Rizika investování do akcií s dividendami

Získávat pravidelně dividendy z vlastněných akcií je velice lákavá představa. Je ale velmi důležité, aby noví investoři pochopili, do čeho se dostávají. Zde je několik věcí, na které je třeba pamatovat.

Volatilita akcií

V první řadě mohou být všechny typy akciových investic – ať už ty s dividendou nebo bez nich – poměrně volatilní. To znamená, že míra kolísání hodnoty akcie nebo její výnosové míry je poměrně velká. To znamená, že můžete vydělat poměrně dost peněz za krátkou dobu. Na druhou stranu ale můžete spoustu peněz také prodělat během okamžiku.

Úrokové sazby ovlivňují dividendové akcie

Za druhé, akcie s dividendou mají tendenci být zvláště citlivé na výkyvy úrokových sazeb. Ve zkratce – s rostoucími výnosy z bezrizikových investic investoři očekávají podobné zvýšení výnosů ze svých „rizikových“ investic, jako jsou dividendové akcie, což často způsobuje tlak na snižování jejich cen.

Daně jsou další nevýhodou

Mnoho nových investorů si neuvědomuje, že dividendy jsou zdanitelné. To znamená, že výnos z dividendy, kterou vám společnost slibuje, není konečný. Vyplacené dividendy tedy mohou vést k vyššímu daňovému vyúčtování. I když většina dividend má nárok na nižší daňové sazby než běžný příjem, je důležité pochopit, že dividendy nejsou bez daně. To platí i tehdy, pokud se rozhodnete reinvestovat své dividendy.

Investujte s „věčnou“ mentalitou

Jeden z nejlepších citátů Warrena Buffetta, ze kterého se noví investoři mohou poučit, je: „Naše oblíbená doba držení je navždy.“ I když to nutně neznamená, že musíte držet akcie, které kupujete, navždy, uděláte si laskavost, pokud budete při výběru akcie myslet na to, že byste je chtěli vlastnit po dobu neurčitou. Což je rozdíl, než když kupujete akcie s tím, co by vám v příštím roce mohli přinést.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *