká.  Stejný postup je při práci na částečný i plný úvazek.  Povinné pojistné platí zaměstnavatel i v případě, že zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce, jestli,  že je hrubá měsíční odměna 10 001 Kč a více nebo pokud pracuje zaměstnanec na dohodou o provedení činnosti s hrubou měsíční odměnou 2500 Kč a více.

Daň z příjmu

Pokud má zaměstnanec hrubou mzdu 28 500 Kč.  Souhrnná částka povinného pojistného, který platí zaměstnavatel za zaměstnance je 34 %. Superhrubá mzda se zaokrouhluje na sto koruny nahoru, takže po zaokrouhlení bude v tomto případě superhrubá mzda 38 200 Kč.  Záloha na daň z příjmu fyzických osob je 15 % ze superhrubé mzdy. Teprve po výpočtu se mohou uplatnit daňové slevy, na které máte nárok.  Potom, co podepíšete prohlášení k dani, mají všichni zaměstnanci nárok na základní daňovou slevu poplatníka. A to ve výši 2 070 Kč.  Možné je také uplatnit i další daňové slevy nebo daňové zvýhodnění na děti, pokud samozřejmě splníte všechny zákonné podmínky.

Nemocenská a důchod

Jestliže máme výši hrubé mzdy 30 000 Kč a superhrubá mzda je 40 200 Kč, bude do vyměřovacího základu pro výpočet státního důchodu vstupovat jen hrubá mzda, nikoliv superhrubá mzda, ze které se počítá daň z příjmu. Stejně tak při nemocenských dávkách.  Rozdíl mezi super hrubou mzdou a čistou činí u průměrné mzdy více než 40 %.

4 komentáře

 1. halatova.v@seznam.cz'Věra Halátová Odpovědět

  Máte tam chybu. Základní odpočitatelná částka na poplatníka daně z příjmu fyzických osobpodle zákona o daních z příjmů není 2700,– Kč měsíčně, ale 2 070,– Kč měsíčně, ročně 24 840,–. Když radíte, čtěte to po sobě, pak mi chodí lidí a reklamují, že jsem jim odpočetla špatnou částku, protože „na internetu psali“.

 2. petrberr@gmail.com'Petr Odpovědět

  Vyjmuto z článku ::: Jestliže máme výši hrubé mzdy 30 000 Kč a superhrubá mzda je 40 200 Kč,
  ——————————————————————
  To to také nevychází kde je těch 15%

 3. 510724@seznam.cz'hugo Odpovědět

  Superhrubá mzda je ekonomucký i právní nesmysl. Byla Kalouskem zavedena, protože nemohli realizovat snížení daně z příjmu FO na 15 %, jak slíbili ve volbách, proto zvedli „základ“ o náklady zaměstnavatele na odvody. V ekonomii se tomu říká cena práce a nemá se mzdou nic společného. Mzda je to, co mám ve smlouvě, na výplatní pásce a z čeho se mi počítá nemocenská, důchod, dodovolená atd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *