3 tipy, kdy se vyplatí přemýšlet o půjčce

Online půjčky

Patříte mezi lidi, kteří si neradi půjčují peníze? Můžete mít strach ze závazku, který si tak k bance nebo třeba rodičům či prarodičům vytvoříte. Jsou ale situace, kdy se vyplatí o půjčce minimálně popřemýšlet.

Penále a pokuty nepřehlížejte

Ne všichni máme na účtě neustále k dispozici peníze, které můžeme libovolně využít, a mnozí z nás žijí takříkajíc od výplaty k výplatě. Občas se ale objeví nečekané finanční povinnosti, které je potřeba řešit hned. Mezi ně patří třeba pokuta za špatné parkování, za jízdu načerno nebo třeba penále za pozdní splacení vašeho účtu za telefon. Pokutu může dostat každý, vyplatí se ale pohlídat si datum splatnosti a to dodržet. Jinak vás čeká nepříjemný a neustálý nárůst penále, který vás může na dlouho zadlužit a také poškodit vaši kredibilitu. Pokud jste se v takové situaci, kdy na uhrazení pokut a penále nemáte prostředky, ocitli, neotálejte a půjčku ihned zvažte. Penále jinak vystoupají do nesplatitelných částek.

Půjčka pokryje rozbitou pračku i sporák

Dalším tipem, kdy se vyplatí přemýšlet o půjčce jsou nenadálé události ve vaší domácnosti, kdy se vám rozbije spotřebič, bez kterého se neobejdete. Vždy stojí za to situaci pořádně promyslet a výdaje si spočítat. Nechcete se sice zbytečně zadlužit, ale když se vám rozbije doma pračka, vyplatí se půjčit si na novou, než utrácet za čistírny a prádelny, kde se vám útrata ve finále o dost navýší. Ta samá situace může nastat se sporákem, bez kterého si neuvaříte. Můžete sice postupně šetřit na nový a nepůjčovat si, ale peníze které během té doby utratíte za rozvoz jídla a rychlé občerstvení, budou daleko vyšší než úroky z té správné půjčky.

Je libo nové vozidlo?

V neposlední řadě se vyplatí přemýšlet o půjčce tehdy, když potřebujete nový vůz, se kterým se dopravujete do zaměstnání. Zejména s koupí nového auta neotálejte, pokud vlastníte starý ojetý vůz, který ohrožuje nejen vás, ale i okolní provoz. Ekonomicky se samozřejmě zamyslete nad tím, jestli auto opravdu potřebujete a nepostačí vám městská hromadná doprava. Pokud ale bydlíte daleko od města, v místě se špatnou občanskou vybaveností a máte děti, které potřebujete rozvážet, vlastní auto se pravděpodobně vyplatí a i tady je řešením vzít si na něj půjčku.

To nejdůležitější na závěr však je, abyste vybrali výhodnou půjčku, kterou budete schopni splácet, a která vás nezruinuje na úrocích. Nenechte se zlákat rychlými a snadnými půjčkami na internetu, ale zvolte raději ověřené instituce. Na trhu je opravdu obrovské množství půjček, a proto by bylo nejlepší si všechny srovnat a vybrat tu nejvhodnější právě pro vás. Mrkněte na srovnávací kalkulačku půjček, která vám najde přesně tu, která bude vyhovovat vašim požadavkům. Půjčky si také můžete refinancovat a pomocí srovnávače najít tu nejvýhodnější. A pokud si pořád nebudete jisti, můžete na portálu zanechat své telefonní číslo a spojit se odborníkem, který vám pomůže s vaším rozhodnutím.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.